Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Paralympiáda má za sebou veľký škandál

Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) sa odhodlal k bezprecedentnému kroku, keď nariadil zopakovať preteky finále pekinských paralympijských hier vozičkárok na 5000 m napriek tomu, že v tejto disciplíne už boli udelené medaily.

09.09.2008 15:39
Preteky na 5000 metrov Foto:
Preteky paralympioničiek na 5000 metrov sa skončili hromadným pádom.
debata

Dôvodom bol diskutabilný záver, keď sa 100 m pred cieľom dostalo do kolízie šesť súťažiacich vrátane troch medailistiek z paralympijských hier v Aténach – Japonky Wakako Cučidovej, Švajčiarky Edith Hunkelerovej a Cheri Blauwetovej z USA. Preteky dokončilo iba päť účastníčok a napriek protestom sa víťazkou stala Kanaďanka Diane Royová. Tú spolu s ďalšími dvoma vozičkárkami aj slávnostne dekorovali.

„Nehoda spôsobila, že šesť športovkýň nemohlo pokračovať. V záujme spravodlivosti sme sa rozhodli, že preteky sa zopakujú,“ uviedol šéf atletickej sekcie MPV Chris Cohen a vysvetlil, že blamáž s odovzdaním medailí bola spôsobená zlou komunikáciou medzi technickým informačným strediskom, ktoré podnety prijalo, a oddelením pre medailové ceremoniály.

Proti výsledkom boli podané tri odvolania, disciplinárna komisia vyhovela po zhliadnutí videozáznamu hneď tomu prvému od austrálskej výpravy, ktorý protestoval proti nedovolenému bráneniu v jazde. V piatkovom opakovanom finále sa nepredstaví Hunkelarová, ktorá kolíziu zavinila.

debata chyba