Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Šéf svetového športu: Olympiáda na Slovensku? Prečo nie. Hovoril aj o lopte na ruskej strane

Pre niektorých absurdná predstava, ktorá vyvoláva úsmevy. Pre iných unikátna udalosť, možnosť hostiť najväčší športový sviatok na planéte.

09.01.2025 15:55
SR Bratislava Bach stretnutie športovci Foto: ,
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach počas návštevy Slovenska.
debata (1)

Nech patríte do jednej či druhej skupiny, olympiáda na Slovensku vo výhľade 10–15 rokov nemusí byť až takou utópiou.

Maďarsko má veľké plány a pozýva k nim aj svojich regionálnych susedov – Slovákov a Rakúšanov.

Prípadná spoločná kandidatúra troch krajín by dávala zmysel aj Thomasovi Bachovi. Dosluhujúci prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) označil za najväčšiu výhodu neveľkú vzdialenosť.

„Medzi Slovenskom, Maďarsko a Rakúskom ide o menšie vzdialenosti, ako je napríklad medzi Parížom a Marseille či v USA, kde musíte prejsť celý kontinent. Regionálnu aktivitu vítame,“ vraví nemecký funkcionár, ktorý uplynulé dni strávil na návšteve Slovenska.

Spoločná kandidatúra

Keďže náš južný sused nemá hory a tým pádom ani dostatok snehu, išlo by o letnú olympiádu. Do úvahy pripadá OH 2036 či 2040.

Katinka Hosszúová Čítajte viac Koniec Železnej lady. Maďari smútia, trojnásobná olympijská šampiónka povedala dosť

Ak by sa Slovensko stalo súčasťou projektu, môže poskytnúť jazdecký areál v Šamoríne, automobilový okruh Slovakia ring, futbalové arény, Nepelov štadión, vynovené Pasienky či vodný kanál v Čunove.

Spoluorganizácia viacerých krajín na poriadaní veľkých športových akcií nie je žiadna novinka. S obľubou ju používajú šampionáty vo futbale, hokeji či basketbale. V olympijskom svete by to však bola novinka.

Podľa Bacha kandidatúra musí mať predovšetkým myšlienku. MOV bazíruje na tom, aby sa športoviská, ktoré sa postavia pre potreby olympiády, používali aj naďalej.

"Organizácia by nemala byť rozhodená na viacero krajín len preto, aby bola. Treba vyhodnotiť, ktoré športoviská viete využiť v krajine, regióne, meste a potom sa môžete obzerať po partneroch.

V našej agende presadzujeme udržateľnosť a uskutočniteľnosť, to znamená použitie už existujúcich či dočasných športovísk," vysvetľuje šéf svetového športu.

Nová hala

Ak by sa Slovensko prihlásilo do boja o olympiádu, súčasťou ponuky športovísk by isto bola aj nová hala, ktorá má vyrásť v areáli Olympijského tréningového centra x-bionic sphere v Šamoríne.

Multifunkčná Olympic Arena s kapacitou 5000 divákov bude slúžiť pre 15 olympijských športov. Dokončiť by ju chceli do dvoch rokov. Bude stáť 31 miliónov eur, z toho 20 miliónov poskytne štát.

"Investovanie do športu nie je len investícia do výkonov a medailí, ale do mládeže a budúcnosti krajiny.

Čím viac robíte pre šport a mladú generáciu, tým viac robíte pre zdravý životný štýl, vzdelanie a sociálnu integráciu a ďalšie pozitíva, ktoré šport má," vravel Bach po tom, čo v stredu poklepal základný kameň stavby novej haly.

Thomas Bach Čítajte viac Bude stáť viac ako 30 miliónov, dokončiť ju chcú do dvoch rokov. Základný kameň haly v Šamoríne prišiel poklepať aj šéf MOV

Matematika je jednoduchá – viac športovísk znamená viac športovcov. Slovensko ich potrebuje, na olympiádu do Paríža vyslalo najmenší počet v ére samostatnosti. Bach odkazuje Slovákom, aby neboli skeptickí.

"Celkovú silu hnutia a športovej úrovne v krajine nemôžete hodnotiť podľa jednej olympiády. Treba sa na to pozerať ako na celok.

Počas stretnutia s vašimi športovcami som stretol aj mladú generáciu, ktorá je odhodlaná súťažiť pod piatimi kruhmi. Slovensko sa môže pozitívne pozerať smerom dopredu k Milánu i k Los Angeles," vraví s výhľadom k nasledujúcim olympiádam v rokoch 2026 a 2028.

Lopta na ruskej strane

Skúsený funkcionár, ktorý šéfuje MOV od roku 2013, si ich pozrie už len ako čestný hosť.

Sedemdesiatjedenročný bývalý šermiar, olympijský šampión v tímovej súťaži fleuretu na OH 1976 v Montreale, pred časom oznámil, že na marcovom zasadnutí MOV už na post prezidenta kandidovať nebude.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru... Foto: Profimedia
Thomas Bach Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

Počas svojho pôsobenia sa musel vyrovnať s viacerými úskaliami. Či už to bol dopingový škandál ruských športovcov, pandémia koronavírusu, ruská okupačná vojna proti Ukrajine či ozbrojený konflikt medzi Izraelom a Hamasom.

Experti ho chvália, že MOV pod jeho vedením skvalitnil prácu v otázkach udržateľnosti, environmentálnych aspektov či presadzovania rovnosti, inklúzie a diverzity.

Vyjadril sa aj k otázke, ktorá zaujíma slovenských, predovšetkým hokejových fanúšikov.

Slováci majú na olympijskom turnaji v Miláne nastúpiť aj proti Rusom, pravda len v prípade, že IIHF zruší Rusku zákaz štartu ma medzinárodných podujatiach. K tomu je potrebná predovšetkým jedna vec – aby Rusi agresiu ukončili.

434574518 Čítajte viac Pustite Rusov na olympiádu, vyhlasuje bývalá americká hviezda. Legendárny Hašek ju zvozil pod čiernu zem

„Ak môžem použiť športovú terminológiou, lopta je teraz na ruskej strane. Rusi išli proti pravidlám, keď anektovali športové organizácie na území Ukrajiny a to je porušenie olympijskej charty. Preto je ich olympijský výbor suspendovaný. Pre nás je dôležité chrániť športovcov, ktorí neporušili pravidlá,“ tvrdí Bach.

Rozhodnutie IIHF padne vo februári. Ak strešný orgán predĺži Rusku dištanc, na milánskom turnaji, na ktorom budú prvýkrát od Soči 2014 štartovať aj najlepší hráči z NHL, ho nahradí Francúzsko a pomení sa aj zloženie skupín.

Slováci namiesto USA, Ruska a Lotyšska dostanú do skupiny severské trio – Fínsko, Švédsko, Dánsko. Olympijský turnaj 2026 sa uskutoční od 5. do 22. februára, dejiskom budú milánske haly PalaItalia a Fiera Milano.

Najlepší športovci 21. storočia podľa ESPN Fotogaléria - 30 fotiek Všetky fotky
Olympijskí víťazi, majstri sveta, svetoví...
Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovensko #MOV #Thomas Bach #OH 2040