Parížske hry prirovnal Duka k tým nacistickým, ktoré sa uskutočnili v roku 1936 v Berlíne, a k moskovským hrám z roku 1980. Vo svojom príspevku na sieti X šíril dezinformácie o alžírskej boxerke Imán Chalífovej aj o vyobrazení Poslednej večere počas otváracieho ceremoniálu hier.
„Čo povedať? Ako prebehla olympiáda? Mnohí ma predbehli. Vytvoril sa trojlístok olympiád 1936 Berlín, 1980 Moskva a teraz Paríž 2024. Olympiáda nastolila mier. Preto zmienené tri olympiády odporujú týmto zásadám,“ napísal kardinál na svojom blogu.
„Športovci boli zneužití k iným cieľom: k nacizmu, komunizmu a k novým ideológiám, ktoré nám vlastne hovoria, že neexistuje ľudská identita. Z toho dôvodu tiež ale neexistuje právo a neexistuje ani potreba mieru a priateľstva,“ pokračoval Duka.
Čítajte viac Gesto olympijského výboru v závere OH vzbudilo rozruch: Výsmech našim športovcom, kritizovali ho RusiVo svojom texte tiež kritizoval alžírsku boxerku Imán Chalífovú. Tá na seba upozornila predovšetkým počas osemfinálového zápasu olympijského turnaja proti Talianke Angele Cariniovej, ktorá utŕžila od Alžírčanky niekoľko tvrdých rán a potom sa rozhodla v zápase nepokračovať.
Vo verejnom priestore sa následne začala šíriť informácie, že Chalífová je transžena. Tá sa pritom narodila ako žena a vyrastala ako žena. Prezident MOV Thomas Bach neskôr v dejisku hier zopakoval, že Chalífová aj taiwanská reprezentantka Lin Jü-tchingová sú ženy a majú právo v ženskej súťaži v Paríži súťažiť.
„Muž, ktorý bije v športovej disciplíne box ženu, je toho potvrdením. Pýtam sa: kde je Istanbulská zmluva, kde sú jej obhajcovia?“ pokračoval Duka. Vo svojom vyjadrení tiež poďakoval niektorým športovcom – konkrétne srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi, ktorý je okrem športu známy tiež tým, že odmietol očkovanie na koronavírus a kvôli tomu mu bolo zakázané štartovať na viacerých turnajoch.
Čítajte viac Je to diabol! Ukrajinská legenda odovzdala zlato ruskej rodáčke. A slávny Bubka žne nenávisť„Predovšetkým by som chcel poďakovať slávnemu srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi, ale tiež postojom ďalších politických, kultúrnych aj duchovných predstaviteľov, ktorí poznali, že tu došlo k zneužitiu olympiády určitými skupinami, ktoré nám však nezaručujú ani dobrú výchovu v školách, ani usporiadanie. Ctitelia bakchanálií môžu vidieť svoje prejavy v takzvaných sprievodoch Pride. Nebolo náhodou, že v súbehu sa takýto sprievod konal v Prahe, v hlavnom meste krajiny, ktorá sa nazýva srdcom Európy,“ uviedol arcibiskup.
V príspevku tiež kritizoval otvárací ceremoniál. „Prepojenie alúzie na Poslednej večeri je úplne evidentné. Alúzia na antickú dobu Dionýzovskými bakchanáliami je podľa môjho názoru absolútny výsmech antike, teda nielen kresťanstvu, pretože vieme, že športovci nemôžu usporiadať bakchanálie, aby potom išli súťažiť.“
Čítajte viac Na prípad Chelifová sa rýchlo zabudne. Paralympiáda sa ešte ani len nezačala a športová spravodlivosť dostáva K.O.Organizátori pritom odmietli tvrdenia o tom, že by išlo o napodobnenie obrazu Poslednej večere. „Samozrejme nikdy nebolo našim zámerom prejaviť neúctu k akejkoľvek náboženskej skupine. Otvárací ceremoniál sa snažil osláviť toleranciu v spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa organizačného výboru Anne Descampsová na tlačovej konferencii. „Sme presvedčení, že sa nám to podarilo naplniť. Pokiaľ to niekoho urazilo, je nám to hlboko ľúto,“ dodala.
Na Dukove vyjadrenie reagoval na sieti X aj spoluzakladateľ politickej strany TOP 09 Miroslav Kalousek. „Byť katolíkom je niekedy dosť veľké utrpenie. Skoro také, ako by členom TOP 09,“ napísal. „Je to jeho názor. Viac sa k tomu nebudeme vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa Českého olympijského výboru Veronika Linková.