Američanka Simone Bilesová získala v Paríži tri zlaté a jednu striebornú medailu. Stala sa najúspešneejšou gymnastkou v histórii.
Jej výkon znásobuje aj fakt, že na predošlej olympiáde v Tokiu sa pre psychické problémy odhlásila z viacerých súťaží.
Reálne zvažovala aj koniec kariéry. Počas dlhej pauzy sa sústredila na budovanie mentálneho zdravia, čo sa jej vyplatilo.
"Uľavilo sa mi, opäť som našla samú seba. Cítim v sebe vnútorný pokoj, ale aj oheň, ktorý ma ženie vpred pri súťažiach,"vraví Bilesová.
Čítajte viac Na rovnakej úrovni s Tímom utečencov, či Zambiou. Ako obstálo Slovensko v rebríčku krajín v medailovej bilancii?Najúspešnejším olympinikom v Paríži sa stal francúzsky plavec Léon Marchand. Z bazéna vylovil štyri zlaté a jednu bronzovú medailu. „Užíval som si každý jeden moment. Bola to úžasná jazda,“ mieni Marchand.
Pozornosť si zaslúži i súčasný kráľ cyklistiky Remco Evenepoel, ktorý získal zlato v časovke i hromadných pretekoch, či americký šprintér Noah Lyles, víťaz stovky a bronzový na 200 m.
Práve súboj šprintérov priniesol najdramatickejšie preteky v histórii. Lyles triumfoval o päť tisícin sekundy pred Jamajčanom Kishaneom Thompsonom.
Problémy dediny i Seiny
Žiadna olympiáda sa nezaobíde bez kritiky. Francúzi jej čelili od prvého dňa.
Športovci hneď po príchode do olympijskej dediny krútili hlavami nad nepohodlnými posteľami z kartónu, izbami bez klimatizácie či slabým výberom jedla v hlavnej olympijskej jedálni.
Organizátori na pripomienky reagovali promptne. Zvýšili dodávky mäsa či vajec, ktoré patrili k nedostatkovému tovaru. Robili všetko preto, aby sa športovci cítili komfortne.
Čítajte viac Náš obraz do Louvru nedostanete. Legendárny moderátor STVR naložil Slovensku v priamom prenose skrz na skrz„Je normálne, že pri operácii takých rozmerov, ako je olympiáda, musíte pristúpiť k rôznym úpravám či zmenám,“ konštatoval šéf organizačného tímu v Paríži Etiene Thobois.
Veľkým problémom čelili Francúzi aj s riekou Seinou. Tá mala aj po čistení pred olympiádou problém. Pre zvýšený výskyt baktérií e.coli museli usporiadatelia olympiády zrušiť viacero pretekov v plávaní.
Kúpanie v rieke je pre jej znečistenie zakázané už vyše sto rokov. Do programov na zlepšenie kvality vody dalo Francúzsko pred olympiádou obrovský balík. Celkovo minulo až 1,4 miliardy eur.
Situáciu komplikovali aj intenzívne dažde, po ktorých namerali na viacerých úsekoch Seiny dvojnásobnú povolenú hodnotu e.coli.
„V tej rieke by sme sa určite nekúpali,“ reagovali obyvatelia Paríža.
V Seine sa napokon uskutočnili preteky triatlonistov, po ktorých zachytili kamery Kanaďana Tylera Mislawchuka ako desaťkrát zvracal.
Čítajte viac Bezvládne telá so striekačkami, neporiadok i pocit domova. Parížske klbko paradoxov ohúrilo„Išiel som do toho. Nič neľutujem,“ reagoval Kanaďan.
Prípad Chelífová
Najkontroverznejšou témou olympiády bola účasť boxerky Imane Chelífovej v súťaži žien.
Alžírčanka rovnako ako Lin Jü-tchingová z Taiwanu, čelili urážkam, že sú viac mužmi ako ženami.
Obe napokon vyhrali zlato vo svojich váhových kategóriách.
„Som žena. Narodila som sa ako žena, žijem ako žena, súťažím ako žena, o tom niet pochýb,“ vyhlásila na tlačovej konferencii po finálovom dueli, čím reagovala na svojich neprajníkov.
„Celý svet bol proti mne a spustil proti mne brutálnu kampaň. Mojou odpoveďou je zlatá medaila. Celý svet teraz pozná môj príbeh,“ dodala Alžírčanka.