Otvárací ceremoniál bol prehliadkou športovcov, aká nemala pod piatimi kruhmi obdoby.
Organizátori hier v Paríži sa rozhodli zmeniť dlhé roky zaužívaný zvyk štadiónových slávností a ceremoniál sa uskutočnil pod holým nebom.
Približne 160 lodí odviezlo tisícky športovcov po rieke Seina trasou, ktorá viedla okolo najznámejších parížskych pamiatok od Pont d’Austerlitz až po Eiffelovu vežu.
Záverečný ceremoniál už mal klasický formát a uskutočnil sa národnom štadióne Stade de France s kapacitou 80-tisíc divákov.
Čítajte viac Náš obraz do Louvru nedostanete. Legendárny moderátor STVR naložil Slovensku v priamom prenose skrz na skrzZastúpenie mala aj okresaná slovenská výprava, jej vlajkonosičmi boli atlétka Viktória Forster a zápasník Tajmuraz Salkazanov.
Slováci získali v Paríži jedinú medailu, o ktorú sa postaral vodný slalomár Matej Beňuš (bronz v C1).
V konečnej medailovej bilancii im patrilo delené 84. miesto spoločne s Pobrežím Slonoviny, Albánskom, Katarom, Kapverdami, Peru, Zambiou, Singapurom a Tímom utečencov.
Počas trojhodinovej šou sa na Stade de France predstavili viaceré hviezdy športu, filmového plátna a hudby. Záver obstarala herecká legenda, hrdina akčných filmov Tom Cruise.
Populárny herec sa zniesol zo strechy štadióna, aby prevzal olympijskú vlajku a na motorke ju symbolicky „odviezol“ do Los Angeles, kde sa uskutoční nasledujúca olympiáde v roku 2028.
Zatiaľ čo väčšina celosvetových portálov ohodnotila ceremoniál ako „úžasný, pompézny a plný nápadov“, ruské médiá ho podrobili kritike.
Vadila im „falošná propagácia“, keďže domáci organizátori predtým lákali fanúšikov na to, že súčasťou šou budú aj živé koncerty rapera Snoop Dogga či rockovej kapely Red Hot Red Chili Peppers.
Lenže tí zahrali len na diaľku prostredníctvom vopred pripraveného videa z Los Angeles.
„Ich vystúpenia boli vopred nahraté. Na tvárach športovcov ste mohli vidieť sklamanie, že sa nedočkali sľúbeného koncertu naživo. Preto zo štadióna odišlo ešte pred koncom ceremoniálu aj veľa nahnevaných fanúšikov. Jeden veľký podvod,“ napísal ruský portál Championat.
Čítajte viac Bezvládne telá so striekačkami, neporiadok i pocit domova. Parížske klbko paradoxov ohúriloHudobná vložka cez videoprenos bola pre niektorých sklamaním, ale všeobecne vládla na štadióne skvelá nálada. Športovci tancovali a spievali pesničky spolu s interpretmi, fanúšikovia sa zabávali na tribúnach.
Domácich organizátorov potešil aj fakt, že podujatie sa celkovo tešilo veľkej priazni medzi fanúšikmi i televíznymi divákmi.
"Spoločne sme zažili hry, aké tento svet nevidel. Paríž a celé Francúzsko sa spojili. Celé Francúzsko sa stalo olympijské. Bolo to kvôli vám, divákom. Váš záujem spravil z každej kvalifikácie finále.
Pre nás všetkých, čo celé roky pracovali pre túto chvíľu, je to teraz odmena," vyhlásil prezident organizačného výboru OH v Paríži Tony Estanguet.
K slovu sa dostal aj dosluhujúci prezident MOV Thomas Bach.
Čítajte viac V MOV sa už nahlas rozpráva o novom šéfovi. Jeho tolerancia k Rusom sa rovná nule„Vo svete je napätie, no mesto svetla žiarilo jasnejšie, ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu, že viaceré vaše krajiny rozdeľujú konflikty, vy ste vytvorili kultúru mieru. Žili ste tu dva týždne spoločne v mieri. To náš všetkých inšpiruje a všetkých na celej planéte,“ odkázal športovcom.
Priestor na predstavenie sa dostali na záverečnom ceremoniáli aj organizátori nasledujúcej olympiády.
Los Angeles bude hosťom najväčšieho športového sviatku tretíkrát v histórii. Druhé najväčšie mesto USA privítalo najlepších športovcov sveta už v rokoch 1932 a 1984.
Stane sa tretím mestom, ktoré bude hostiť olympiádu po tretí raz po Londýne a Paríži.