Zo športovca, ktorý základy svojho majstrovstva budoval na sídlisku v Ťahanovciach, sa stala hviezda. Po návrate z Paríža ho na Olympijskom festivale na bratislavskej Kuchajde čakalo množstvo fanúšikov a na jeho podpis si vystáli dlhočizný, vyše hodinový rad.
Neprekvapuje vás taký obrovský záujem?
Bolo to brutálne. Nemohol som uveriť, koľko ľudí mi gratulovalo a prišlo si vypýtať odo mňa autogram. Čakali naň kvôli mne, obyčajnému chlapcovi zo sídliska, ktorý bol prvý raz na olympiáde. To nechápem. Ale bol to pre mňa veľký zážitok a veľmi si to vážim.
Ako ste sa dostali k skejtbordingu?
Cez videohru. V roku 2000 nám dedko kúpil Tony Hawks Pro Skate 2. Tam sme to videli, s partiou kamarátov na košickom sídlisku Ťahanovce sme si kúpili prvé skejty a vyskúšali sme to naživo.
Takže ste začínali v siedmich rokoch?
Ešte som nemal ani sedem. Skejtujem teda už pomaly štvrťstoročie a skejtbording ma živí od roku 2013. To bol môj míľnik v kariére, stal som sa profesionálom, cestoval som po svete na veľké súťaže a začalo sa mi na nich dariť.
Skejtbording však nie je futbal či hokej. Dá sa s ním úspešne živiť?
Dá, ale musíte tomu veľa obetovať, byť dobrý a dokázať sa presadiť aj na významných podujatiach. Musíte do toho vložiť aj strašne veľa vlastných prostriedkov a veriť, že v budúcnosti sa to raz vráti.
Za piate miesto dostanete od Slovenského olympijského a športového výboru 18-tisíc eur. Pomôžu vám?
Samozrejme, každé euro pomôže a toto je pekná suma. Dlho som ani netušil, že nejaké peniaze môžem dostať. Bolo to pre mňa príjemné prekvapenie.
Ako ich využijete? Opäť do prípravy alebo si niečo doprajete?
Investujem ich späť do skejtbordingu a do životných podmienok, aby som sa mohol venovať tomu, čo ma najviac baví.
Čítajte viac Je tu prezident Pellegrini? Wow, to je cool! Kedysi ma policajti vyháňali z parku, teraz je chlapec z Košíc na olympiádeVäčšinu prípravy na olympiádu ste absolvovali v zahraničí, najmä v Dubaji. Prečo práve tam?
Tam to poznám, v Dubaji zostal po jednej z olympijských kvalifikácií pekný skejtpark. Je úplne iný ako tie, ktoré sa bežne stavajú.
Boli sme tam aj krátko pred olympiádou, hoci vládli až 50-stupňové horúčavy. Trúfam si povedať, že aj vďaka tejto príprave som sa vypracoval na level, na ktorom som teraz.
Ako sa zmenila situácia v skejtbordingu odvtedy, keď ste v ňom robili prvé kroky?
Od začiatku to bol boj. Vyháňali nás z ulice. Neskôr sme mali na sídlisku skejtpark, ale správca nám často robil zle, rušil nám prekážky. A teraz som zažil olympiádu a dokonca úspech!
Keby mi to niekto povedal pred niekoľkými rokmi, neveril by som, že to takto ďaleko dotiahnem. Je to príbeh, ktorý má pre mňa veľký význam.
Vážim si, čo sa nám podarilo dosiahnuť a že sme vybudovali aj u nás skejtbordovú komunitu. Verím, že teraz pribudnú aj na Slovensku nové skejtparky.
Skejtbording sa zrodil na ulici, je teda prístupný každému? Nie je finančne náročný?
Je to tak, môže sa mu venovať každý. Samotný skejt nie je drahý a skejtparky sú zadarmo. Keď to chce niekto robiť len pre zábavu, nie je to nič extrémne drahé.
Čítajte viac Úúú, ááá aj c'mon, baby! Skejtbording si pred Invalidovňou užíval aj prvý Slovák, Tury zabojuje o zlatoIná situácia je, ak sa mu chce venovať vrcholovo. Potom musí cestovať do sveta za ťažšími a kvalitnejšími skejtparkmi, stretávať sa so špičkovou konkurenciou a tým sa posúvať vyššie.
Je váš skejt, ktorý ste používali v Paríži, niečím výnimočný?
Nie, je úplne obyčajný, podobný môžete vidieť aj u chlapcov v našich skejtparkoch. Na takých sa súťažilo aj na olympiáde. Dosku vyrábajú v niekoľkých továrňach na svete, sú v podstate rovnaké a podvozok, kolieska, to je pár značiek, ktoré pozná každý skejtbordista.
Koľko stojí skejtbord?
Dá sa kúpiť za 150 eur, je dostupný aj pre širšiu komunitu.
Ako by ste charakterizovali skejtbording? Je to viac šport alebo životný štýl, ako sa o ňom často hovorí?
Je to životný štýl a kultúra ulice. Zrodil sa v Amerike zo surfu, keď si naň pripevnili kolieska. Skejtbording vyjadroval životný štýl skupiny ľudí a tak sa to dlho aj bralo.
Ale keď sa v ňom dajú prekonávať limity, vymýšľať triky, posúvať hranice, tak sa transformuje do športu. To skákanie nie je len tak.
Musíme trénovať ako v každom inom športe a pod najväčším tlakom podávať výkony. Podľa mňa je to šport, aj keď si to všetci nemyslia.
Za tým, čo ste predviedli, je veľa tréningu a majstrovstva. Patrí však skejtbording aj na olympiádu?
Je to otázka, o ktorej sa diskutuje. Predstavil sa na nej len druhý raz. Podľa mňa zaslúžene. Pod päť kruhov patrí. Zapadá to do celkového konceptu, ako sa Medzinárodný olympijský výbor usiluje oživiť súťaže.
My sme sa popri tom zviezli, ale je super, že sa do programu dostáva aj niečo nové, moderné, čo púta pozornosť aj mladších. Priťahuje to aj inú kategóriu ľudí.
Je skvelé, že sa na naše súťaže príde pozrieť raper Snoop Dogg, Tony Hawk, ale aj prezident Slovenskej republiky. To je veľká vec. Páči sa mi tento široký záber.