Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Medailovú česť zachránil zatiaľ iba Beňuš, strelcom zvlhol pušný prach. Posledná nádej pre Slovensko? Rodák z Ruska

Počas prvej polovice olympijských hier v Paríži takmer každý deň platilo, že sa do boja o medaily môže zapojiť aj slovenský reprezentant. Odvážna prognóza nevyšla. Dva piliere olympijského športu pod Tatrami priniesli dve rozdielne emócie. Vo zvyšných dňoch OH bude v akcii už len zopár slovenských reprezentantov. A nádejí na cenný kov už iba pramálo.

06.08.2024 06:30
Danka Barteková,  Vanesa Hocková Foto:
Slovenské strelkyne Danka Barteková a Vanesa Hocková počas finále skeetu.
debata (33)

Útek spred kamery

Slabé povahy nemajú šancu. O (ne)úspechu síce prakticky rozhoduje prst opretý o kohútik a namierenie hlavne brokovnice na asfaltového holuba vďaka prižmúrenému oku. Všetko však ako mocný dirigent spúšťa hlava.

Ak ju nemáte čistú a sústredenú, v jednom z najvyrovnanejších olympijských športoch neuspejete. Športová streľba je vo svojom fachu nevídaný zjav.

Fanúšikov na Slovensku najviac zaujíma počas vyvrcholenia štvorročného olympijského cyklu. Zvykli si, že pevné nervy a presná muška prinášajú pod Tatry radosť a medaily.

Z ôsmich Hier v ére samostatného Slovenska sa strelcom podarilo získať minimálne jednu medailu na piatich olympiádach. Po vodnom slalome je to najúspešnejšia slovenská disciplína.

A hoci v Paríži predviedli Denisa Hocková a Danka Barteková husársky kúsok v skeete, na cenný kov nedosiahli.

Dalo by sa povedať, že slovenským strelcom zvlhol pušný prach. Juraj Tužinský nezvládol kvalifikáciu a ani následný rozhovor. Spred kamery STVR utiekol.

Juraj Tužinský Čítajte viac Prvá slovenská nádej odišla spred kamery STVR: Aspoň nemusím chodiť na tréningy

„Teším sa domov za synom a budem si užívať konečne voľno. To je pre mňa najviac. Zastrieľali sme si, tak to je a už to nezmením. Vyskúšali sme to, nevyšlo to, takže ideme ďalej,“ reagoval frustrovaný Tužinský a odišiel.

Jeho kolega zo vzduchových zbraní Patrik Jány patril k ašpirantom na cenný kov. Dva razy mal smolu a do finále sa nepozrel.

„Bol som nahnevaný, bojoval som od začiatku po koniec, nič som nenechal na náhodu. Keď si jednou ranou odstrelíte finále, tak človek z toho nikdy nie je šťastný. Musím sa z toho otriasť,“ vravel sklamaný Jány.

Šesťčlenné finále v skeete bolo priveľkou métou aj pre Mariána Kovačócyho. Veľa sa čakalo aj od obhajkyne zlata z Tokia 2020. Lenže Zuzana Rehák Štefečeková v trape nezvládla prvý kvalifikačný deň.

Zuzana Rehák Štefečeková. Foto: TASR, Martin Baumann
Zuzana Rehák Štefečeková Zuzana Rehák Štefečeková.

V druhom sa zlepšila, ale manko bolo priveľké. "Samozrejme, chcela som viac. V poslednej položke som sa úplne vytrápila. Chvíľu to fungovalo, chvíľu nie a poviem tak, že chvalabohu aj za tých 21.

Kým dnes ráno som rozmýšľala nad finále, tak teraz chcem zabojovať o pekný výsledok, aby som išla domov spokojná.

Možno to znie povýšenecky, ale čiastočne som trapová legenda. Pretože je to už 16 rokov od mojej prvej medaily na olympijských hrách a stále som na špici."

Historická chvíľa

Strelci sú akási rodina. Často sú jej členovia osamotení. So zbraňou a svojimi myšlienkami. Keď sa však niekomu zadarí, poprajú si.

Bez ohľadu na štátnu príslušnosť. Platilo to aj v momente, keď skeetarky Danka Barteková a Vanesa Hocková pripravili Slovensku krásnu nedeľu.

Obe postúpili do šesťčlenného finále, čo sa slovenským strelcom nikdy predtým pod piatimi kruhmi nepodarilo. Škoda len, že historickú chvíľu neokorenila ani jedna z nich medailovou bodkou.

Danka Barteková Čítajte viac Sedem rokov roboty, zo stratosféry k ničomu. Na konci Bartekovej horskej dráhy je úspech v Paríži

Tridsaťdeväťročná Barteková opustila finálový poltucet ako prvá v poradí, Hocková skončila štvrtá. "Tento rok sme začali úplne od piky. V Maroku jej to na Svetovom pohári nevyšlo, trápili sme sa.

Vytvorila si tím ľudí a dostali sme sa nakoniec do finále v Paríži. Nebolo to ľahké," tvrdil Štefan Zemko, tréner Danky Bartekovej.

O čosi spokojnejší bol Hockovej kouč Juraj Sedlák, ktorý nabité finále sledoval s veľkým napätím. "Vanese som povedal, že má byť na čo hrdá.

Štvrté miesto na prvej olympiáde je úspech, aj keď určite cíti aj sklamanie, lebo medaila bola blízko," vravel Sedlák.

Napätie medzi strelcami

Slovenská streľba a medailové úspechy idú k sebe od začiatku samostatnej Slovenskej republiky. Na olympiádach v Atlante 1996 a Aténách 2004 získal cenný kov Jozef Gönci.

V Pekingu 2008 sa prvýkrát zaskvela Zuzana Rehák Štefečeková, o štyri roky neskôr získala Barteková bronz. Posledný cenný kov sa datuje do roku 2021, kedy Rehák Štefečeková získala olympijské zlato.

Francúzsko OH2024 Strelectvo SR ženy skeet kvalifikácia Čítajte viac Hocková skončila tesne pod medailovými priečkami, Bartekovej finále nevyšlo

„Keď sa od strelcov veľa čaká, tlak je veľmi enormný. Ťažko sa s tým pracuje, keď na vás čakajú vlastné položky. Možno, keď nebudeme od streľby čakať ktoviečo, znova môžu prísť medaily,“ zamyslel sa Zemko.

Budúcnosť slovenského športu pred ďalšími olympijskými Hrami v Los Angeles nevyzerá ružovo. V Paríži zachránil medailovú česť a predĺžil sériu cenných kovov od Atlanty 1996 bronzový Matej Beňuš v kategórii singlekanoe.

V streľbe by to však také čierne byť nemuselo. Okrem tradičných stálic sa dopredu tlačí aj omladina. Cítiť však aj napätie. Veď viceprezident streleckého zväzu Jozef Gönci vyzval verejne na odstúpenie prezidenta Miloslava Bencu.

„Vyrastá nám šikovná konkurencia aj smerom do budúcnosti v ženskom tíme,“ vraví Sedlák. „Videli ste Vanesu, taktiež jej sestra Mirka je juniorská šampiónka. Niečo tam je,“ dopĺňa Zemko.

Salkazanov ako jeden z favoritov

Na ďalšiu streleckú medailu si Slovensko musí počkať ďalšie štyri roky. Minimálne. Avšak tú parížsku môže priniesť víkendový program v grécko-rímskom zápasení. V kategórii do 74 kilogramov sa predstaví Tajmuraz Salkazanov.

Francúzsko OH2024 Strelectvo SR ženy skeet finéle Čítajte viac Nič pre slabé povahy! Tréner videl dve Slovenky na pódiu, streľba jeho myseľ rýchlo vyliečila

Rodák zo Severného Osetska reprezentoval v rokoch 2014 a 2015 Rusko. Od roku 2018 si oblieka dres so slovenskými motívmi a stal sa jedným z najlepších zápasníkov Európy i sveta. V akcii bude už v piatok. Presný čas ani program zatiaľ nie je známy.

Ak však uspeje, v sobotu je na programe súboj o bronz i o zlato. Podľa expertov patrí do širšieho okruhu favoritov.

Veľa pritom závisí na žrebe a rozložení pavúka. Podobne ako na hokejových majstrovstvách sveta či futbalovom Eure.

Ešte predtým – v stredu dopoludnia – budú v akcii traja atléti. Chodci Michal Morvay a Mária Katerinka Czaková (do akcie môžu naskočiť aj náhradníci Dominik Černý a Hana Burzalová) absolvujú novinku.

Po tom, čo sa pred tromi rokmi v Tokiu rozlúčila s olympiádou chodecká päťdesiatka, kompetentní ju nahradili mix štafetou na celkovo 40 kilometrov.

Rovnako zajtra doobeda čakajú rozbehy aj talentovanú Viktóriu Forster v jej silnejšej disciplíne – šprint na 110 metrov cez prekážky.

Bronzová jazda Mateja Beňuša v Paríži Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Matej Beňuš a jeho bronzový deň v Paríži.
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Danka Barteková #Matej Beňuš #Juraj Tužinský #Tajmuraz Salkazanov #loh 2024