Chelifovej, boxerke s vysokou hladinou testosterónu, sa dostalo veľkej kritiky po tom, čo nastúpila v zápase 1. kole s Taliankou Angelou Carinivou. Fyzický rozdiel medzi oboma športovkyňami bol jasný na prvý pohľad.
Súboj navyše trval iba 46 sekúnd. Po tvrdom údere do tváre taliansky olympionička zápas vzdala. Myslím, že je to absolútne absurdné, že by sa to nemalo stať," povedala pre CNN Prima News k najdiskutovanejšej téme posledných olympijských dní česká boxerka Lucie Horváth Sedláčková.
Imane Chelifová je od svojich súperiek výrazne svalnatejšia a tiež pripomína skôr muža. Alžírčanka nie je transgender, narodila sa so ženskými pohlavnými orgánmi. Má ale mužský chromozóm XY, čo sa okrem iného prejavuje zvýšenou produkciou testosterónu. Kvôli tomu ju niektorí omylom označujú za muža a sú proti tomu, aby štartovala v ženskej kategórii.
„Chápem, že sa s tým narodila, ale malo by byť prijaté nejaké opatrenie… A nie, že na majstrovstvách sveta vlani neprešli dve športovkyne testami, ale na olympijské hry ich pustili. Rozhodol to olympijský výbor,“ uviedla Horváth Sedláčková.
Priznala, že súcití so ženami v ringu, ktoré sa medzi povrazy postavia proti Alžírčanke. Ona za to nemôže, ale musí sama cítiť, že má nad ostatnými ženami výhodu. Je to naozaj nefér a malo by sa s tým niečo urobiť."
Podľa Sedláčkovej o výraznej fyzickej prevahe Chelifovej svedčí aj jej 46 sekúnd trvajúci zápas s Taliankou Angelou Cariniovou, ktorý spôsobil veľký rozruch po celom svete. „Nie je možné pripustiť, že na olympiáde nastupujú tie najlepšie boxerky a s touto nevydrží ani jedno kolo,“ skonštatovala česká športovkyňa.
Čítajte viac Talianke, ktorú vypla najsledovanejšia boxerka OH jedným úderom, ponúkajú štedrú prémiu. Reakcia prekvapilaPripustila skutočnosť, že podobným problémom museli v minulosti čeliť ženy aj v iných športoch. Napríklad bývalá bežkyňa na 800 metrov Caster Semenyaová. „Ale zoberte si, že napríklad šprintérka ostatné pretekárky predbehne, ale fyzicky tým nikomu neublíži. To isté v plávaní. Vlastne v akomkoľvek inom športe, ale v boxe môže aj zraniť. To je hlavná téma, kvôli ktorej sa to v boxe rieši,“ upozornila na dôležitý fakt Sedláčková.
Aké to je postaviť sa do ringu s niekým, kto má takmer mužskú silu pozná z tréningov. „Boxujem vo váhe do 57 kg. Takže je pre mňa na sparingu ideálne ísť s juniorským chlapcom, ktorý má zhruba rovnakú váhu, ale ešte nie je chlap,“ uviedla.
Takýto tréning však býva kontrolovaný, pod dohľadom trénera a s adekvátnym tréningovým vybavením. „Máme väčšie, mäkšie, rukavice. Berieme si helmu celý celú tvár, čiže aj cez nos,“ vysvetlila Sedláčková. Priznala, že keď boxovala s chlapom vo svojej váhe, bol to obrovský rozdiel. „Údery aj dynamika sú úplne inde.“
Čítajte viac Ria, ria, Hungaria! Parížom znel pokrik ako v Dunajskej Strede, veľkohubej Maďarke to nepomohlo. Kontroverzná boxerka jej zavrela ústaAj preto povolenie štartu ženám s výrazne vyššou hladinou testosterónu českú boxerku desí. „Mám z toho obrovský strach. Zápasov proti nim čaká ostatných boxeriek viac. Takže čo sa okolo toho bude diať… Popravde si to nedokážem predstaviť,“ dodala Sedláčková.
A pokiaľ dôjde k tomu, že olympijské hry naozaj vyhrá boxerka s hormonálnou odchýlkou, je možné, že to povedie k ešte väčším protestom a v budúcnosti taká športovkyňa príde o medailu. Imane Chelifová sa predstaví na olympijskou turnaji v utorok, keď bude v semifinále do 66 kg jej súperkou Janjaem Suwannapheng z Thajska.