Chelifová v minulosti neuspela v teste pohlavia a bola Medzinárodnou boxerskou federáciou (IBA) vylúčená zo ženskej kategórie. Jej účasť na olympiáde preto vyvolala silnú kritiku verejnosti a mnohých osobností.
Čítajte viac Maďarka Hámoriová pred súbojom s Chelifovou zdieľala kontroverzný obrázok. Skupina fanúšikov chce, aby ju za to poslali domov„Pozrite sa na toto a potom mi vysvetlite, prečo vám neprekáža, že muž mláti na verejnosti ženu pre vašu zábavu. Počnúc šikanátorom v červenom a končiac organizátormi, ktorí toto dovolili.
Je to len muž, ktorý sa vyžíva vo svojej moci nad ženami," napísala na sociálnej sieti X autorka série kníh o Harrym Potterovi J.K. Rowlingová.
Podnikateľ Elon Musk zase zdieľal príspevok bývalej americkej plavkyne Riley Gainesovej, ktorá napísala: „Muži do ženského športu nepatria," a pridal: „Absolútne súhlasím.“
Samotný boxerský zápas trval iba 46 sekúnd a skončil sa tým, že Cariniová po prvom údere do tváre požiadala o pauzu a následne zápas so slzami v očiach vzdala.
„Bolel ju nos a povedala mi, že už nechce bojovať,“ citoval jej trénera web Sportskeeda. Svojej súperke navyše odmietla podať ruku, čím len prehĺbila kontroverzie, ktoré štart Chelifovej sprevádzali.
Alžírčanka totiž bola na minuloročnom svetovom šampionáte, ktorý prebiehal pod záštitou Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA), vylúčená po sérii testov aj skúmaní DNA, podľa ktorých neprešla testom testosterónu a rodu.
Chelifová nie je transgender, narodila sa so ženskými pohlavnými orgánmi. Má však mužský chromozóm, čo sa okrem iného prejavuje zvýšenou produkciou testosterónu.
Čítajte viac V Paríži pustia do ženského ringu pästiarky s chromozómami XY. Toto je vážne riziko, môže ísť o zdravie„Všetci, ktorí súťažia v ženskej kategórii, spĺňajú pravidlá spôsobilosti na účasť v súťaži. Vo svojich pasoch majú napísané, že sú to ženy, a je to tak," citoval web Sky Sports Marka Adamsa, hovorcu Medzinárodného olympijského výboru (MOV), pod ktorého záštitou tohtoročné boxerské zápasy prebiehajú.
IBA navyše dostala zákaz organizovať olympijský turnaj v boxe v Paríži, a to kvôli dlhodobým problémom s riadením a sériou škandálov s rozhodcami. A keďže MOV má voľnejšie pravidlá ako IBA, Chelífová sa môže na olympiáde zúčastniť.
Tento incident však rozpútal veľkú diskusiu. Reagovala napríklad aj bývalá britská premiérka Liz Trussová: „Kedy príde koniec tohto šialenstva? Muži sa nemôžu stať ženami. Prečo proti tomu britská vláda nič nenamieta?“ pýtala sa na sociálnej sieti X.
Čítajte viac Aj z auta na mňa kričali, ako hrá Schmiedlová. Jedinému Slovákovi v pelotóne radili, ako na Van Aerta. Vraj to nie je ťažkéZa nespravodlivý označila zápas podľa denníka Daily Mail aj talianska premiérka Giorgia Meloniová.
Chelifovej ďalšou súperkou bude Anna Luca Hámoriová, prvá maďarská olympijská boxerka. Pred štvrťfinálovým zápasom sa vyjadrila, že sa nebojí.
„Nebojím sa. Nezaujíma ma tlač a sociálne médiá. Ak je to muž, bude to pre mňa o to väčšie víťazstvo, ak vyhrám.“
Box je založený na úsilí vyradiť súpera čo najrýchlejšou cestou. Je to športová oblasť, kde je sexuálny dimorfizmus najvýraznejší, pretože muži sú biologicky zvýhodnení nielen širšími ramenami a dlhším dosahom ako ženy, ale aj o 90 percent zvýšenou silou bicepsu a o 162 percent väčšou silou úderov.
Aby sme to vysvetlili, znamená to, že priemerný mužský úder má viac ako 2,6-násobok sily úderu ženy.
Zakladateľka Nezávislej rady pre ženský šport, Marshi Smithová, v tom má jasno…
„Fyzické týranie žien na olympijskej scéne eliminuje integritu všetkých olympijských podujatí a športovkyniam hrozí doživotné zranenie alebo dokonca smrť. Tento podvod jednoducho nesmie pokračovať.“
„Tam, kde Medzinárodná boxerská asociácia uznala za vhodné túto dvojicu diskvalifikovať, MOV im dal voľný priechod, aby sa postavili proti ženským súperkám v najnebezpečnejšom športe a na najväčšom pódiu zo všetkých,“ píše The Telegraph, ktorý pri tejto príležitosti dáva priestor aj doktorke Emme Hiltonovej, ktorá to považuje za nehoráznu nespravodlivosť.
"Vidieť tri pretekárky s rozdielnym sexuálnym vývojom na pódiu ženských pretekov na 800 m bolo šokujúce, ale aspoň ste vedeli, že nikto neriskuje život. Ale toto je vážne riziko, o ktorom sa na olympiáde uvažuje z ideologických dôvodov.
Namiesto toho, aby MOV povedal, že tieto športovkyne nemôžu byť súčasťou ženského športu, najmä nie v boxe, sa snažia nájsť rovnováhu medzi spravodlivosťou, inklúziou a bezpečnosťou.
Bezpečnosť však nie je o rovnováhe. Bezpečnosť je hranica. Ak to nie je bezpečné, nikoho nezaujíma, či je to spravodlivé alebo inkluzívne."