Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

V Paríži pustia do ženského ringu pästiarky s chromozómami XY. Toto je vážne riziko, môže ísť o zdravie

Absolútne rekordy mužských športovcov v porovnaní so ženskými sú v rovnakých disciplínach lepšie o desiatky percent. A čím je šport silovejší, tým je nepomer radikálnejší.

30.07.2024 13:18
Imane Chelifová Foto:
Imane Chelifová z Alžírska.
debata (51)

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však potvrdil, že dve boxerky, ktoré boli minulý rok diskvalifikované z majstrovstiev sveta pre neúspešné testy rodovej spôsobilosti, môžu v Paríži nastúpiť.

Imane Chelifová z Alžírska i Taiwančanka Lin Yu Ting sa postavia do ringu už tento týždeň: Chelifová sa stretne s Taliankou Angelou Cariniovou v kategórii do 66 kg a Lin by mala v piatok vyzvať dosiaľ neznámu súperku v kategórii do 57 kg.

Rozhodnutie MOV pustiť spomínané pretekárky medzi štyri povrazy je – diplomatickým slovníkom povedané – prinajmenšom kontroverzné, ak však zahodíme spred úst servítky a začneme si hovoriť pravdu, tak potom aj nebezpečné.

Bývalý majster sveta Barry McGuigan na sociálnej sieti X dokonca hovorí o šoku: „Čo sa to vlastne deje,“ pýta sa.

Steven van de Velde Čítajte viac Je to hnus... Holanďana z parížskej pláže si podali svetové médiá obzvlášť drsným spôsobom

Prípad Semenyaová

V skratke: vlani sa pod záštitou Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) konali v indickom Dillí majstrovstvá sveta, na ktorých sa preukázalo, že obe boxerky majú chromozómy XY a preto boli vylúčené zo športového podujatia.

Alžírčanku nepustili do boja o zlato, Taiwančanke zasa spätne odobrali bronz.

Tu však nastal problém, IBA má zakázané organizovať olympijský boxerský turnaj v Paríži kvôli dlhotrvajúcim otázkam týkajúcich sa správy vecí verejných a sérii súdnych škandálov.

To znamená, že box pod piatimi kruhmi prebieha pod záštitou boxerskej jednotky MOV, ktorá má uvoľnenejšie pravidlá.

Tie použila aj v Tokiu 2020 či v Riu 2016…

Presne v tom Riu, kde sa beh žien na 800 metrov zapísal do dejín, keďže všetky tri atlétky na stupňoch víťazov – Juhoafričanka Caster Semenyaová, Margaret Wambuiová z Kene i Francine Niyonsabaová z Burundi – si prešli neštandardným sexuálnym vývojom.

Paavo Nurmi Čítajte viac Najslávnejší vytrvalec to mal u žien ťažké a sobášil sa veľmi nečakane. Krásna Sylvi toho mala po troch rokoch dosť

Semenyaová má podľa The Telegraph stav nazývaný nedostatok 5-alfa reduktázy, ktorý postihuje iba mužské pohlavie pred narodením a počas puberty.

To má v každej bunke jeden chromozóm X a jeden Y, ako aj semenníky, ktoré však môžu byť vnútorné. Semenyaová ako taká je 46XY, má teda zápis normálneho karyotypu muža.

Autor britského konzervatívneho denníka si pri tejto príležitosti spomína na Britku Lynsey Sharpovú, ktorá „bola taká zničená, že jej odopreli medailu, že plakala aj v televízii. Avšak akokoľvek bola táto situácia strašidelne nespravodlivá, prax povoľovania pästiarkam, ktoré neuspeli v rodových testoch, bojovať so ženami, je potenciálne ešte horšia.“

Dva a polnásobný rozdiel

Box je založený na úsilí vyradiť súpera čo najrýchlejšou cestou. Je to športová oblasť, kde je sexuálny dimorfizmus najvýraznejší, pretože muži sú biologicky zvýhodnení nielen širšími ramenami a dlhším dosahom ako ženy, ale aj o 90 percent zvýšenou silou bicepsu a o 162 percent väčšou silou úderov.

Breaux Greer Čítajte viac Sú olympijské hry skutočne dejiskom sexuálnych orgií? Športovci porozprávali neuveriteľné príbehy

Aby sme to vysvetlili, znamená to, že priemerný mužský úder má viac ako 2,6-násobok sily úderu ženy a v tejto chvíli sa dostávame k termínu zodpovednosť. Úlohou funkcionárov je zabezpečiť, aby niekto nezomrel.

Tu sa Medzinárodný olympijský výbor rozhodol, že dve bojovníčky, ktoré len minulý rok neprešli testom testosterónu a pohlavia, splnili kritériá pre súťaž v kategórii žien.

Chelifová a Lin Yu-Ting boli na minuloročných MS diskvalifikované a je to dokonca otvorene priznané aj v oficiálnych olympijských profiloch oboch športovkýň.

„Ale tam, kde Medzinárodná boxerská asociácia uznala za vhodné túto dvojicu diskvalifikovať, MOV im dal voľný priechod, aby sa postavili proti ženským súperkám v najnebezpečnejšom športe a na najväčšom pódiu zo všetkých,“ píše The Telegraph, ktorý pri tejto príležitosti dáva priestor aj doktorke Emme Hiltonovej, ktorá to považuje za nehoráznu nespravodlivosť.

Video
Juraj Slafkovský a Richard Varga si vyskúšali kajaky. Skončili pod vodou

Bezpečnosť vs inklúzia

"Vidieť tri pretekárky s rozdielnym sexuálnym vývojom na pódiu ženských pretekov na 800 m bolo šokujúce, ale aspoň ste vedeli, že nikto neriskuje život. Ale toto je vážne riziko, o ktorom sa na olympiáde uvažuje z ideologických dôvodov.

Namiesto toho, aby MOV povedal, že tieto športovkyne nemôžu byť súčasťou ženského športu, najmä nie v boxe, sa snažia nájsť rovnováhu medzi spravodlivosťou, inklúziou a bezpečnosťou.

Bezpečnosť však nie je o rovnováhe. Bezpečnosť je hranica. Ak to nie je bezpečné, nikoho nezaujíma, či je to spravodlivé alebo inkluzívne."

Doktorka Hiltonová hovorí o obavách, Mexičanka Brianda Cruzová o priamej skúsenosti, keďže proti Chelafovej bojovala na olympiáde v Tokiu.

„Keď som proti nej boxovala, cítila som sa dosť mimo. Jej údery ma veľmi boleli, nemyslím si, že som sa tak niekedy predtým – počas mojej trinásťočnej boxerskej kariéry – cítila. Dokonca ani pri zápase s mužmi. Ďakujem bohu, že som sa v ten deň dostala z ringu bezpečne a je dobré, že si to konečne uvedomili.“

Jozef Pribilinec Čítajte viac Krucinál, teraz treba ísť do mŕtva. Aj keby som tam mal nohu nechať

Nuž, medzi štyrmi povrazmi je aktuálne dusno, Linová o situácii nehovorí. Chelifová áno. Pre Agence France-Presse uviedla, že je obeťou „veľkého sprisahania“. Podľa nej existujú krajiny, ktoré nechcú, aby Alžírsko získalo zlatú medailu a „nebudeme o tom mlčať.“

Zakladateľka Nezávislej rady pre ženský šport, Marshi Smithová, v tom má však jasno…

„Fyzické týranie žien na olympijskej scéne eliminuje integritu všetkých olympijských podujatí a športovkyniam hrozí doživotné zranenie alebo dokonca smrť. Tento podvod jednoducho nesmie pokračovať.“

Laurel Hubbardová – Gavin Hubbard

Aj predchádzajúce olympijské hry v Tokiu 2021 sa niesli v podobnom duchu. Škandál tam však vyvolala účasť vzpieračky Laurel Hubbardová z Nového Zélandu.

Ešte pred rokom 2012 jej fanúšikovia mohli fandiť v mužskej kategórii. Pod menom Gavin Hubbard, ktorý v juniorských kategóriách vytvoril mnoho národných rekordov. Následne zahájil proces zmeny pohlavia.

Pre porovnanie: ako junior vytvoril novozélandský rekord, keď v kombinácii trhu a nadhodu dostal nad hlavu rovných 300 kilogramov. Ako žena po štyridsiatke atakovala svojimi výkonmi v kombinácii 285 kilogramov.

Jang Wang Čítajte viac Slováka, ktorý sa nechcel učiť po slovensky, sa aj Česi báli ako čert kríža. Zanietený Holíčan si poňho šiel až do Číny

Jej účasť v Tokiu podporila aj novozélandská vláda. „Laurel je členkou olympijského tímu Nového Zélandu. Sme na ňu hrdí, pretože sme hrdí na všetkých našich športovcov,“ uviedol vo vyhlásení tamojší minister športu Grant Robertson.

Hubbardová potrebovala okrem kvalifikačných pravidiel splniť aj tie pre transgender účastníkov. Jej hodnota testosterónu za posledných dvanásť mesiacov musela byť nižšia ako 10 nmol/l.

Nie všetci ale s účasťou transgender športovcov na súťažiach súhlasili. Mnohí vedci už vtedy tvrdili, že títo ľudia môžu mať výrazné biologické výhody. Napríklad hustotu svalov či kostí.

Zástancovia väčšej inklúzie v športe zasa vraveli, že proces transformácie značne znižuje túto výhodu a doterajšie fyzické rozdiely medzi športovcami navyše ukazujú, že rovnaké podmienky pre všetkých aj tak neexistujú.

Diaľková bežkyňa Joanna Harperová kedysi tiež podstúpila zmenu pohlavia. Dnes radí americkému olympijskému výboru.

„Deväť mesiacov po hormonálnej terapii som bežala o dvanásť percent pomalšie. To je rozdiel medzi mužskými športovcami a ženskými športovkyňami,“ obhajovala účasť transrodových ľudí v ženských súťažiach v Tokiu.

Video

Avšak na otázku, či ide o spravodlivú súťaž, Harperová odpovedá neisto: „Absolútna odpoveď ešte nie je zrejmá. Potrebujeme oveľa viac údajov.“

Ako zlý vtip

Hoci Hubbardová vyhovela pravidlám Medzinárodného olympijského výboru, podľa mnohých súperiek to aj tak nebolo fér. Vzpieračka prežila prvých 35 rokov života ako muž. Práve to prekážalo napríklad reprezentantkám z Austrálie, ktoré rozhodnutie o štarte Novozélanďanky ostro kritizovali.

Proti Hubbardovej sa postavila aj organizácia zastupujúca ženy v športe Save Women 'Sport Australasia.

„Ide o chybnú politiku Medzinárodného olympijského výboru, ktorá umožnila účasť 43-ročného biologického muža, ktorý sa identifikuje ako žena, aby súťažil v ženskej kategórii,“ uviedla vo vyhlásení.

Za „zlý vtip“ označila toto rozhodnutie aj belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová.

„Každý, kto trénuje vzpieranie na vysokej úrovni, vie, že je to predovšetkým v kostiach. Táto konkrétna situácia je nespravodlivá pre šport i športovcov,“ hnevala sa.

893819469 Čítajte viac Nočný výlet ju vyšiel draho, na OH skončila. Poviem o všetkom, čo sa v Paríži stalo, vraví sklamaná plavkyňa

„Niektorí z nás tak prichádzajú o životné príležitosti – medailu alebo olympijskú nomináciu. Sme bezmocní,“ citovala jej slová britská stanica BBC.

Samotná Hubbardová dlhodobo čelí pobúreným reakciám. V roku 2018 jej chcela zamedziť v účasti na Hrách Commonwealthu Austrálska vzpieračská federácia. Novozélanďanka sa nakoniec kvôli zraneniu odhlásila.

O rok neskôr vzbudila negatívne reakcie jej výhra na pacifických hrách v Samoe, keď zdolala aj miestnu favoritku. Šéf tamojších vzpieračov vtedy uviedol, že povoliť účasť transgender športovcov na olympiáde je ako povoliť „doping“.**

Hubbardová napokon medailu v Tokiu nezískala, mala už 43 rokov a jej výkonnosť bola na zostupe. Už vtedy sa však odborníci pýtali: „Príde Paríž 2024 a s ním aj ženský box. Čo potom?“

Paríž 2024 je tu a s ním aj staré pochybnosti…

51 debata chyba
Viac na túto tému: #box #Paríž 2024