Včera ráno nastúpil pod Eiffelovou vežou na svoj zápas Steven van de Velde. Holandský plážový volejbalista. Usvedčený násilník. So svojim parťákom Matthewom Immersom prehrali s talianskym párom a mnohí si mohli povedať, že športová spravodlivosť nebola tentoraz iba o športe.
Van de Velde, ktorý po zápase odmietol predstúpiť pred novinárov, pred desiatimi rokmi – keď mal devätnásť – znásilnil dvanásťročné anglické dievča. Odsedel si trinásť mesiacov a je „čistý“. Na olympiáde mohol hrať.
Čítajte viac Najslávnejší vytrvalec to mal u žien ťažké a sobášil sa veľmi nečakane. Krásna Sylvi toho mala po troch rokoch dosťSexuálne monštrum?
Holandského volejbalistu v roku 2016 odsúdili na štyri roky väzenia po tom, čo sa priznal k pohlavnému styku s dieťaťom. Najprv mu na sociálnej sieti Facebook zaslal žiadosť o priateľstvo a potom dlhé mesiace spolu denne chatovali cez Skype, Facebook i Snapchat.
Van de Velde sa pôvodne domnieval, že dievča má šestnásť, napokon sa však dozvedel pravdu. Mladá Britka mala len dvanásť, no Van de Velde s ňou napriek tomu neprerušil kontakt.
Čítajte viac Krucinál, teraz treba ísť do mŕtva. Aj keby som tam mal nohu nechaťPriznal sa, že 2. augusta 2014 odcestoval z Holandska do Anglicka, aby sa s ňou stretol v Milton Keynes, meste, kde žila. Tam ju niekoľkokrát znásilnil, „vrátane vaginálneho sexu, počas ktorého sa sťažovala, že jej ubližuje,“ uvádza portál The Athletic.
Holanďan svojej obeti dokonca prikázal, aby si dala tabletku, keďže nepoužil ochranu. Jeho obeť však na druhý deň šla na kliniku plánovaného rodičovstva a tamojší personál – vzhľadom na nízky vek – upozornil jej rodičov.
Po zatykači bol Van de Velde 8. januára 2016 vydaný do Spojeného kráľovstva a ku všetkým obvineniam sa priznal. Následne ho odsúdili na štyri roky väzenia.
„Emocionálna ujma, ktorá bola tomuto dieťaťu spôsobená, je obrovská,“ vyhlásil sudca Francis Sheridan.
„Keď dospeje, bude si musieť uvedomiť, že ty nie si ten milý muž, za ktorého ťa považovala a dúfala, že by si ním mohol byť,“ takto znelo pokarhanie smerom k násilníkovi.
Van de Velde si však z trestu odsedel len trinásť mesiacov. Dvanásť v Anglicku, ten posledný doma v Holandsku, kde majú menej prísne zákony týkajúce sa sexuálnych deliktov.
„Označili ma za sexuálne monštrum. Za pedofila,“ sťažoval sa športovec pre holandské noviny Algemeen Dagblad. „Ale ja ním nie som. Naozaj nie.“
Napriek tomu zostáva jeho meno v registri sexuálnych násilníkov Spojeného kráľovstva.
Nepríjemné otázky
Van de Velde po odpykaní si trestu reštartoval kariéru a premiérovo sa kvalifikoval aj na olympijské hry.
Napriek spáchanému skutku, na ktorý spoločnosť hľadí mimoriadne podráždene, mu ani Holandský národný olympijský výbor, svetový riadiaci orgán volejbalu (FIVB) alebo Medzinárodný olympijský výbor, nepovedali, že v Paríži hrať nesmie.
Nezabránila mu v tom ani petícia s viac ako 80-tisíc podpismi vyzývajúcimi MOV, aby mu jeho olympijský sen prekazil.
Na sobotňajšiu otázku nemeckej verejnoprávnej televízie Deutsche Welle, či sa MOV cíti komfortne a spokojne s myšlienkou, že odsúdený násilník štartuje na olympijských hrách, hovorca organizácie Mark Adams povedal: „Charakterizovať to ako pohodové a šťastné, by nebolo správne.“
Čítajte viac V Riu sa držal svojho motta, v Tokiu ho zarezali. Skoro dvojmetrový Beňuš sa v Paríži odsťahoval z olympijskej dedinyPortál The Athletic sa pri tejto príležitosti zamýšľa, či bolo správne, že Holanďan od MOV dostal šancu. Obracia sa pritom do minulosti, paralely však hľadá aj v súčasnom dianí. Pomáha si viacerými príkladmi.
Spomína trebárs Mikea Tysona, ktorý obnovil svoju boxerskú kariéru po tom, čo bol v roku 1992 odsúdený za znásilnenie. Kobeho Bryanta, populárneho basketbalistu aj po tom, čo sám uznal, že mladá žena v Colorade nepovažovala ich sexuálne stretnutie za dobrovoľné.
Alebo Cristiana Ronalda, jednej z najväčších futbalových hviezd, v roku 2009 obvineného zo znásilnenia, hoci súd tento prípad zmietol zo stola.
V tejto súvislosti však spomína aj športovcov z Ruska a Bieloruska, ktorí sú v Paríži napriek ruskej invázii na Ukrajinu.
„Niektorí si myslia, že izraelským športovcom by zasa nemalo byť umožnené súťažiť kvôli intenzívnej vojne v Gaze, ktorá sa začala v októbri po brutálnom útoku Hamasu,“ píše portál a pripomína, že aj Hamas dostal miliardy dolárov na pomoc a podporu od viacerých krajín so športovcami, ktorí v Paríži súťažia.
Zaslúži si vraj šancu
Van de Velde je však úplne niečo iné. V tomto prípade sú názory verejnosti skôr jednoznačné. Len Holanďania zostávajú akousi výnimkou.
„Uznávam, je to trochu zvláštne,“ pripustil Bob Groot, holandský fanúšik z Rotterdamu, ktorý vraj sám zápasil s tým, ako by mal Van de Veldeho podporovať. „Bol odsúdený. Svoje si odsedel, ale na druhej strane je to veľmi náročná vec,“ vravel po nedeľňajšom stretnutí.
„Trest si odpykal. Ľudia si zaslúžia druhú šancu,“ nechala sa počuť vedľa sediaca Janine van Slootenová.
Holandskí športoví funkcionári uviedli, že udalosti boli „v tom čase“ veľmi vážne, no Van de Velde sa stal „príkladným profesionálom a ľudskou bytosťou, ktorá sa poučila zo svojich chýb a využila druhú šancu na rozvoj.“
Holandský olympijský výbor tvrdí, že nehrozí, že by sa jeho predchádzajúce správanie zopakovalo. Jeden z jeho tlačových hovorcov po zápase proti Talianom novinárom povedal, že o incidente by sa na olympijských hrách vôbec nemali zmieňovať.
„Nemali zmieňovať? V takom prípade tu vôbec nemá čo hľadať. Celé je to hnus,“ napísal vo svojom článku portál USA Today.
„Každý, kto by sa chcel na olympiádu pozerať ako na zjednocujúcu a inšpiratívnu silu našej rozpoltenej planéty, by mal byť jeho účasťou zdesený. A tiež z toho, ako kompetentní uprednostňujú atletické schopnosti pred etickou zodpovednosťou.“
Čítajte viac Nepekný pohľad na smutnú Elzu. Tréner šiel Mintálovu utešiť, hoci bol sklamaný aj za ňu„Možno sa niečo stratilo v preklade do angličtiny, ale v nedeľu som počul jedine veľa obáv o Van de Veldeho. Nie je to však veľká úcta k jeho obeti alebo k obetiam iných sexuálnych útokov, ktorým jeho prítomnosť na týchto olympijských hrách právom prekáža,“ doplnil autor.
Nežije v dedine
Aj sám volejbalista v rozhovore pre holandskú televíziu v roku 2017 označil svoj skutok za „najväčšiu chybu života“. Dnes je ženatý a má dieťa.
"Samozrejme, žena, ktorá bola vtedy dievčaťom, druhú šancu žiť bez toho, čo jej Van de Velde pred desiatimi rokmi spôsobil, už nedostane.
Možno si ani neuvedomuje, že spomínaný muž hrá na najväčšom športovom podujatí alebo možno si len niekde zapla televízor a sledovala takmer 12-tisíc ľudí, ktorí fandia, keď blokuje súperov pokus o smeč," zamýšľa sa The Athletic.
Čo na to samotný Van de Velde, zostáva záhadou. S novinármi sa nestretol, podľa holandských funkcionárov, ktorých vraj opätovný záujem o prípad nepríjemne zaskočil, nechce robiť rozruch.
Nezdržiava sa preto ani v olympijskej dedine, čo zahraničné médiá považujú za obyčajné privilegovanie. Jeho spoluhráč Immers sa ho po zápase zastal a v podobnom duchu, ako jeho krajania, hovoril o novom človeku, ktorý si trest odpykal.
V tom mu však skočil do reči nemecký reportér s otázkou, „čo si myslí, ako sa cíti obeť, keď Van de Veldeho sleduje v Paríži“.
„Určite to nie je nič pekné,“ znela odpoveď.
„Mala len dvanásť. Nič iné nie je podstatné,“ uzatvára svoj pohľad na zápas, ktorý ani nebol o plážovom volejbale, USA Today.