Salukvadzeová súťažila na každých letných hrách od roku 1988, keď ako 19-ročná sovietska nádej vyhrala hneď zlatú medailu. Svoj najnovší rekord vytvorila, keď vstúpila na strelnicu v kvalifikácii vo vzduchovej pištoli žien na 10 metrov.
Salukvadzeová v pretekoch skončila na 38. mieste a nepostúpila do nedeľňajšieho finále, kam sa prebojovalo osem najlepších. No v piatok, v kvalifikácii na 25 metrov, má opäť šancu zabojovať o finále.
Čítajte viac Slováka, ktorý sa nechcel učiť po slovensky, sa aj Česi báli ako čert kríža. Zanietený Holíčan si poňho šiel až do ČínyPočas kariéry trvajúcej päť desaťročí súťažila Salukvadzeová v troch rôznych olympijských tímoch. Najprv reprezentovala Sovietsky zväz v roku 1988, potom Spoločenstvo nezávislých štátov. Tento tím bol pre bývalých sovietskych športovcov na OH v Barcelona 1992 po rozpade ZSSR. No a počas posledných ôsmich štartov už reprezentovala svoje rodné Gruzínsko.
Slukvadzeová sa dostala do centra pozornosti aj v roku 2008, keď Rusko viedlo krátku vojnu s Gruzínskom počas olympiády v Pekingu. Získala bronz a na pódiu sa objala s ruskou striebornou medailistkou Nataliou Paderinovou, čo bolo všeobecne vnímané ako gesto za mier.
Čítajte viac Najbohatší športovci olympiády: Líder zarobí skoro štvrť miliardy. LeBron James? Ten je druhý„Prečo toto gesto všetkých prekvapilo? Sme športovci, nie je medzi nami žiadny konflikt,” povedala vtedy.
V roku 2016 sa Salukvadzeová a jej syn Tsotne Machavariani, ktorý je tiež strelcom z pištole, stali prvým duom matka a syn v olympijskej histórii, ktorí súťažili na rovnakých hrách.
Salukvadzeová uvažovala o odchode do dôchodku po posledných letných olympijských hrách v Tokiu pred tromi rokmi, ale presvedčil ju jej otec a tréner Vakhtang, ktorý tento rok zomrel.
Zároveň sa stala jedinou olympioničkou v histórii, ktorá súťažila na 10 hrách za sebou. Kanadský parkúrový jazdec Ian Miller má síce tiež 10 štartov, no jeho krajina bojkotovala OH 1980 v Moskve.