V Paríži budú hostiť Hry XXXIII. letnej olympiády. A už pred ich štartom začína svet zdvíhať obočie vrátane najmenšej slovenskej výpravy (28 športovcov) v ére samostatnosti.
Pripravení ohúriť svet
Francúzska metropola sa chystá na postupný príchod 10 500 športovcov z 206 krajín a tiež miliónov fanúšikov, ktorí si budú môcť pozrieť 32 športov rozdelených do 48 disciplín. O cenné kovy sa bude súťažiť na 35 rôznych miestach v Paríži alebo v ďalších francúzskych mestách či v zámorí.
Až 95 percent športovísk je buď dočasných a demontovateľných, alebo boli postavené už dávno pred kandidatúrou na usporiadanie Hier. Tie si zaistili v máji 2017 po džentlmenskej dohode s Los Angeles. Američania ich usporiadajú o štyri roky a Paríž na prelome júla a augusta tohto roka. Zaviazali sa tiež, že OH 2024 budú najzelenšie v histórii a znížia uhlíkovú stopu oproti predošlým olympiádam na polovicu.
„Sme pripravení ohúriť svet," vraví šéf organizačného výboru Tony Estanguet. Paríž je po Londýne druhým mestom v histórii, ktoré privíta tretíkrát olympijské hry. Hostil ich už v rokoch 1900 a 1924. Na ďalšie musel čakať sto rokov. Mottom OH 2024 je „Hry dokorán" a organizačný výbor sa toho drží do bodky. Francúzi totiž chcú z Paríža vytvoriť najväčší športový park na svete.
Súťaže sa neobmedzia len na štadióny a haly, ale budú sa konať aj na otvorených priestranstvách v centre francúzskej metropoly. Olympionici zavítajú na ikonické parížske športoviská – Stade de France, Roland Garros či do haly Bercy. Pod Eiffelovou vežou sa bude hrať plážový volejbal a slovenský skejtbordista Richard Tury sa predstaví napríklad na Elyzejských poliach.
Kus Eiffelovej veže
Bývalý veľký súper Michala Martikána vo vodnoslalomárskych kanáloch a trojnásobný olympijský šampión v kategórii C1 Estanguet si vzal do hlavy odvážnu myšlienku vytiahnuť dnešný otvárací ceremoniál (19.30, prenos i celé OH 2024 vysiela STVR) zo štadióna na takmer osemkilometrový úsek popri rieke Seina. Výpravy by sa po nej mali plaviť pred zrakmi tisícov priaznivcov i vzácnych hostí.
„Radi by sme priniesli nezabudnuteľný zážitok už pred prvými medailovými bojmi," doplnil Estanguet. Po tom, čo sa na predošlých Hrách v Tokiu 2020 premiérovo pod piatimi kruhmi ukázali skejtbording a športové lezenie, si v Paríži pozrieme súťaž v modernom tanci (breakdance). Medzi úplne nové disciplíny patrí napríklad kajak cross vo vodnom slalome.
Čítajte viac Slovenskú vlajku ponesie aj najmladšia. Dôveru dostala dvojica vodných slalomárovPretekári jazdia štyria súčasne v robustnejších kajakoch (majú 18 kilogramov, teda dvojnásobne viac ako klasické). Štartujú z dvojmetrovej rampy. Po sérii súbojov – dovolené sú aj tvrdé kontakty, nie však údery pádlom či loďou do súpera – musia absolvovať aj povinného eskimáka, teda otočenie sa v lodi popod hladinu.
Novinkou bude, že na súťažiach v synchronizovanom plávaní sa môžu objaviť aj muži. V streľbe nebude mix v trape, ale skeete. Absentuje aj chodecká päťdesiatka, v ktorej Matej Tóth získal zlato v Riu de Janeiro 2016, ale pôjde sa chodecká mix štafeta. A tak sa v Paríži bude súťažiť o cenné kovy v celkovo 329 disciplínach.
„Získať medailu na olympiáde je vysnený cieľ. Chceli sme ho ešte povýšiť. Veď len jeden symbol Paríža pozná celý svet," naznačil kreatívny riaditeľ OH 2024 Joachim Roncin. Vychýrený umelec so svojím tímom presvedčili Estangueta, aby zlatú, striebornú a bronzovú medailu osviežil najcennejším francúzskom kovom – šesťuholníkovým kusom železa z pôvodnej Eiffelovej veže z roku 1889. Všetky cenné kovy majú okrúhly tvar, vyryté slnečné lúče a zdobia ich bohyňa Niké, aténska Akropola a spomínaná Eiffelovka. Maskot – frýgicka čiapka sa stala symbolom slobody v období Veľkej francúzskej revolúcie.
Čítajte viac Stovky policajtov, piskot a posmešky. Zápas Izraela odohrali v nervóznej atmosfére, rozruch nastal pri žene s vlajkou„Najlepší si domov odnesú kúsok Paríža," doplnil Roncin s tým, že na výrobu medailí použili zrecyklované kovy a zliatinu zasa z použitej elektroniky. „Bola to skvelá myšlienka, rád som na ňu pristúpil,“ usmieval sa Estanguet.
Najstráženejšie mesto sveta
Do Paríža by postupne malo pricestovať viac ako desať miliónov fanúšikov. Olympijské hry 2024 majú prvenstvo aj v rebríčku najrizikovejších podujatí tohto roka. Len na otvárací ceremoniál, ktorý si pozrie pol milióna divákov naživo, bude dohliadať takmer 50-tisíc príslušníkov francúzskych i zahraničných bezpečnostných zložiek. Z Paríža sa stane najstráženejšie mesto sveta.
Okrem toho bola posilnená kybernetická bezpečnosť po masívnom minulotýždňovom výpadkom IT sietí. V akcii bude aj protidronový systém na monitorovanie okolia, samozrejmosťou sú veľmi prísne niekoľkostupňové kontroly.
Čítajte viac Budú parížske kurty jej výhodou? Nie je to úplne normálny turnaj, vraví SchmiedlováEstanguet pripustil, že ak bezpečnostné riziko a hrozba možného teroristického útoku budú narastať, ceremoniál sa presunie do lepšie kontrolovaného prostredia. Do úvahy pripadá napríklad futbalový štadión Stade de France.
„Nie je možné pracovať bez bezpečnostných obmedzení. Musíme byť ostražití od prvej do poslednej minúty ceremoniálu i celých Hier. Veríme, že si splníme sen a pripravíme svetu nezabudnuteľný zážitok," uzavrel Estanguet.