V piatok o tom informovala ľudskoprávna organizácia Global Rights Compliance sídliaca v Haagu.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) schválil účasť v Paríži 15 Rusom a 16 Bielorusom. Súťažiť môžu iba v individuálnych športoch, nesmú byť spojení s armádnymi a bezpečnostnými zložkami svojich krajín, nemôžu podporovať vojnu na Ukrajine a musia splniť podmienky Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).
Podľa správy Global Rights Compliance však podmienky stanovené MOV porušilo desať Rusov.
„Napriek tomu, že Medzinárodnému olympijskému výboru boli zo strany Global Rights Compliance predložené jasné dôkazy o porušovaní podmienok, nekonal v súlade so svojimi vlastnými pravidlami,“ citovala z vyjadrenia organizácie agentúra AFP.
Čítajte viac Kde sledovať LOH 2024 prostredníctvom live prenosov a televízneho vysielania?Priestupky sa zväčša týkali vojny na Ukrajine. Cyklistka Alena Ivančenková v marci 2022 „lajkla“ príspevok na sociálnej sieti s Josifom Stalinom a citátom „prímerie s nepriateľom je možné len po jeho zničení“.
Tenistka Jelena Vesninová podporovala príspevky o tom, ako ruskí vojaci zabíjajú Ukrajincov.
Cyklistka Tamara Dronová sa mala v prospech vojny vyjadrovať na verejnosti a taktiež bola v spojení s ruskými bezpečnostnými službami.
Kanoistka Olesia Romasenková je zase členkou športového klubu CSKA, ktorého akcie vlastní ruské ministerstvo obrany.
„Ak je stanoveným cieľom MOV vybudovať lepší svet prostredníctvom športu, potom by mal podniknúť kroky, aby ukázal, že on a pridružené podniky robia viac, než len slovne podporujú morálku a ľudské práva,“ uviedol prezident Global Rights Compliance Wayne Jordash.
MOV v reakcii uviedol, že nemôže komentovať jednotlivé prípady a rozhodnutia revíznej komisie:
„Prešetrila športovcov v súlade s rozhodnutím výkonnej rady MOV a zásadami, ktoré boli stanovené. Nemáme k tomu čo dodať.“
Od začiatku vojny zomrelo na fronte približne 450 ukrajinských športovcov.
Čítajte viac Aké športové disciplíny budú súčasťou letných olympijských hier?