Aj keď francúzske úrady tvrdia, že plnia sociálny program, ktorý nemá s najväčším športovým sviatkom roka nič spoločné, podľa The New York Time je spojitosť s ním zjavná.
Olympijské hry začnú v Paríži už o necelé dva týždne. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa dušoval, že hry budú ilustrovať veľkosť krajiny. Lenže olympijská dedina vznikla na severnom predmestí Paríža v oblasti Saint-Denis, kde žijú tisíce ľudí na uliciach, v improvizovaných prístreškoch alebo v opustených budovách.
Americký denník upozornil, že Paríž zhruba rok pred olympijskými hrami rozbehla sociálny program, ktorý mal tento problém vyriešiť. Podľa oficiálnej verzie sa úrady snažia bojovať s tým, že pre 100-tisíc bezdomovcov nie je v Paríži dostatok miesta. Po celom Francúzsku tak vzniklo desať improvizovaných centier pre bezdomovcov, kam sa majú títo ľudia premiestniť.

Tisíce bezdomovcov a migrantov tak vyvážajú úrady autobusmi práve z parížskeho predmestia. Niektorí migranti pre The New York Times vypovedali, že im úradníci sľubovali na inom mieste bývanie a sociálne zázemie. Údajne to ale boli plané sľuby a mnoho ľudí skončilo čoskoro opäť na ulici.
„Po príchode do nového mesta žijú bezdomovci až tri týždne v provizóriu a prechádzajú kontrolou, či majú nárok na azyl. Tí, ktorí sú spôsobilí, môžu získať dlhodobé ubytovanie, zatiaľ čo budú žiadať o azyl. Približne 60 percent ľudí v dočasných prístreškoch však dlhodobé bývanie nedostane,“ napísal denník.
V hre je potom skúmanie osôb a dokonca aj deportácia. Niektorí právnici preto ľudom radia, aby do autobusov vôbec nenastupovali a radšej skúsili svoje šťastie v uliciach. „Je to len predvoj k deportácii,“ povedal Emmanuel Pereira, právnik pracujúci neďaleko Paríža. „Na hľadanie miest pre bezdomovcov v Marseille nie sú peniaze, ale na prevoz bezdomovcov z Paríža áno?“ sťažovala sa Audrey Garinová, námestníčka starostu Marseille.
Francúzske úrady tvrdia, že ide o dobrovoľný program, ktorý nemá s olympijskými hrami nič spoločné. Podľa amerického médiá je ale pravdepodobné, že Francúzsko sa snaží urobiť z Paríža pred hrami krajšie miesto. Web BBC poznamenal, že Paríž očakáva príchod až 15 miliónov turistov.

O spojitosti vysťahovania a olympijských hier nepochybujú ani presunutí ľudia. "Vyhnali nás kvôli olympijským hrám, uviedol Mohamed Ibrahim z Čadu, ktorý bol vysťahovaný z opustenej cementárne v blízkosti olympijskej dediny. Presťahoval sa následne do prázdnej budovy južne od Paríža, z ktorej polícia vyhnala obyvateľov v apríli. Autobus ich potom viezol dve hodiny na juhozápad k mestu Orléans.
„Vláda popiera, že by autobusová doprava súvisela s olympiádou. Získali sme však e-mail, o ktorom ako prvý informoval L'Équipe, v ktorom jeden z vládnych úradníkov pre bývanie uviedol, že cieľom je identifikovať ľudí na ulici v miestach blízko olympijských areálov a presťahovať ich ešte pred začiatkom OH,“ uvádza The New York Times.
Už v júni web France 24 informoval, že úrady čelia obvineniam zo sociálnych čistiek, ktoré mieria pred OH na migrantov a bezdomovcov. Zároveň upozornil, že Francúzsko regionálne úkryty pre sociálne slabších občanov zrejme prestane krátko po skončení hier financovať. Úrady pri vysťahovaní údajne cielia nielen na migrantov a bezdomovcov, ale tiež na Rómov, prostitútky a narkomanov.

Pred OH sa v Paríži nerieši iba kontroverzné vysťahovanie osôb. Nad mestom sa vznášajú obavy z teroristických útokov počas športového sviatku. Už vo februári niekto ukradol úradníkovi vo vlaku organizačné plány olympijských hier.
V máji francúzska polícia zmarila plán teroristického útoku, ktorého cieľom mal byť olympijský futbalový turnaj. Kvôli obavám z dronového útoku organizátori znížili divácku kapacitu počas otváracieho ceremoniálu. Ten sa nebude konať na štadióne ako býva zvykom, ale na rieke Seine.
Strachu z útokov podľa analýzy Microsoftu napomáha aj ruská propaganda. Stredobodom ruských snáh, ktoré majú podkopať dôveru v Paríž, Francúzsko a olympijské hry, má byť fiktívny dokument Olympiáda padla, ktorý zneužíva skutočný americký film Pád Bieleho domu z roku 2013.