Športovkyňa neuspela na Športovom arbitrážnom súde (CAS), kde sa odvolala voči rozhodnutiu organizácie World Aquatics, podľa ktorých nemôže súťažiť so ženami.
Verdikt CAS znamená, že Thomasová prišla aj o teoretickú šancu na olympijskú účasť, keďže americký nominančný míting sa začína už cez víkend.
Keď Thomasová v roku 2022 ovládla americký univerzitný šampionát ako prvá transgender plavkyňa v histórii, jej ďalším cieľom bolo prebojovať sa na parížsku letnú olympiádu.
Krátko po jej triumfe medzinárodná plavecká federácia World Aquatics rozhodla, že v ženských súťažiach môžu transgenderné športovkyne pretekať iba vtedy, ak zmenu pohlavia podstúpili do veku 12 rokov.

Dvadsaťpäťročná plavkyňa označila pravidlá za diskriminačné a odvolala sa na CAS. Ten však jej odvolanie zamietol. Thomasová získala svoj prvý univerzitný titul dva roky po zmene pohlavia.
Vzhľadom k tomu, že nemôže štartovať na súťažiach v USA, nespĺňa podmienky ani pre súťaže patriace pod World Aquatics, znel verdikt arbitrážneho súdu.
Medzinárodná plavecká federácia je s verdiktom spokojná, pričom ho označila za „veľký krok v našej snahe chrániť ženský šport“. Podobné pravidlo už zaviedla aj Medzinárodná atletická federácia.
Vedecké štúdie ukázali, že športovkyne, ktoré prešli pubertou ako muži, majú podstatnú výhodu oproti rodeným ženám.