Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Niektoré krajiny príchod Rusov do Paríža poburuje, no Francúzi to nie sú. Riešia úplne iné veci

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) 8. decembra rozhodol, že športovci z Ruska a Bieloruska budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. Najprv však musia splniť niekoľko špecifických podmienok, aby mohli vystupovať pod neutrálnou vlajkou.

20.12.2023 22:22
Macron Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
debata (3)

Toto rozhodnutie neocenili viaceré krajiny, no aká bola reakcia vo Francúzsku? Ukazuje sa, že toto rozhodnutie organizácie nevyvolalo takmer žiadne pobúrenie.

8. decembra tohto roku Medzinárodný olympijský výbor (MOV) urobil hanebné rozhodnutie. Spomínaný orgán rozhodol o prijatí Rusov a Bielorusov na olympijské hry, ktoré sa budú konať budúci rok v Paríži.

Športovci budú môcť vystupovať pod neutrálnou vlajkou, ak nebudú podporovať nepriateľské akcie a nebudú mať žiadne spojenie s ruskou armádou. Lotyšsko vážne uvažuje o bojkotovaní hier a napríklad Poľsko bolo z rozhodnutia MOV sklamané.

Poľský portál WP SportoweFakty spravil rozhovor s Denysom Kolesnykom, francúzskym analytikom, ktorý okrem iného publikuje články, v denníku „Le Parisien“. Ako Francúzsko reagovalo na rozhodnutie MOV?

Reflex, Rusi Čítajte viac Rusi v lete nebudú Rusmi. Český Reflex im pomocou umelej inteligencie obliekol nové dresy. Steká po nich krv

"Nikto zo serióznych politikov na to ani nereagoval. Toto nikoho neprekvapilo. Vo francúzskych médiách sa objavili len reakcie Ukrajincov. Nebolo to ani predmetom mnohých správ či komentárov v tlači.

Prezident Emmanuel Macron pred niekoľkými mesiacmi povedal, že Rusi a Bielorusi by podľa neho nemali vystupovať pod vlastnou vlajkou. Nemôžeme však nikoho diskriminovať, pretože je Rus.

Macron povedal, že nie všetci podporujú Putina, ale tí, ktorí podporujú vojnu, by sa nemali objavovať v Paríži. Rozhodnutie MOV dokonale zapadá do jeho názorov a oficiálneho stanoviska vlády," dodáva Kolesnyk.

Zároveň zdôrazňuje, že chýbajúca reakcia neznamená oveľa menšiu podporu pre Ukrajinu počas vojny. – „Nedostatok rozhorčenia by som nepripisoval poklesu podpory Ukrajine. Vo Francúzsku máme šport či kultúru oddelenú od politiky. Veríme, že je to tak všade.“ vysvetľuje analytik.

Rusko ROV olympiáda OH2022 Peking oblečenie Čítajte viac Rusi sú v rozpakoch, súčasné podmienky účasti na OH im nestačia. Zatlačia na MOV, aby dosiahli, čo chcú?

Ukazuje sa, že Francúzi možno nevpustia Rusov a Bielorusov do svojej krajiny a zablokujú vydávanie víz. To sa však môže stať len v jednom prípade.

"Iba ak vyjde najavo, že ruský športovec, ktorý má vystupovať v Paríži, je príslušníkom armády alebo sa zúčastnil vojny, Francúzsko mu víza neudelí.

A u nás olympiáda nie je témou číslo jeden, len pre ľudí z Paríža a okolia. Pobúrenie súvisí s tým, ako budú Hry organizované a za akú cenu, ale nie o Rusoch," dopĺňa Kolesnyk.

Letné olympijské hry v Paríži sa budú konať od 26. júla do 11. augusta 2024.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodný olympijský výbor #Paríž 2024