Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Začínajú sa diplomatické šachy. Žiadni Rusi na tartane štartovať nebudú, odkazuje MOV šéf svetovej atletiky

Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe v piatok povedal, že na olympijských hrách v Paríži v roku 2024 nebudú v atletike súťažiť žiadni Rusi ani Bielorusi - ani pod neutrálnou vlajkou.

09.12.2023 08:30
Poľsko Atletika halové ME rozbehy atletika Foto: ,
Ilustračné foto
debata (124)

„V Paríži možno uvidíte nejakých neutrálnych športovcov z Ruska a Bieloruska, nebude to ale v atletike,“ povedal Coe na tlačovej konferencii na zasadnutí Svetovej atletickej rady v Monaku.

„Postoj, ktorý náš šport v minulosti zaujal a neustále potvrdzuje, sa nemení.“

„Je to naša ustálená pozícia. Je to pozícia, ktorú zaujala rada svetovej atletiky (World Athletics), je to pozícia, ktorú schválila výkonná rada a pri dvoch samostatných globálnych príležitostiach ju takmer jednomyseľne schválila aj celá atletická rodina.“

Svetová atletika pôvodne vylúčila zo svojich podujatí pretekárov, trénerov a funkcionárov z Ruska a Bieloruska, podporovateľov invázie, už v marci 2022, krátko po ruskej invázii na Ukrajinu.

MOV, sídlo Čítajte viac Je rozhodnuté! Rusi i Bielorusi pocestujú do Paríža, no bez vlajok. Moskva hovorí o diskriminácii

Medzinárodný olympijský výbor však v piatok už skôr otvoril dvere tomu, aby ruskí a bieloruskí športovci mohli súťažiť v Paríži ako neutrálni, mimo tímových podujatí a pokiaľ aktívne nepodporujú vojnu na Ukrajine.

Coe však pripomenul, že rozhodnutie MOV „poukazuje aj na líderskú pozíciu medzinárodných federácií“, aby si urobili vlastný úsudok. „To je pyramída,“ povedal Coe. „Primát oprávnenosti a výberu športovcov majú teda medzinárodné federácie. Máme pevnú pozíciu, tá sa nezmenila,“ pokračoval.

„Myslím si, že je správne, že medzinárodné federácie by mali robiť rozhodnutia, o ktorých sa domnievajú, že sú v najlepšom záujme ich športu. A to je to, čo naša rada urobila. Naše rozhodnutie je pevné. Rozhodli sme sa, že medzi nami nebudú neutrálni športovci,“ dodal.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....

Rozhodnutie MOV sa týka iba niektorých individuálnych ruských a bieloruských športovcov. Tímom z obidvoch krajín nebude štart na OH umožnený.

Aby športovci získali neutrálny status, nemôžu aktívne podporovať vojnu na Ukrajine, ani nemôžu byť zmluvne viazaní s ruskou či bieloruskou armádou, respektíve národnými bezpečnostnými orgánmi.

Ako dodatočnú podmienku bude MOV od športovcov vyžadovať písomný záväzok k Olympijskej charte a teda aj k „mierovému poslaniu olympijského hnutia“. Na OH 2024 budú zakázané všetky národné symboly Ruska i Bieloruska.

MOV uviedol, že momentálne spĺňajú kritériá iba ôsmi športovci z Ruska a traja z Bieloruska. V porovnaní s tým sa na OH 2024 kvalifikovalo už vyše 60 športovcov z Ukrajiny.

Ukrajinskí atléti, ktorí zahynuli pri invázii Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Jeden zahynul pri Kyjeve, ďalší pri obrane...
124 debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodný olympijský výbor