MOV v utorok odporučil návrat Rusov a Bielorusov do medzinárodných súťaží ako jednotlivcov pod neutrálnou vlajkou a bez prepojenia na armádu či bezpečnostné zložky.
Súťažiť by však nemohli tí, ktorí otvorenie podporovali vojnu na Ukrajine. Bach uviedol, že športovci z týchto krajín by sa mohli vrátiť do súťaží ešte pred OH 2024, no pre parížsku olympiádu toto odporúčanie zatiaľ neplatí.
Po utorkovom oznámení sa na MOV zniesla vlna veľkej kritiky z radov medzinárodných športových federácií, športovcov i niektorých vlád.
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová označila rozhodnutie MOV za „facku do tváre“ všetkých ukrajinských športovcov, ku kritike sa pridali aj námestník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk a predstavitelia ďalších krajín.
"Zaznamenali sme negatívne reakcie najmä od niektorých európskych vlád. Je poľutovaniahodné, že niektoré vlády nerešpektujú majoritu v rámci olympijského hnutia a zainteresovaných strán a ani autonómiu športu, ktorú chvália a požadujú od iných krajín.

Nezaznamenali sme od nich jediný komentár o ich postoji k účasti športovcov, ktorých krajiny sú zapojené do ďalších 70 ozbrojených konfliktov na svete. Vlády nemôžu rozhodovať o tom, ktorí športovci sa zúčastnia ktorej súťaže," citovala ho agentúra AP.
Rozhodnutie o tom, ktorí ruskí a bieloruskí športovci sa budú môcť zúčastniť medzinárodných súťaží vrátane olympijskej kvalifikácie do Paríža, je v kompetencii jednotlivých športových federácií. Svetová atletika už minulý týždeň oznámila, že predĺži zákaz, informovala AP.
Bach po trojdňovom zasadnutí exekutívy MOV v Lausanne ďalej informoval, že o účasti či neúčasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 sa pravdepodobne rozhodne až po tom, ako MOV v júli formálne pozve športovcov z celého sveta do Paríža.
Podľa šéfa výboru padne verdikt až po lete, keďže ide o „veľmi komplexnú“ otázku. MOV pozve podľa svojej charty športovcov na OH presne rok pred začiatkom hier. Otvárací ceremoniál je na programe 26. júla 2024.
