Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Behal proti Volkovi. Brita suspendovali kvôli dopingu, príde o striebro?

Jednotka atletickej integrity predbežne suspendovala britského šprintéra Chijinda Ujaha pre podozrenie z dopingu počas olympijských hier v Tokiu.

, 13.08.2021 12:43
Japonsko OH2020 SR Atletika 100 m Volko Foto: ,
Slovenský šprintér Ján Volko (uprostred), Jamajčan Yohan Blake (vľavo) a Brit Chjindu Ujah počas rozbehu na 100 metrov na OH v Tokiu.
debata (4)

Japonské antidopingové laboratórium oznámilo Medzinárodnej testovacej agentúre nepriaznivý nález vo vzorke člena strieborného kvarteta Veľkej Británie v štafete na 4× 100 m na OH 2020.

Zakázanými látkami u 27-ročného Brita a jedného zo súperov slovenského šprintéra Jána Volka, boli ostarín a S-23, ktoré sú selektívnymi modulátormi androgénových receptorov a pomáhajú budovať svalstvo.

Ak sa preukáže Ujahov doping, Britom odoberú strieborné medaily a na druhé miesto sa posunú Kanaďania. Bronz by v takom prípade dostali dodatočne Číňania, zlato by zostalo Talianom.

Tokyo Olympics Athletics jacobs Čítajte viac Príde o zlato? Šampióna Jacobsa spájajú s dopingom

Svetové antidopingové pravidlá uvádzajú, že v prípadoch, keď športovec, ktorý sa dopustil dopingového prehrešku, súťažil ako člen štafetového tímu, „tím bude automaticky diskvalifikovaný z predmetného podujatia so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami vrátane prepadnutia všetkých titulov, medailí, bodov, peňazí a cien.“

Enobosarm alebo ostarín je anabolikum figurujúce dlhodobo v zozname zakázaných látok Svetovou antidopingovou agentúrou. Britská antidopingová agentúra uvádza, že má podobné účinky ako testosterón. Britská atletika zatiaľ prípad Ujah nekomentovala.

Počas OH 2020 vykonali ďalšie tri pozitívne testy medzi mužskými aktérmi atletických súťaží. Preto dočasne suspendovali bahrajnského strednotratiara Sadika Mikhoua, gruzínskeho guliara Benika Abramjana a kenského šprintéra Marka Otiena Odhiamba.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Chijind Ujah