Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Prosím, nevracaj sa, odkázala Cimanovskej babka. Napodobnili ju ďalší Bielorusi

Bieloruskej šprintérke Kryscine Cimanovskej sa podarilo zalarmovať japonskú políciu na tokijskom letisku prostredníctvom mobilného telefónu, na ktorom im ukázala žiadosť o pomoc preloženú do japončiny.

05.08.2021 23:36
Poľsko Bielorusko Cimanovská návrat varovanie Foto: ,
Bieloruská olympionička Kryscina Cimanovská drží tričko s nápisom Chcem iba pretekať počas tlačovej konferencie vo Varšave.
debata (51)

Dvadsaťštyriročná športovkyňa to prezradila na štvrtkovej tlačovej konferencii v poľskej Varšave, kam priletela v stredu s prestupom vo Viedni.

Kryscina Cimanovská sa na OH do Tokia kvalifikovala na stovke aj dvojstovke. Na 100 m výkonom 11,47 s obsadila konečnú 38. priečku, na dvojnásobnej vzdialenosti sa však už nepredstavila.

Vedenie bieloruskej výpravy totiž na sociálnej sieti podrobila kritike za to, že ju bez konzultácie a vedomia prihlásili ako členku štafety na 4×400 m.

Japonsko OH2020 atletika Cimanovská Bielorusko Čítajte viac Bieloruskí manažéri podľa Cimanovskej klamú. Poľský premiér: Kriminálny čin

Bielorusi ju vzápätí odhlásili z ďalšieho diania v Tokiu a oznámili jej, aby si zbalila kufre a ešte v nedeľu 1. augusta odcestovala domov.

Sprievod na letisko jej robili dvaja členovia výpravy. Ako ďalej prezradila na tlačovke vo Varšave, cestou na letisko krátko telefonovala so svojou starou mamou, ktorá ju upozornila, že v Bielorusku sa športovkyňa stala terčom ostrej kritiky, médiá ju dokonca označili za mentálne chorú.

Zároveň jej stará mama odporučila, aby sa do krajiny vôbec nevracala. Po príchode na letisko športovkyňa zalarmovala políciu.

Cimanovská sa totiž bála, že po návrate by ju poslali do pracovného tábora.

Kristina Timanovská, Anastasia Mirončiková-Ivanovová. Čítajte viac Verdikt o Cimanovskej štarte je známy. Krajanka: Hanba a škvrna na našej krajine

Po príchode do Poľska sa poďakovala za prejavy podpory z takmer každého kúta sveta.

„Ľudia z celého sveta mi dodávali silu,“ prezradila.

Z Varšavy tiež smerovala odkaz svojim krajanom: „Chcela by som všetkým Bielorusom povedať, aby sa nebáli a ak sa cítia pod tlakom, aby o tom hovorili.“

Pomocnú ruku šprintérke ponúkli viaceré krajiny, napokon využila udelenie humanitárneho víza od Poliakov. Cimanovská verí, že čoskoro bude môcť pokračovať v atletickej kariére.

Už v piatok sa chystá debatovať s poľskými orgánmi o ďalších krokoch. Verí tiež, že olympijské hry v Tokiu neboli jej posledné v kariére.

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletné výsledky

Doplnila, že do Bieloruska by sa rada vrátila, ale stane sa tak až vtedy, keď to bude pre ňu bezpečné.

Poľsko sa stalo útočiskom množstva aktivistov z Bieloruska, aby sa vyhli represiám zo strany autoritárskeho režimu Alexandra Lukašenka.

Ten podľa oficiálnych výsledkov z leta 2020 opäť vyhral prezidentské voľby, no miestna opozícia aj mnohé krajiny tieto výsledky považujú za zmanipulované.

Po minulom lete sa v krajine strhla vlna protestov, ktorá mala za následok približne 35-tisíc zatknutých osôb a tisíce zbitých demonštrantov.

OH v Tokiu v obrazoch - 14. deň Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Jamajčan Hansle Parchment v cieli vo finálovom...

Cimanovská síce kritizovala predstaviteľov bieloruskej výpravy na OH a nie vládu, no do februára 2021 bol šéfom Bieloruského olympijského výboru sám Alexander Lukašenko, agendu potom odovzdal svojmu synovi.

V úvode aktuálneho týždňa sa Bielorusko podarilo opustiť aj Cimanovskej manželovi Arsenijovi Zdanevičovi, ktorému Poliaci tiež udelili vízum. Už čoskoro by sa manželia mali stretnúť vo Varšave.

Domov sa nechcú vrátiť ani ďalší bieloruskí športovci – sedembojárka Jana Maksimova a desaťbojár Andrej Kravčenko (strieborný medailista z Pekingu 2008).

Manželská dvojica oznámila, že sa bojí o život. Momentálne sa nachádza so synom na dovolenke v Nemecku, kde už aj plánujú zostať.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Kryscina Cimanovská