Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Pri otočkách mu odlietala šiltovka. Obor z USA dominoval v olympijskom rekorde

Mužská guliarska špička sa za päť rokov takmer vôbec nezmenila. Toto odvážne tvrdenie podopiera fakt, že na olympijských hrách v Tokiu sa vo finále na medailových stupňoch zopakovalo navlas rovnaké poradie ako pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro.

05.08.2021 06:02 , aktualizované: 10:33
Ryan Crouser Foto: ,
Američan Ryan Crouser po olympijskom triumfe vo vrhu guľou.
debata

Zvíťazil Američan Ryan Crouser pred krajanom Joeom Kovacsom a Novozélanďanom Tomasom Walshom.

Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo v Riu sa Crouser tešil zo zlata výkonom 22,52 m, v Tokiu pridal ďalších 38 centimetrov.

Výkonom 23,30 m utvoril olympijský rekord a iba o sedem centimetrov zaostal za vlastným svetovým rekordom z júnovej olympijskej kvalifikácie amerických atlétov v Eugene.

Dvadsaťosemročný rodák z Portlandu predviedol už v prvom pokuse skvelých 22,83 m a najhoršie z jeho šiestich súťažných vystúpení meralo 22,54 m.

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletné výsledky

V kruhu bol pri svojich otočkách taký rýchly, že párkrát mu z hlavy odletela šiltovka.

V poslednom šiestom pokuse sa maximálne skoncentroval a takmer prekonal svetový rekord.

Pred érou 201 cm vysokého a 145 kg vážiaceho Američana sa rekordný zápis v guliarskom mužskom kruhu nemenil 31 rokov. Jeho krajan Randy Barnes vrhol guľu do vzdialenosti 23,12 m ešte v roku 1990.

"Konečne mám hotovú svoju prácu. Na toto víťazstvo som musel tvrdo trénovať, lebo Joe Kovacs rovnako tvrdo trénuje a doma sme ešte nechali pár kvalitných guliarov, ktorí sa tiež poctivo pripravujú.

Každý z nás dáva do toho všetko, preto tie dlhé pokusy," zhodnotil staronový olympijský šampión a strieborný z MS 2019 v Dauhe.

Atletika, sedemboj Čítajte viac ONLINE: Kipsangov olympijský rekord už v semifinále, zlato 14-ročnej Číňanky

"Kľúčové bolo dobre začať, aby som mal silný zaisťovací hod. Neskôr som sa uvoľnil a nechal si ešte kúsok energie na záver.

Je pre mňa česť vrátiť sa domov so zlatou medailou. Pokračujeme v tradícii, lebo americkí guliari sú najlepší na svete."

Na ilustráciu Crouser získal devätnáste zlato pre USA v guli mužov na olympijských hrách z celkového počtu 29 pretekov tohto druhu pod piatimi kruhmi.

Kompletné stupne víťazov z predchádzajúcich hier sa zopakovalo vôbec po prvý raz od roku 1896 a aténskej novodobej premiéry.

Zatiaľ čo jeho rodina a priatelia sledovali olympijské finále doma v Redmonde v tričkách s nápisom „Crouser“, americký bohatier venoval svoj triumf nedávno zosnulému starému otcovi, svojmu veľkému fanúšikovi.

„Dedko, dokázali sme to! Sme olympijskí šampióni na rok 2020,“ odkázal mu do neba po víťazných pretekoch

Výsledky: 1. Ryan Crouser (USA) 23,30 m, 2. Joe Kovacs (USA) 22,65, 3. Tomas Walsh (N. Zél.) 22,47, 4. Darlan Romani (Braz.) 21,88, 5. Zane Weir (Tal.) 21,41, 6. Kyle Blignaut (JAR) 21,00, 7. Armin Sinančevič (Srb.) 20,89, 8. Mostafa Amr Hassan (Egypt) 20,73

debata chyba
Viac na túto tému: #Tokio 2020 #Ryan Crouser