Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Olympijský oheň mieri do Tokia: Veríme, že uhasí koronavírus

Grécky olympijský výbor (HOC) vo štvrtok odovzdal olympijský oheň organizačnému výboru OH 2020 v Tokiu. Slávnostný akt sa vzhľadom na zákaz organizovania hromadných podujatí uskutočnil v obmedzenom režime.

19.03.2020 13:09
Spyros Kapralo, Imoto Naoková Foto: ,
Prezident Gréckeho olympijského výboru Spyros Kapralo a bývalá japonská plavkyňa Imoto Naoková počas slávnostného odovzdania pochodne v Aténach.
debata

“Veríme, že tento oheň uhasí koronavírus,“ povedal prezident HOC Spyros Kapralos. Prezident organizačného výboru Yoširo Mori sa na slávnostnom ceremoniáli nezúčastnil, no poslal svetu jasný odkaz: “Tokio bude na Hry pripravené. Olympijský oheň sa rozhorí 24. júla.“

V rovnaký scenár verí aj japonský minister financií Taro Aso: “Zdá sa, že tieto hry sú prekliate. Nepočúva sa to ľahko, ale je to tak. Verím však, že ľudia budú môcť v stanovenom termíne do Tokia bezpečne pricestovať. Otázkou zostáva, ako to dosiahnuť. V nasledujúcich mesiacoch budeme potrebovať pomoc celého sveta.“

Olympijskú pochodeň čaká po prílete do Japonska štvormesačný beh krajinou. Organizátori už skôr zrušili viaceré sprievodné podujatia a prizerajúcim sa divákom nariadili, aby dodržiavali bezpečný odstup. V prípade, že tieto pravidlá nebudú dodržiavať, sú pripravený zrušiť beh úplne. OH v Tokiu by sa mali uskutočniť v termíne 24. júl – 9. august.

Barteková a Tóth debatovali s Bachom

Olympijské hry 2020 v Tokiu majú dať ľuďom nádej v súčasnej zložitej situácii v spoločnosti, ktorá bojuje s pandémiou koronavírusu. Tá nenecháva chladných ani športovcov, ktorí v stredu absolvovali debatu s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom a športovým riaditeľom MOV Kitom McConnellom.

Účastníkmi debaty prostredníctvom konferenčného hovoru, do ktorého sa zapojili vyše dve stovky športovcov z komisie športovcov MOV, komisií športovcov medzinárodných športových federácií a národných olympijských výborov, boli aj dve výrazné osobnosti športu v SR. Slovenských športovcov zastupovali členka MOV Danka Barteková a šéf komisie športovcov Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Matej Tóth. Informoval o tom web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Podľa Thomasa Bacha nie je usporiadanie OH 2020 v Tokiu v pôvodnom termíne otázka peňazí, keďže MOV má uzavretú poistku pre prípad zrušenia hier. „Šéf MOV by rád poňal tokijské hry ako symbol nádeje pre ľudí, ako akési svetlo na konci tunela,“ tlmočila Bachov postoj športová strelkyňa Danka Barteková, podľa ktorej je MOV odhodlaný pripraviť úspešné hry a zároveň konať zodpovedne, aby ochránil zdravie účastníkov olympiády i divákov.

Thomas Bach zdôraznil, že MOV má v aktuálnej situácii dve priority – ochrana zdravia všetkých a takisto ochrana záujmov športovcov a olympijského hnutia. Predstavitelia MOV denne komunikujú a spolupracujú so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá deklarovala, že vyvodzovať akékoľvek závery je momentálne ešte priskoro aj v súvislosti s OH 2020. Situácia sa každý deň mení, MOV ju pozorne sleduje a riadi sa odporúčaniami WHO.

Thomas Bach. Foto: SITA/AP
Thomas Bach Thomas Bach.

K prípadnému plánu „B“, ak by prišlo k ohrozeniu konania tokijských hier v pôvodnom termíne, sa odpoveď šéfa MOV niesla v duchu, že vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúcu a meniacu situáciu je MOV náročné chystať akékoľvek dlhodobé plány a scenáre. Prioritou a cieľom je však usporiadať olympijské hry v Tokiu v riadnom termíne od 24. júla 2020.

„Nik nevie, kedy sa situácia dostane do normálnych koľají, no MOV nám odporúča pokračovať ďalej v tréningu, pričom si jeho predstavitelia uvedomujú, že často na to nemáme nijaké podmienky a riešime deň čo deň akútne problémy so starostlivosťou o seba a svojich blízkych,“ uviedol olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth podľa webu atletika.sk.

debata chyba
Viac na túto tému: #Olympijský oheň #Tokio 2020