Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Skvelý štart a smola. Sagana zradilo koleso a do cieľa neprišiel

Švajčiar Nino Schurter sa stal olympijským víťazom v pretekoch cross country v horskej cyklistike v Riu de Janeiro.

21.08.2016 19:21 , aktualizované: 19:50
peter sagan, horská cyklistika Foto: ,
Peter Sagan v úvode pretekov (na červenom bicykli).
debata (68)

Jeho víťazný čas bol 1:33:28 h. Sedemnásobný majster sveta po striebre z Londýna 2012 a bronze z Pekingu 2008 sa konečne dočkal najväčšieho úspechu. Striebornú medailu si s odstupom 50 sekúnd vybojoval český reprezentant Jaroslav Kulhavý, ktorý neobhájil titul z Londýna. Bronz patrí Španielovi Carlosovii Colomovi (+1:23).

Slovenský reprezentant Peter Sagan nebol klasifikovaný. Pred šiestym zo siedmich okruhov ho stiahli z trate, keďže ho súperi dostihli o jedno kolo. Sagan bol vtedy na 37. priečke s odstupom 9:30 min na lídra pretekov. Po skvelom úvode, keď sa zaradil do prvej skupiny k favoritom, Sagana pribrzdil defekt na konci prvého okruhu a neskôr ešte jeden a s narastajúcom časovým mankom neskôr výrazne zaostal. V Riu sa jazdilo na technicky náročnom okruhu s viacerými stúpaniami aj prírodnými prekážkami s celkovou dlžkou 34,5 km.

"Dlho som nejazdil v horskej cyklistike. Som rád, že po siedmich rokoch som ju znova mohol ochutnať. Štart som mal veľmi vydarený, prvý okruh som bol na druhej-tretej pozícii, čo bolo dobré. V poslednom úseku do ďalšieho kola som však ‚pichol‘ prednú gumu. Musel som bežať pol trate do depa. Vymenil som koleso a snažil som sa ísť dopredu, čo sa mi podarilo.

V ďalšom kole som zasa ‚pichol‘ tesne za depom, takže znova som musel utekať. Také sú však ‚horáky‘, nič sa nedá robiť. S úplne najlepšími som nemohol držať krok, na to nemám dostatočne veľa skúseností, ale mohlo sa to skončiť lepšie. Išlo sa mi fajn, až na technické poruchy. Návrat na cestu? Chcem sa najprv z tohto trochu dostať," povedal Peter Sagan v rozhovore pre RTVS.

Dvadsaťšesťročný Sagan bol posledným slovenským športovcom, ktorý sa predstavil v súťaži na Hrách XXXI. olympiády. Celková slovenská medailová bilancia sa teda zastavila na súčte 2 zlaté a 2 strieborné medaily.

Peter Sagan štartoval z najmenej výhodnej 50. pozície, ale úvodný vyše polkilometrový úsek pri nájazde do terénu zvládol výborne. Veľmi rýchlo sa posunul do prvej desiatky a po polovici prvého zo siedmich 4,85 km dlhých okruhov už figuroval na treťom mieste za švajčiarskym favoritom Schurterom a Talianom Marcom Aureliom Fontanom. Pri prejazde cieľom prvého kola už bol lídrom Čech Kulhavý a Sagan o čosi klesol. S odstupom 3 sekúnd bol siedmy, ale stále členom prvej skupiny. Ešte pred koncom prvého kola však slovenského reprezentanta postihol defekt na prednom kolese a prepadol sa až do polovice štartovného poľa. Na medzičase na 8,2 km (1 1/2 okruh) bol na 28. priečke s mankom 1:56 min na lídra Schurtera.

Fotografia zo štartu horských cyklistov v Riu. Foto: SITA/AP, Patrick Semansky
horská cyklistika, rio, peter sagan Fotografia zo štartu horských cyklistov v Riu.

Potom sa začala Saganova stíhacia jazda, ale jeho odstup od najlepších narastal. V polovici tretieho kola (13. km) už bol na 22. pozícii s mankom 2:44 na Kulhavého. Medzitým však znova „pichol“ koleso a opäť stratil cenné sekundy tým, že musel bežať do depa po náhradné koleso. To bol definitívny koniec jeho ambícií v olympijských pretekoch. Jediný Slovák na trati po prejazde 4. kolom klesol na 41. priečku vyše 8 minút za Kulhavým. Vpredu sa o víťazovi rozhodlo v šiestom okruhu, keď sa Schurter vzdialil Kulhavému a neohrozene pedáloval smerom k olympijskému zlatu. Pred šiestym okruhom bol Sagan na 37. pozícii a v cieli ho napokon neklasifikovali, lebo ho súperi dostihli o celý jeden okruh.

Víťaz troch etáp na tohtoročnej Tour de France, ale aj prestížnej jarnej klasiky Okolo Flámska P. Sagan sa mal pôvodne v Riu predstaviť v cestných pretekoch s hromadným štartom, kde je úradujúcim majstrom sveta. Po zvážení všetkých alternatív (náročnosť okruhu, skorý termín pretekov už v sobotu 6. 8.), sa 26-ročný Žilinčan rozhodol, že to vyskúša v cross-country, kde bol kedysi ako junior úspešný a rozbiehal svoju neskôr mimoriadne úspešnú kariéru na ceste. Slovenský zväz cyklistiky vyhovel Saganovmu neštandardnému želaniu s výmenou miesteniek v cestnej a horskej cyklistike.

Horská cyklistika – cross country – muži: 1. Nino Schurter (Švaj.) 1:33:28 h, 2. Jaroslav Kulhavý (ČR) +50 s, 3. Carlos Coloma (Šp.) +1:23 min, 4. Maxime Marotte (Fr.) +1:33, 5. Jhonnatan Botero-Villegas (Kol.) +2:16, 6. Mathias Fluckiger (Švaj.) +2:24, 7. Luca Braidot (Tal.) +2:57, 8. Julien Absalon (Fr.) +3:15,…Peter Sagan (SR) neklasifikovaný.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Rio 2016 #horská cyklistika #Nino Schurter