Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Matej Tóth: tri hodiny, štyridsať minút, 62 500 krokov, 1 zlatá medaila

Ohlasy na zlatú medailu slovenského reprezentanta Mateja Tótha v chôdzi na 50 km na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro.

19.08.2016 17:41 , aktualizované: 19:24
Matej Tóth Foto: ,
Obrovská radosť Mateja Tótha v cieli pretekov v chôdzi na 50 km.
debata

Viliam Tóth (otec Mateja Tótha): „Je to veľmi čerstvé a zdá sa mi to až neuveriteľné. Som veľmi unavený, no zároveň šťastný. Nedá sa to ani opísať. Spolu s manželkou plačeme a tešíme sa z neuveriteľného úspechu. Je to Maťkov celoživotný úspech. Spolu sme trénovali, vyrastali a tešili sa z úspechov či smútili pri nezdaroch. Je to život a je to nádherné. Nikto nevie, čo rodič prežíva počas pretekov, najmä ak vidím, keď sa Matej trápi. Vtedy si ako otec pomyslím: ‚Čo si ty za otca, keď dovolíš takto sa synovi trápiť..?‘ Čo sa však teraz deje, je voľačo nádherné.“

Matej Spišiak (tréner Mateja Tótha): „Je to úžasné. Splnili sa mi všetky sny a aj sny ľudí okolo, celej generácie, aj všetkých generácií chodcov. Matej predviedol fantastický výkon, bol to majstrovský kúsok. Celé preteky som vnímal veľmi pokojne. Neplašili sme sa pri únikoch Diniza či Tallenta, aj keď ten už bol na hrane. Stále sme verili, že to bolo prepísknuté a Maťo to ma krásne všetko spočítané. A ten záver… Vyhrať olympiádu je nádherné.“

Štefan Malík (bývalý reprezentant v chôdzi, 11. z MS 1995 na 50 km): „Je to úžasné a fantastické. Maťo dokázal, že na to má. Preteky absolvoval takticky výborne a s čistou hlavou. Počkal si na svoju chvíľu, neuponáhľal sa a v závere mal ešte veľa síl. Úžasný príklad pre iných športovcov.“

Martin Pupiš (šéftréner atletickej časti výpravy SR): „Sme veľmi šťastní, plačeme od dojatia, je to neopísateľný zážitok. V strašnej horúčave to bola dráma až do úplného konca. V tomto počasí bolo dôležité dobre si rozložiť sily. Maťo to odhadol ideálne. Lámať sa to začalo v podstate už okolo 30. kilometra. My okolo trate sme boli prehecovaní a tlačili sme ho už vtedy dopredu, ale on trpezlivo vyčkával, takticky to napokon zvládol najlepšie zo všetkých. Tallenta predstihol až v záverečných dvoch kilometroch. Ukázal, že momentálne na svete niet lepšieho chodca. K titulu majstra sveta pridal olympijské zlato, je absolútnou legendou. Dokázal niečo, v čo naša generácia už ani nedúfala.“

Pavol Blažek (bývalý reprezentant v chôdzi, majster Európy 1990 na 20 km): „Maťo to zvládol fantasticky. Vedel som, že na úvod sa nebude hnať dopredu a zvolí inú taktiku ako vlani na majstrovstvách sveta. Nechal ísť Diniza, nech sa vyblázni, a takticky si počkal na svoju chvíľu. Fantázia, ako sa v závere doťahoval. Po 45. km som už začal veriť, že už to nepustí. Opadla z neho únava a bol v eufórii. Dá sa to porovnať s Pribilincom a jeho zlatou medailou zo Soulu na 20 km. Päťdesiatka je však predsa len kráľovská disciplína. Maťo Tóth je najlepší chodec v histórii Slovenska.“

Katarína Berešová (slovenská reprezentantka v maratóne): „Počas celej druhej polovice pretekov sme stáli pri trati a povzbudzovali zo všetkých síl. Je to niečo úžasné, som veľmi šťastná. Keďže robím vytrvalostnú disciplínu, viem predstaviť, aké ‚peklo‘ mal Maťo na trati. On však je však úplne iná úroveň ako ja. Sledovať ho, ako si ide po prvé miesto, bolo úžasné.“

František Chmelár (prezident Slovenského olympijského výboru): „Je to mimoriadne ťažká disciplína, bolo sa na čo dívať. Prežíval som celé preteky trochu nervóznejšie ako Maťo, pretože on šiel premyslene a podal neuveriteľný výkon. V tejto horúčave to bolo niečo neskutočné. Pripravoval sa na to veľmi seriózne a bolo evidentné, že vie, čo robí.“

Peter Korčok (šéf výpravy SR na OH v Riu a prezident SAZ): „Ráno bol Maťo veľmi pokojný a vyrovnaný, veril v svoje schopnosti a sily. Bol fantasticky aj mentálne pripravený na veľký výsledok. Preteky boli od začiatku napínavé, úvod bol veľmi dynamický. Som rád, že sa nenechal strhnúť rýchlym tempom. Dnes je ťažké v tomto teple len stáť, nie to súťažiť. Ukázal svoje majstrovstvo a to napriek tomu, že mal v tomto roku zdravotné problémy.“

Richard Nagy (slovenský plavec, účastník OH 2016): „Môj prvý zážitok s chôdzou, priamo pri trati… Odkedy som sem došiel, mal som pocit, že zvíťazí. Lepšiu reklamu tomu nemohol spraviť. Krásne preteky a na ich konci zaslúžený víťaz. Toto sa nevidí každý deň. Bola to fantázia.“

Peter Mečiar (prvý tréner Mateja Tótha): „Maťo v tých 3 hodinách a 40 minútach zúročil celých 20 rokov svojej kariéry. Predviedol hrdinský a bojovný výkon. Nebolo to také jednoduché ako v Pekingu, kde išiel ľahko a kontroloval situáciu. V Riu musel siahnuť na dno svojich síl, ba možno išiel až za túto hranicu. Slzy mi vyhŕkli, zrejme aj viacerým ľuďom. V momente jeho triumfu som si zaspomínal na 7 nádherných rokov, ktoré sme spolu prežili. Keď som mu vtedy povedal, že raz môže zvíťaziť na olympijských hrách, možno to vyznelo ako klišé. On však stále robil pre to všetko a napokon sa to podarilo.“

Ľuboš Križko (bývalý slovenský plavec a olympionik, v súčasnosti tréner): „Je to neuveriteľné… Posledných 5 km jeho životného úspechu mi prebehli hlavou všetky roky a momenty, čo ho poznám. Zažil som s ním dvoje olympijské hry a armádne majstrovstvá sveta. Viem, čím všetkým si prechádzal počas svojej kariéry a najmä koľko úsilia a driny ho to stálo. Tlačil som ho dopredu a nie je športovec, ktorý by si to zaslúžil viac než on. Málokto si to uvedomuje, ale písala sa história športu. Čo najsrdečnejšie mu gratulujem!“

Marek Hamšík (slovenský futbalový reprezentant): „Matej, klobúk dole pred tvojím hrdinským výkonom v Riu! Je fantastické, nádherné, čo si dokázal. Veľká gratulácia k olympijskému zlatu!“

Adam Žampa (slovenský zjazdár): „Často som Maťa videl trénovať u nás vo Vysokých Tatrách. Makal a drel a dnes má môj kolega z Vojenského športového centra Dukla po titule majstra sveta aj zlatú olympijskú medailu. Je to mega frajer a inšpirácia pre celé Slovensko – keď človek maká a chce, tak všetko je možné. Gratulujem Maťo!“

Ján Kováčik (prezident Slovenského futbalového zväzu): „V mene Slovenského futbalového zväzu, slovenskej futbalovej rodiny i osobne by som vám chcel pogratulovať k zisku zlatej medaily na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Váš športový i životný príbeh je nádherným dôkazom toho, že usilovnosť, dôslednosť, ľudská skromnosť, ale aj zdravé sebavedomie, podložené poctivou prípravou sa dočkalo zaslúženej odmeny v podobe historicky prvej zlatej atletickej medaily v olympijskej histórii samostatného Slovenska. Svojím fantastickým výkonom ste potešili všetkých priaznivcov slovenského športu, pričom nechýbal ani váš povestný úsmev.“

Anastasia Kuzminová (slovenská dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone): "Fantastický zlatý Matej Tóth!!! Obrovská gratulácia !!! #MySmeDukla

Veronika Velez-Zuzulová (slovenská víťazka štyroch slalomov v rámci Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní): „Kráááása. Gratulujéééém tomuto skromnému človeku, klobúk dole, Matej !!!! #mysmedukla.“

Lukáš Lacko (slovenský tenista, daviscupový reprezentant): „Jeden z našich najskromnejších športovcov Matej Tóth získal v Riu zlato a zaslúži si obrovský obdiv a úprimnú gratuláciu!!! Bravooo Matej!“

Ohlasy svetových médií na piatkové víťazstvo Slováka Mateja Tótha v chôdzi na 50 km:

AP (USA): „Majster sveta Tóth v závere posielal bozky do objektívu kamery a zobral si slovenskú vlajku od jedného z divákov. Zahalil si ňou ramená, kým prešiel cieľom. Jared Tallent sa rovnako ako pred štyrmi rokmi v Londýne nedočkal okamihu slávy na najvyššom stupni.“

Idnes.cz (ČR): „Slovenská výprava oslavuje v Riu druhé zlato. Pre triumf si prišiel Tóth. Ako vidieť, na Slovensku sa rodia kvalitní chodci. Na olympijské víťazstvo Jozefa Pribilinca zo Soulu 1988 nadviazal v Riu de Janeiro triumfom v chodeckých pretekoch na 50 kilometrov Matej Tóth. V ére samostatnosti je to pre SR prvá atletická medaila. Slovensko preskočilo vďaka väčšej hodnote cenných kovov v medailovom poradí susednú Českú republiku.“

News.com.au (Aus.): „Prvýkrát išlo o dopingového previnilca, teraz rýchly záver v podaní Slováka Mateja Tótha prekazil Jaredovi Tallentovi sen o tom, že na OH pretne cieľovú pásku ako prvý.“

L'Équipe (Fr.): „Matej Tóth zvíťazil vo vyčerpávajúcej chôdzi na 50 km, Yohann Diniz si odžil svoju nočnú moru. Diniz po polovici pretekov viedol, ale žalúdočné problémy mu druhú časť výrazne skomplikovali. Napokon prišiel do cieľa.“

The Daily Mail (V. Brit.): „Jared Tallent bol na najlepšej ceste obhájiť zlato z Londýna 2012, ale náladu mu pokazil Slovák Matej Tóth a uchmatol pre seba najcennejší kov. Kanaďan Evan Dunfree potreboval v cieli lekárske ošetrenie po tom, čo v cieli skolaboval.“

SID (Nem.): „Matej Tóth získal zlato v bitke poznačenej horúčavami. Tóth zabránil šťastnému koncu pre Austrálčana Jareda Tallenta. V extrémnom teple triumfoval za 3:40:58 h. Favorizovaný Yohann Diniz sa na chvíľu aj zastavil, ale vzápätí pokračoval.“

RPC TV (Braz.): „Slovák Matej Tóth, ktorý vlani zvíťazil v pretekoch na 50 km na majstrovstvách sveta, pridal do svojej zbierky olympijské zlato z Ria de Janeiro.“

CNN (USA): „Tri hodiny, štyridsať minút, 62 500 krokov, 1 zlatá medaila. Slovák Matej Tóth ovládol mužskú chodeckú päťdesiatku.“

rtvslo.si (Slovin.): „14. deň Ria: Slovák Tóth, víťaz 50-kilometrovej ‚tortúry‘.“

Campioni.cn (Tal.): „Horúce cesty a vzrušujúce finále v uliciach časti Pontal. Pod spaľujúcim slnkom v pretekoch plných zvratov si po zlato došiel úradujúci majster sveta Matej Tóth, ktorý zabral v poslednom kole a predstihol Austrálčana Jareda Tallenta.“

debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Tóth #Rio 2016 #chôdza