Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Rozlúči sa Bolt zlatým hetrikom? Proti je hriešnik Gatlin

Dvoch veľmi rozdielnych mužov, ktorí sú najväčšími adeptmi na víťazstvo v najsledovanejšej atletickej disciplíne, spája jedna vec. Diabolsky rýchle nohy.

14.08.2016 10:32
Usain Bolt Foto: ,
Usain Bolt.
debata (17)

„Som najmä bežec, no z môjho vystupovania je jasné, že zbožňujem zábavu. Rád sa usmievam a rozveseľujem okolie. Ľudia chodia na atletiku preto, aby sa zabavili. Robím šialené veci kvôli nim. Chcem, aby si vďaka tomu ešte viac užili atmosféru na štadióne,“ povedal pred úvodnými rozbehmi na 100 metrov najrýchlejší muž planéty Usain Bolt.

Šoumen je so šiestimi zlatými medailami tridsiatym najúspešnejším športovcom na olympiádach. V Pekingu 2008 aj o štyri roky na to v Londýne sa na jeho krku trikrát blyšťal najcennejší kov. Ovládol 100 a 200 metrov, pomohol aj jamajskej štafete na 4×100 m. Cieľ pod sochou Krista je jasnejší než slnko.

„Nerád dopredu hovorím o časoch, ktoré dosiahnem, pretože človek nikdy nevie, ako to dopadne. Mám však dostatok sebavedomia, som vo výbornej forme a cítim sa na 9,60 s.“

Kvôli natrhnutému svalu vynechal viacero pretekov, dokonca aj jamajskú kvalifikáciu. Nedostatok sebavedomia by ste u Bolta aj napriek nedávnym zdravotným patáliám hľadali márne.

„Je pravda, že za sebou nemám dobrú sezónu. Moja forma nie je najlepšia a chytá ma aj stres. Nie zo stovky, skôr z dvojstovky. Z nejakého dôvodu vždy, keď na pred ňou zakľaknem do bloku, som nervózny. V poslednej dobe som bojoval so zranením, no tréner je s mojimi výkonmi spokojný,“ uviedol pre BBC držiteľ svetových rekordov z berlínskeho šampionátu spred siedmych rokov na 100 m (9,58) aj 200 m (19,19).

Hlavným sokom šprintérskej legendy, ktorá po budúcročnom svetovom šampionáte v Londýne ukončí kariéru, je Justin Gatlin. Ten Gatlin, ktorého po Hrách v Aténach dvakrát usvedčili z užívania podporných látok. Ten Gatlin, ktorý je tento rok najrýchlejším stovkárom na svete časom 9,80 s.

„Trest som si odpykal a poučil sa. Tvrdo som pracoval, mám za sebou dlhú cestu. Z nuly až tam, kde som teraz. Ľudia sa snažia byť súdom, porotou i katom. Mali byť s tým prestať a zamerať sa radšej na seba,“ vrátil úder neprajníkom a svojim súperom sebavedomo odkázal:

„V Riu sa budú chcieť všetci ukázať to najlepšie. Nie som výnimka. Pôjdem tam a urobím, čo je treba. Som hladný po víťazstve,“ povedal 34-ročný rodák z Brooklynu, ktorý je známy svojim skromným vystupovaním a tichým hlasom.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Rio 2016