Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Najprv uviazol vo výťahu. Potom rozplakal Djokoviča

Deň sa pre neho nezačal dobre. Na jeho konci sa však predsa len usmieval. Senzačne.

08.08.2016 12:50
debata
Juan Martín Del Potro. Foto: Reuters, TOBY MELVILLE
Juan Martín Del Potro Juan Martín Del Potro.

Keď Juan Martín Del Potro nastúpil v nedeľu ráno do výťahu, netušil, že v ňom strávi podstatne viac času, ako by chcel. Stroj, ktorý slúži športovcom v olympijskej dedine v Riu de Janeiro, sa zasekol a argentínskeho tenistu uväznil. Záchrany sa dočkal až po štyridsiatich minútach. Vyslobodili ho jeho krajania z hádzanárskej reprezentácie.

Nepríjemná skúsenosť však dvojmetrového dlháňa nerozladila. Naznačuje to jeho počínanie na kurte. V úvodnom kole olympijského turnaja sa totiž postaral o prvotriednu senzáciu. Sen o zlate uťal Novakovi Djokovičovi (7:6, 7:6).

„Odohral som jeden z najlepších zápasov v kariére. Toto víťazstvo nad Novakom má podstatne väčšiu cenu, ako keď som ho zdolal na olympiáde v Londýne,“ hovoril po zápase Del Potro. Svetovú jednotku a najväčšieho favorita na triumf obral pred štyrmi rokmi o bronz.

Vtedy prežíval niekdajší štvrtý muž svetového rebríčka podstatne vydarenejšie obdobie ako teraz. Na súťažné kurty sa totiž vrátil len pred pol rokom. V predošlých dvoch sezónach odohral iba štrnásť zápasov, v tej aktuálnej sa 27-ročný tenista snaží vybojovať späť stratené pozície. Momentálne mu v renkingu ATP patrí 141. miesto.

Dôvod je prostý: zranené zápästia, ktoré mu chirurgovia operovali počas kariéry už štyrikrát – raz ľavé, trikrát pravé. Keď sa Argentínčan vo februári tohto roka vrátil k profesionálnemu tenisu, nachádzal sa vo svetovom rebríčku na 1041. mieste.

„Delpo bol lepší hráč. Zvíťazil zaslúžene. Šport vie byť spravodlivý,“ vravel po poslednej výmene Djokovič. „Samozrejme, som sklamaný. Takýto skorý koniec som nečakal. Musím však dodať, že som hrdý na môjho dobrého priateľa. Prekonal náročné obdobie, vystrábil sa zo zranení a znovu víťazí. Mám z neho radosť,“ dodal víťaz dvanástich grandslamových turnajov. Po zápase, pri rozlúčke s divákmi, sa neubránil slzám. Napokon, olympijské zlato je jediný veľký úspech, ktorý v Djokovičovej bohatej zbierke chýba.

Paradoxom je, že bol to práve on, kto počas vynútenej pauzy Del Potra povzbudzoval, nešetril slovami útechy, dodával mu dostatok sily a viery v návrat. Teraz sa pred ním musel pokorne skloniť. „Novak je veľký šampión a môj dobrý kamarát. Som mu vďačný za jeho podporu počas liečby,“ tvrdil víťaz US Open spred siedmich rokov.

Pre Del Potra nie je víťazstvo nad Djokovičom prvým veľkým po návrate na kurty. V júni zdolal v druhom kole Wimbledonu Švajčiara Stana Wawrinku, piateho muža svetového rebríčka. Okrem toho si poradil aj s Američanom Johnom Isnerom (vtedy 17. hráčom sveta), Francúzom Gillesom Simonom (18.) či Rakúšanom Dominicom Thiemom (14.).

Postará sa o ďalšie prekvapenia aj v Riu?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Novak Djokovič #Rio 2016 #Juan Martín Del Potro