Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Do Pekingu idú aj navlas rovnaké dvojičky Velďákové

Na olympiáde v Pekingu budú Slovensko reprezentovať nielen známe dvojičky bratia Hochschornerovci, ale aj navlas rovnaké Dana a Jana Velďákové. Atlétkam z východného Slovenska sa podaril husársky kúsok.

25.07.2008 15:33
Dana Velďáková Foto:
Dana Velďáková na atletickom mítingu v Košiciach
debata

Obe si vybojovali miestenku na olympiádu, pričom na rozdiel od Hochschornerovcov nepretekajú spolu, ale každá v inej disciplíne.

„Predošlá olympiáda nám ušla o pár centimetríkov, dali sme do toho všetko, nevzdali sme sa a ten úspech sa dostavil,“ povedala Jana Velďáková. „Máme dobré zázemie, perfektného trénera, ktorý vie, čo na nás platí a čo nie. Je to aj tou našou húževnatosťou,“ dodala jej sestra.

Dvojičky z dedinky Pača pri Krásnohorskom Podhradí na juhovýchodnom Slovensku začali športovať spolu ako deväťročné. „My sme skúšali všetky športy, boli sme také neposedné deti a potom sa z toho vykľula atletika,“ spomínala Jana. Až na košickom športovom gymnáziu sa Dana dostala ku trojskoku a Jana ku skoku do diaľky.

Športovkyne vyzerajú úplne rovnako, čo podobne ako iné dvojčatá využívali najmä v škole. „Hlavne pri odpovediach, lebo nás učitelia nerozoznávali,“ spomínali sestry. Na ihriskách sa však „nezaskakovali“.

Na Slovensku žijú viaceré dvojičky s menami Danka a Janka, ktorých rodičia sa pravdepodobne inšpirovali populárnou knižkou Márie Ďuríčkovej. Nebolo to inak ani u Velďákových. „Mali sme byť pôvodne Lenka a Lucka a tiež bola v popredí tá knižka Danka a Janka, tak sa dohodli naši, že budeme Danka a Janka,“ povedali 27-ročné atlétky, ktoré už za sebou majú viaceré úspechy. Dane sa napríklad podarilo zlepšiť slovenský rekord. Zaujímavosťou je, že na vlaňajšom atletickom svetovom šampionáte v Osake skončili obe na rovnakej 12. priečke.

Na vrchole slovenskej športovej scény pôsobí viacero súrodeneckých a príbuzenských dvojíc. Aj vďaka olympijským medailám sú známi vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci, ktorým už na päty šliapu konkurenti bratanci Ladislav a Peter Škantárovci. V Číne budú pretekať aj rýchlostní kanoisti bratia Richard a Michal Riszdorfer, Danka Barteková však musí odcestovať bez sestry Lenky, ktorá tiež súťaží v streľbe.

debata chyba