Wedding, 43-ročný Kanaďan, ktorý reprezentoval svoju krajinu na zimných olympijských hrách 2002 v Salt Lake City, sa už dávno rozlúčil so zasneženými zjazdovkami a prešiel na iný typ bieleho prášku. Údajne sa stal chladnokrvným medzinárodným drogovým kráľom s väzbami na neslávne známy mexický kartel Sinaloa.
Podľa New York Post americký prokurátori tvrdia, že v rokoch 2011 až 2024 riadil miliardovú zločineckú organizáciu prepravujúcu kokaín medzi Kolumbiou, Mexikom, USA a Kanadou a je tiež zodpovedný za najmenej tri vraždy.
Dvojka ním riadenej organizácie, 34-ročný Kanaďan Andrew Clark, bol zatknutý v októbri 2024 v Mexiku a bol vydaný do Spojených štátov, aby tam čelil viacerým obvineniam. Wedding je známy aj pod prezývkami El Jefe (Šéf) či Public Enemy (Verejný nepriateľ) a ministerstvo zahraničných vecí ponúka odmenu 10 miliónov dolárov za informácie vedúce k jeho zatknutiu.
Americké úrady sa domnievajú, že bývalý športovec sa ukrýva pod ochranou kartelu, aj keď so svojimi 191 centimetrami, prenikavo modrými očami a ryšavými vlasmi určite nie je nenápadný. Podľa federálov Wedding a Clark údajne prevádzkovali svoj nezákonný biznis mimo Mexika pomocou šifrovanej aplikácie Threema.
Sú obvinení z toho, že s pomocou kartelu premiestnili 54 ton kolumbijského kokaínu do skrýš v Los Angeles a potom ho rozvážali do miest po celých Spojených štátoch a Kanade.
„Rozhodol sa stať obchodníkom s drogami a vrahom,“ povedal vlani na jeseň Martin Estrada, americký prokurátor pre okres Kalifornia, keď bol Wedding obvinený zo sprisahania pri vývoze kokaínu, pokračujúceho zločineckého podnikania a zo spojenia s tromi vraždami, ako aj z pokusu o vraždu.
„Olympijský športovec, z ktorého sa stal drogový priekupník, je teraz obvinený z vedenia nadnárodnej organizovanej zločineckej skupiny, ktorá sa zaoberala obchodovaním s kokaínom a vraždami vrátane nevinných civilistov,“ uviedol Estrada.
Tony Wayne, bývalý americký veľvyslanec v Mexiku, ktorý prednáša na American University's School of International Service a je odborníkom na obchodovanie s drogami medzi Mexikom a USA, pre The Post povedal, že nie je nezvyčajné, že nemexičania patria ku kľúčovým ľuďom v rámci väčšieho mexického kartelu. Je však zriedkavé, že takýto obrovský podnik majú na starosti.
„Nepočul som o veľa belochoch z Kanady zapojených na takejto úrovni, to je isté,“ povedal Wayne. Nielenže je Wedding beloch, ale pochádza z dobre situovanej rodiny lyžiarov a snoubordistov z Thunder Bay v Ontariu, ktorá ho podporovala v športe od jeho 12 rokov.
Weddingovi sa snoubordová kariéry vydarila čiastočne vďaka jeho vrodenému talentu, no mal ešte jednu vlastnosť, ktorá mu dobre poslúžila v športe – a pravdepodobne neskôr v jeho neskoršom biznise s drogrami.

„Nemal strach,“ povedal pre magazín Rolling Stone v roku 2009 Bobby Allison, bývalý kanadský národný šampión v lyžovaní. „Veľa detí hovorí, že chcú ísť rýchlo, ale v skutočnosti nechcú. Niečo ich brzdí, pretože majú trochu strach z pádu. Ryan nič z toho nemal.“
Jeff Galbraith, vydavateľ časopisu The Snowboarders Journal, povedal, že nikdy o Weddingovi nepočul. A bol šokovaný, keď sa dozvedel, že bol jedným z nich. „Určite je výnimočný,“ povedal pre The Post. „Väčšina bývalých alebo súčasných snoubordistov neskončila na zozname najhľadanejších zločincov FBI.“
Vyzerá to tak, že Wedding začal kráčať po nekalých chodníčkoch krátko po olympijských hrách v roku 2002, keď sa zapísal na Univerzitu Simona Frasera vo Vancouvri. V tom čase začal pracovať ako vyhadzovač a zapadol medzi miestnych drogových dílerov. Nakoniec školu opustil a údajne sa stal veľkým obchodníkom s marihuanov predtým, ako sa spojil s iránskymi a ruskými obchodníkmi s kokaínom, informoval v januári Los Angeles magazine.
Po prvýkrát bol zatknutý v Kalifornii v roku 2008 a uznaný vinným za obchodovanie s kokaínom. Strávil dva roky v amerických väzniciach plných odsúdenými obchodníkmi s drogami, ktorí mu mohli poslúžiť ako forma zločineckého vzdelania, keď neskôr upevnil svoju sieť kontaktov. Jeho rodina stála pri ňom – aspoň v prvých rokoch po odsúdení.
„Môžete mať mnoho dobrých príležitostí a napriek tomu sa vydať zlou cestou,“ povedala jeho matka reportérovi Rolling Stone v roku 2009. „Ale to neznamená, že ste zlý človek,“ dodala. To však bola dávna minulosť.

Ako informoval Los Angeles magazine, nedávna revízia súdnych záznamov naznačuje, že bývalý snoubordista bol údajne v spojení s niektorými z najnebezpečnejších zločincov na svete: bývalými ruskými agentmi KGB, iránskym odborníkmi na šifrovanie, narkoteroristami spojenými s Hizballáhom aj známym mexickým kartelom Sinaloa.
Kanadskí vyšetrovatelia sledovali Weddinga od roku 2015, ale po tom, čo utiekol z krajiny, sa k úsiliu nájsť ho pripojilo aj ministerstvo spravodlivosti USA, pričom prípad nazvalo „Operácia obrovský slalom“ podľa pretekov, na ktorých hľadaný zločinec súťažil na olympijských hrách v Salt Lake City.
Federálni agenti zatiaľ zatkli 12 mužov spojených s Weddingovým kokaínovým impériom vrátane Clarka, ktorého prezývka je Diktátor. Na slobode zostávajú len traja členovia skupiny vrátane Weddinga. Koncom minulého mesiaca sa súd v Ontáriu dozvedel, že kľúčový svedok, ktorý mal počas procesu svedčiť proti Weddingovi, to už neurobí, uviedla CBC. Tento zvrat prišiel v čase, keď sa americkí prokurátori vyjadrili, že sa obávajú o bezpečnosť svedkov v prípade.
Tvrdia, že Wedding má stále schopnosť kontaktovať sieť nájomných vrahov, ktorých údajne používal na vraždenie rivalov, ktorí mu prekážali v podnikaní. Drogové obchody Weddinga a Clarka súvisia aj so streľbou v južnom Ontáriu, pri ktorej zahynuli štyria členovia jednej rodiny, uviedla ontárijská polícia.
„Ide o zložitý prípad, ktorý zahŕňa sofistikovanú organizáciu obchodujúcu s drogami, ktorej vodcovia preukázali bezcitnú ľahostajnosť k ľudskému životu, vrátane nasadzovania nájomných vrahov na popravu rivalov alebo nepriateľov,“ citoval The Post asistentku amerického prokurátora Mariu Jhaiovú.
O Weddingovom súkromnom živote sa vie len málo, hoci niektoré správy z médií z času jeho prvého zatknutia naznačujú, že mal mnoho priateliek, ktoré „odchádzajú a prichádzajú“. V roku 2011, rok po štvorročnom treste odňatia slobody, sa Wedding oženil za mrežami s podnikateľkou narodenou v Iráne a žijúcou v Britskej Kolumbii, uviedla CBC.