Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky
21. etapa: Houilles - Paris Champs-Élysées

29.07.2018 o 16:25

Víťaz: Alexander Kristoff (UAE Emirates)

Filter

Slávnostné oceňovanie najlepších cyklistov máme za sebou, a tak môžeme 105. ročník cyklistických pretekov Tour de France považovať za ukončený. Počas troch týždňov sme sledovali fantastické súboje, ktoré vyvrcholili dnešným dojazdom na parížskom bulvári Champs-Élysées. Peter Sagan sa najcennejšieho šprintérskeho víťazstva síce nedočkal, ale celkovo jeho účinkovanie bolo opäť fenomenálne. Suverénne ovládol bodovaciu súťaž, ovládol tri etapy a ktovie či by nepridal ďalšie triumfy, ak by sa nezranil v sedemnástej etape. Ja vám ďakujem za pozornosť počas všetkých 21 etáp. Týmto výnimočným športovým podujatím vás sprevádzali Miroslav Kováčik a Michal Bakoš.

Konečné poradie celkovej klasifikácie:

 1. Geraint Thomas (Team Sky) 83:17:13 hod.
 2. Tom Dumoulin (Sunweb) +1:51
 3. Chris Froome (Team Sky) +2:24
 4. Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) +3:22
 5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +6:08
 6. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) +6:57
 7. Mikel Landa (Movistar) +7:37
 8. Daniel Martin (UAE Emirates) +9:05
 9. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) +12:37
 10. Nairo Quintana (Movistar) +14:18.

Podobne ako na maďarskom Hungaroringu, tak aj vo francúzskom Paríži dnes znie hymna Veľkej Británie. Preteky Formuly 1 vyhral Lewis Hamilton a svoje premiérové víťazstvo na Grand Tour zavŕšil Geraint Thomas. Na stupňoch víťazov ho dopĺňajú druhý Tom Dumoulin a tretí Chris Froome. Walesan ďakuje svojim tímovým kolegom, hoci mal mierne problémy na všetkých si v tomto emočnom vypätí spomenúť.

Cenu pre najbojovnejšieho pretekára si prebral Daniel Martin, no a teraz je už na pódiu víťaz celkovej klasifikácie GERAINT THOMAS. Stáva sa prvým cyklistom z Walesu, ktorému v Paríži obliekli žltý dres. Na tomto ročníku Tour de France nemal ani jednu krízu, vyhral dve etapy a o 111 sekúnd zdolal druhého Toma Dumoulina.

Teraz sa na pódiu prestriedali dvaja francúzski cyklisti. Najskôr si Julian Alaphilippe prebral bodkované tričko pre víťaza vrchárskej súťaže. V nej nazbieral 170 bodov a takisto len ťažko hľadal rovnocennú konkurenciu. Následne si na pódium vystúpil najlepší jazdec do 25 rokov Pierre-Roger Latour, ktorý v internom súboji zdolal Kolumbijčana Egana Bernala.

Peter Sagan si šiestykrát v kariére preberá na Champs-Élysées zelený dres pre najlepšieho šprintéra Tour de France. V bodovacej súťaži nazbieral 477 bodov, čím vytvoril nový rekord a absolútne deklasoval konkurenciu. Konečne sme na jeho tvári videli aj úsmev, pretože ostatné dni boli kvôli nepríjemnému pádu plné bolesti.

Ako prvý je dekorovaný Alexander Kristoff, ktorý si dnešné víťazstvo určite zaslúžil. V trinástej etape ho o pár centimetrov zdolal Peter Sagan, no dnes nórsky pretekár nenašiel premožiteľa. V bodovacej súťaži tak potvrdil druhé miesto za slovenským fenoménom.

V poradí 105. ročník cyklistických pretekov Tour de France odhalil aj svoju poslednú hádanku. Na parížskom bulvári Champs-Élysées sa raduje z mimoriadne cenného triumfu Alexander Kristoff. Pre vicemajstra sveta je to prvé víťazstvo na Tour de France po štyroch rokoch. V záverečnom špurte zdolal Johna Degenkolba a domáceho Arnauda Démara. Peter Sagan skončil na ôsmom mieste, získal desať bodov do súťaže o zelený dres, a tak ziskom 477 bodov vytvoril nový rekord. My si ešte počkáme na záverečné dekorovanie majiteľov jednotlivých dresov.

Najlepšia desiatka etapy na Champs-Élysées:

 1. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 2:46:36 hod.
 2. John Degenkolb (Trek – Segafredo)
 3. Arnaud Démare (Groupama – FDJ)
 4. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data)
 5. Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits)
 6. Maximiliano Richeze (Quick-Step Floors)
 7. Sonny Colbrelli (Bahrain Merida)
 8. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
 9. Andrea Pasqualon (Wanty – Groupe Gobert)
 10. Jasper De Buyst (Lotto Soudal).
CIEĽ

Víťazom najslávnejšej šprintérskej etapy sa stáva európsky šampión ALEXANDER KRISTOFF! Nórsky cyklista zaútočil po ľavej strane, zviedol parádny súboj s Johnom Degenkolbom a tentokrát rozhodli centimetre v jeho prospech. Tretie miesto berie určite sklamaný Arnaud Démare. Bohužiaľ, Peter Sagan sa nedostal do úplného čela a obsadil ôsme miesto.

1 km

Posledných tisíc metrov zostáva do konca slávnej šprintérskej etapy. Napokon to ešte skúša belgicky šampión Yves Lampaert, ktorý má pomerne veľký náskok. Jeho aktivitu sa snaží zachytiť Daniel Oss z tímu Bora-Hansgrohe.

2 km

Televízne kamery si všímajú najmä Petra Sagana, ktorý útočí na štvrté etapové víťazstvo počas tohto ročníka Tour de France. Nastúpiť sa snažil jeden z pretekárov tímu UAE Emirates, no hlavným tromfom tohto tímu bude európsky šampión Alexander Kristoff.

3 km

Sledujeme dramatické vyvrcholenie 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Zatiaľ je všetko otvorené. Po zmazaní náskoku Nilsa Politta sme zatiaľ nevideli žiadne individuálne nástupy. Bude sa špurtovať, vrátane Petra Sagana.

5 km

Nils Politt nedotiahol svoju aktivitu do úspešného konca a práve v týchto chvíľach je pohltený pelotónom. Všetko speje k hromadnému dojazdu, v ktorom sa najväčšie šance dávajú Arnaudovi Démarovi. Peter Sagan má stále pred sebou troch tímových kolegov.

7 km

Nils Politt to skúsi ešte sám. Odpútal sa od svojich kolegov z úniku a do záverečného kola bude nastupovať z prvého miesta. Jeho náskok by však mal byť menší než desať sekúnd. Stále vynikajúco pracuje tím okolo Petra Sagana.

9 km

Menej ako desať kilometrov zostáva do cieľa. Náskok úniku predstavuje v prepočte na vzdialenosť necelých 150 metrov. Bora-Hansgrohe odvádza vynikajúcu prácu a sťahuje manko každým šliapnutím do pedálov. Peter Sagan je dobre pripravený na čele.

11 km

Náskok vedúcej skupiny klesol o ďalšie sekundičky. Z pelotónu si skúsil nastúpiť Julian Alaphilippe, ale pretekári tímu Groupama – FDJ okamžite stopli jeho aktivitu. Majiteľ bodkovaného dresu si zrejme robí zálusk na tretie etapové víťazstvo.

13 km

Cyklisti vstupujú do záverečných dvoch kôl a náskok vedúcej skupiny je pod kontrolou. Manko 20 sekúnd skutočne nepredstavuje veľkú hrozbu. Vpredu sú síce kvalitní tempári ako Nils Politt či Michael Schär, ale nevyzerá to na ich úspech.

16 km

Damien Gaudin (Direct Energie), Nils Politt (Kaťuša – Alpecin), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Taylor Phinney (EF Education First–Drapac), Michael Schär (BMC Racing) a Guillaume Van Keirsbulck (Wanty – Groupe Gobert). Toto je zoznam pretekárov, ktorí sa stále držia pred pelotónom. Náskok však vďaka aktivite Cofidisu predstavuje už len 20 sekúnd.

18 km

Náskok vedúcej skupiny klesol pod hranicu 30 sekúnd. Čelo pelotónu je aktuálne už veľmi farebné. Okrem tímu Bora-Hansgrohe vidíme vpredu dres Cofidisu, Groupama – FDJ a začína pomáhať aj jeden z pretekárov tímu Spojených arabských emirátov.

20 km

Už len dvadsať kilometrov zostáva do konca. Peter Sagan sa drží na veľmi dobrej pozícii. Dovolím si tvrdiť, že to dnes skúsi a bude bojovať o etapové víťazstvo. Zatiaľ sa parádne skrýva či už Arnaud Démare, Alexander Kristoff či John Degenkolb.

23 km

Náskok vedúcej skupiny, do ktorej sa stihol vrátiť Taylor Phinney, je na hranici 35 sekúnd. Na čelo pelotónu sa dostáva rakúsky majster Lukas Pöstlberger, ktorý počas celej Tour príkladne pracoval pre víťaza bodovacej súťaže Petra Sagana.

26 km

Taylor Phinney má drobné technické problémy, a tak sa na chvíľu odpája z vedúcej skupiny. Využíva pomoc tímového mechanika, ktorý za jazdy rieši problém. Uvidíme, či sa americký jazdec tímu EF Education First–Drapac dokáže vrátiť späť.

28 km

Pretekári sa dostávajú do záverečných štyroch okruhov. Aktuálne je tempo veľmi vysoké, takže pár minút po siedmej hodine sa môžeme tešiť na dramatické vyvrcholenie 105. ročníka Tour de France. Náskok predstavuje stále 40 sekúnd.

31 km

Kilometre pomaly ubiehajú a náskok vedúceho poltuctu pretekárov začína narastať. Momentálne je na úrovni 40 sekúnd, čo rozhodne nie je málo. Na čele pelotónu dobre pracuje aj Bora-Hansgrohe, čo je dobré znamenie pred prípadným finišom Petra Sagana.

34 km

Vedúca skupina vstupuje do záverečných piatich okruhov. Stále má k dispozícii náskok na úrovni 30 sekúnd. V pelotóne dobre pracuje tím Groupama – FDJ, keďže pracuje pre Arnauda Démara. Na Elyzejských poliach naposledy vyhral domáci pretekár v roku 2003. Zaslúžil sa o to Jean-Patrick Nazon.

37 km

Konečné výsledky záverečnej šprintérskej prémie:
 

 1. Michael Schär (BMC Racing) 20 bodov
 2. Damien Gaudin (Direct Energie) 17b.
 3. Nils Politt (Kaťuša – Alpecin) 15b.
 4. Silvan Dillier (AG2R La Mondiale) 13b.
 5. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty – Groupe) 11b.
 6. Taylor Phinney (EF Education First–Drapac) 10b.
 7. Rudy Molard (Groupama – FDJ) 9b.
 8. David Gaudu (Groupama – FDJ) 8b.
 9. Pawel Poljanski (Bora-Hansgrohe) 7b.
 10. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 6b.
 11. Tobias Ludvigsson (Groupama – FDJ) 5b.
 12. Arthur Vichot (Groupama – FDJ) 4b.
 13. Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe) 3b.
 14. Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe) 2b.
 15. Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) 1b.
40 km

Štyridsať kilometrov pred cieľom bola umiestená posledná rýchlostná prémia tohto ročníka. Prekvapujúco sa do nej nezapojil Peter Sagan, a tak bude bojovať o vylepšenie svojho rekordu až v samotnom závere. Víťazom tejto prémie sa stal Švajčiar Michael Schär z tímu BMC Racing.

42 km

V roku 2005 sa naposledy zrodilo na Elyzejských poliach víťazstvo úniku. Postaral sa o to Kazach Alexander Vinokurov. Pred súčasným šéfom tímu Astana sa podarilo vyhrať z úniku ešte piatim cyklistom – sú nimi Eddy Seigneur, Jeff Pierce, Bernard Hinault, Gerrie Knetemann a Alain Meslet.

44 km

Náskok vedúcej skupiny stúpol na hranicu 20 sekúnd. Na čelo pelotónu sa okamžite zaradili pretekári tímu Groupama – FDJ, ktorí budú pracovať pre Arnauda Démara. Nič nechce podceniť ani zoskupenie Bora-Hansgrohe, ktorej lídrom bude Peter Sagan.

47 km

Šestica pretekárov si vytvorila približne desaťsekundový náskok pred hlavnou skupinou. O zábavu sa nám starajú menovite: Damien Gaudin (Direct Energie), Nils Politt (Kaťuša – Alpecin), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Taylor Phinney (EF Education First–Drapac), Michael Schär (BMC Racing) a Guillaume Van Keirsbulck (Wanty – Groupe Gobert).

50 km

Päťdesiat kilometrov zostáva do konca 105. ročníka Tour de France. Od pelotónu sa odčlenila skupina niekoľkých pretekárov, no zatiaľ nemožno hovoriť o nejakom konsolidovanom úniku. V pelotóne naďalej dobre pracuje Luke Rowe z tímu Sky.

53 km

Po vstupe na jednu z najznámejších ulíc sveta sa začína súperiť o etapové víťazstvo. Sledujeme aktivitu niekoľkýkrát pretekárov, ktorí sa snažia dostať do úniku. Po tíme Sky by malo prevziať tempo pelotónu zoskupenie Groupama – FDJ.

56 km

Technické problémy mal Julian Alaphilippe. Dokonca musel meniť svoj bodkovaný bicykel, ktorý symbolizuje jeho suverénne víťazstvo vo vrchárskej súťaži. Technici mu však bicykel určite včas opravia a Francúz dôjde do cieľa práve na ňom.

59 km

Ako prvý vstúpi do niekoľkokrát spomínaného okruhu Sylvain Chavanel, pre ktorého sú to posledné kilometre na Tour de France. Jeho kariéra mala však obdivuhodná a zaslúži si takúto poctu. Pred pelotónom si vypracoval 20-sekundový náskok.

62 km

Pomaly sa blížime k spomínanému okruhu, ktorý meria 6,5 kilometra a pretekári ho prejdu celkovo osemkrát. Tu sa už trošku tempo zvýši a začne sa bojovať o prestížne etapové víťazstvo. Netreba zabúdať ani na rýchlostnú prémiu 40 kilometrov pred cieľom.

65 km

Na Elyzejských poliach sa Tour de France končí nepretržite od roku 1975. Najúspeš­nejším mužom na svetoznámom parížskom bulvári je Mark Cavendish, ktorý tu vyhral štyrikrát v rade. Na víťazný hattrick mal vlani našliapnuté André Greipel, ale nestačil na Dylana Groenewegena. V roku 2001 tu triumfoval aj Ján Svorada, keď zdolal Erika Zabela či Stuarta O'Gradyho.

68 km

Luke Rowe je stále na čele pelotónu a ťahá ho smerom k známemu okruhu pod Víťazným oblúkom v Paríži. Na slávnom bulvári Champs Elysées už niekoľkokrát finišoval aj Peter Sagan, pričom dvakrát obsadil druhé miesto. V roku 2012 ho predstihol Mark Cavendish a v roku 2016 André Greipel.

71 km

Až nečakane dobrú Tour má za sebou tím Lotto NL-Jumbo. Získal tri etapové víťazstva a v najlepšej päťke celkového poradia má dvoch zástupcov. Trošku môže holandský tím mrzieť včerajšia časovka Primoža Rogliča, v ktorej bývalý skokan na lyžiach prišiel o bronzový stupienok. Piate miesto berie Steven Kruijswijk s mankom 6:08 minúty.

74 km

O ďalšie tri kilometre sú cyklisti bližšie k svojmu trojtýždňovému cieľu. Určite sa teší na oddych a regeneráciu Peter Sagan, ktorý sa nevyhol pádu v záverečnom týždni. V piatok si prešiel najväčšou skúškou v cyklistickej kariére, brutálnu horskú etapu zvládol v časovom limite a dovolím si povedať, že práve tu si vybojoval svoj šiesty zelený dres.

77 km

K Tour de France patria aj momenty, na ktoré nebudú cyklistickí fanúšikovia spomínať s radosťou. Ešte pred prvým úsekom pavé na ceste Roubaix musel odstúpiť Richie Porte, ktorý patril k favoritom na zisk žltého dresu. Zaujímavosťou je, že deviata etapa sa mu stala „osudnou“ aj vlani. Snáď najhrozivejšie vyzeral pád Philippa Gilberta v zjazde zo stúpania Col de Portet d'Aspet. Belgičan vyletel z trate, etapu dokončil, ale napokon mu diagnostikovali zlomeninu ľavého jabĺčka.

80 km

K favoritom dnešného dojazdu patrí aj John Degenkolb, ktorý vyhral kockovitú deviatu etapu do Roubaix. Pre Nemca to bolo vôbec prvé víťazstvo na Tour de France, čo sa odzrkadlilo aj na jeho dojatí v cieli. Svoj triumf venoval kamarátovi Jörgovi, ktorý v zime zomrel a pre jazdca tímu Trek – Segafredo bol ako druhým otcom. Určite jeden z najemotívnejších momentov.

84 km

Tour de France prinieslo aj niekoľko mimoriadnych športových príbehov. O jeden z nich sa postaral Lawson Craddock, ktorý si v úvodnej etape zlomil lopatku, no napriek tomu trojtýždňové preteky dokončí. Okrem toho spustil zbierku na opravu cyklistického velodrómu v Houstone, kde začínal. Za každú odjazdenú etapu venoval 100 dolárov, no vďaka dobrým ľudom sa už v prvý deň vyzbieralo 21-tisíc dolárov.

87 km

Určitým ochudobnením končiaceho sa ročníka Tour de France bola absencia českých cyklistov. Niečo podobné sa naposledy stalo v roku 2012. Svoj podiel na tom mala účasť Romana Kreuzigera, Zdeněka Štybara či Jana Hirta na májovom Giro d'Italia. Zdravotné problémy pre zmenu vyradili z hry Leopolda Königa, ktorý by sa teoreticky mohol predstaviť už na týždennom etapáku Okolo Poľska.

90 km

V doterajších dvadsiatich etapách sa z aspoň jedného víťazstva radovalo jedenásť tímov. Najúspešnejším je belgický Quick-Step Floors, ktorému po dva etapové vavríny zabezpečili Fernando Gaviria a víťaz bodkovanej súťaže Julian Alaphilippe. Včera sa dočkal aj Sunweb, keďže Tom Dumoulin ovládol individuálnu časovku. Záver bol nesmierne napínavý a Holanďan odsunul Chrisa Frooma na druhú pozíciu o jedinú sekundu.

93 km

Tento ročník Tour de France dokončí 145 jazdcov, čo je o 31 menej ako sa postavilo na úvodný štart v Noirmoutier-en-l'Île. Ako prvý odstúpil Etiópčan Tsgabu Grmay, už v druhej etape. Šesť tímov, vrátane Bory-Hansgrohe, sa môže pochváliť kompletnou zostavou aj dnes. Najhoršie z tohto hľadiska dopadlo zoskupenie Lotto Soudal, ktorého farby na Elyzejských poliach bude reprezentovať trojica pretekárov – Thomas De Gendt, Tomasz Marczyński a Jasper De Buyst.

96 km

Okrem iného sa Peter Sagan stane víťazom bodovacej súťaže a v Paríži si šiestykrát preberie zelený dres. Na konte má 467 bodov, čo je o tri menej, než je jeho rekord na Tour de France. Je pravdepodobné, že ho dnes prekoná, keďže okrem cieľa sa získavajú body aj na šprintérskej prémii 40 kilometrov pred cieľom. Zaujímavosťou je, že Arnaud Démare a Alexander Kristoff nazbierali dokopy zatiaľ iba 379 bodov.

99 km

Vstupujeme do záverečných sto kilometrov náročných trojtýždňových pretekov. Na čele pelotónu jazdí momentálne Luke Rowe, akoby sa išla klasická etapa. Tempo britského kapitána tímu Sky však rozhodne nie je také vysoké, aby narobilo zbytočné problémy.

101 km

V nasledujúcich minútach sa dostaneme aj ku krátkemu bilancovaniu 105. ročníka Tour de France. Najúspešnejším cyklistom z hľadiska etapových prvenstiev je Slovák Peter Sagan. Úradujúci svetový šampión triumfoval v druhej, piatej a trinástej etape. Na jeden deň si dokonca obliekol žltý dres. Na konte má jedenásť umiestnení v TOP 10 a to ešte dnes môže pridať ďalšie. Uvidíme, ako na tom bude zdravotne a či sa zapojí do záverečného špurtu favoritov.

104 km

Dnes poslednýkrát šliape do pedálov na Tour de France domáci hrdina Sylvain Chavanel. Už 39-ročný jazdec tímu Direct Energie úspešne absolvoval tieto preteky po osemnásty raz, pričom dovedna najazdil viac než 60-tisíc kilometrov. V prepočte na dni dokonca prežil na Tour viac než jeden kalendárny rok. Tešil sa z troch etapových víťazstiev a v roku 2010 si na dni obliekol aj najcennejší žitý dres. Merci, Sylvain.

107 km

Geraint Thomas chvíľu oslavoval s národnou vlajkou Walesu, čím robí ešte väčšiu reklamu kraju, z ktorého pochádza. Nič to však nemení na tom, že britská nadvláda pokračuje. Iba v roku 2012 ju prerušil Vincenzo Nibali. Pôvodne mal rodák z Cardiffu plniť rolu akéhosi superdomestika, ale mal lepšiu formu a nadviazal na prvenstvo z Critérium du Dauphiné.

109 km

Pretekári tímu Sky si symbolicky pripili šampanským. Ako sme spomínali, rozhodne majú čo oslavovať. Fotografom ochotne zapózovali aj lídri tohto britského tímu Geraint Thomas a štvornásobný víťaz tohto podujatia Chris Froome.

111 km

Dnešná etapa sa zatiaľ ide výletným tempom. Vzadu sme videli päticu pretekárov tímu Sky, ktorí v celkovej klasifikácii tímov obsadili tretiu priečku. Spokojní môžu byť najmä s tým, že na parížskom pódiu budú mať prvého Gerainta Thomasa a tretieho Chrisa Frooma.

113 km

Keď sme spomínali Daniela Martina, tak v jeho prípade musíme spomenúť aj to, že podľa organizátorov podujatia sa stal najbojovnejším jazdcom celých pretekov. Toto rozhodnutie vždy prináša so sebou kontroverzie, pretože červené číslo by si určite zaslúžil aj domáci Julian Alaphilippe či neuveriteľný bojovník spoza veľkej mláky Lawson Craddock.

116 km

Cyklisti od samotného začiatku rozdávajú úsmevy na všetky strany. Petra Sagana sme videli debatovať s Danielom Martinom, ktorý v celkovej klasifikácii obsadí ôsme miesto. Na konte má aj jedno víťazstvo, keď uspel v šiestej etape s dvojnásobným cieľovým stúpaním na bretónsky Mur-de-Bretagne.

ŠTART

Máme za sebou slávnostný štart záverečnej etapy 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Vpredu vidíme majiteľov jednotlivých dresov, vrátane Petra Sagana. Okrem nich sa televíznym kamerám poslednýkrát ukazuje aj Sylvain Chavanel.

Príjemný deň prajem všetkým športovým fanúšikom. Po troch náročných týždňoch sa končí 105. ročník cyklistických pretekov Tour de France. Záverečná etapa je v znamení slávnostného dojazdu do Paríža. Meria 116 kilometrov a s najväčšou pravdepodobnosťou vyvrcholí hromadným špurtom.

TRADIČNÁ OSLAVA SO ŠAMPANSKÝM

Posledná etapa Tour de France má svoj osobitný charakter. Tentokrát od začiatku nebude svedkami formovania úniku a následného sťahovania vysokého náskoku. Po väčšinu času sa ide výletným tempom, symbolicky sa pripíja šampanským a pretekári medzi sebou debatujú. Všetok stres po troch týždňoch pretekania opadne a aj náš prenos bude v znamení bilancovania 105. ročníka tohto jedinečného športového podujatia. Druhá polovica etapy už bude o inom. Približne 55 kilometrov pred cieľom sa vstupuje do okruhu v okolí Champs-Élysées. Jeden okruh meria 6500 metrov a pôjde sa celkovo osemkrát. Na známom parížskom bulvári končí Tour de France nepretržite od roku 1975, keď tu triumfoval Belgičan Walter Godefroot. Pre zmenu posledným víťazom je Holanďan Dylan Groenewegen, ktorý vlani zdolal dvojnásobného šampióna Andrého Greipela.


FROOMA STRIEDA NA TRÓNE THOMAS

Včerajšia individuálna časovka definitívne potvrdila majiteľov jednotlivých dresov. Dominancia tímu Sky bude pokračovať, hoci sa Chris Froome štvrtého víťazstva po sebe nedočká. Dokonale ho zastúpil Walesan Geraint Thomas, ktorý vyhral dve etapy a dovolím si povedať, že nemal jedinú slabšiu chvíľku počas dvadsiatich etáp. Včera obsadil tretie miesto so 14-sekundovým mankom na víťazného Toma Dumoulina. Ten môže byť takisto maximálne spokojný, keďže bez väčšej tímovej podpory dosiahol na Tour de France konečné druhé miesto. Jedným z príjemných prekvapení bol jednoznačne Primož Roglič. Napokon však zostane smutný, pretože vo včerajšej časovke mu Chris Froome nadelil viac než minútu a odsunul zo z bronzového stupienka. Suverénnym víťazom bodovacej súťaže sa stal Peter Sagan. Aktuálne má na konte 467 bodov, a tak ho len štyri delia od prekonania vlastného rekordu. Bodkovaný dres zaslúžene patrí Julianovi Alaphilippeovi, biely Pierreovi-Rogerovi Latourovi a víťazom klasifikácie tímov sa stal španielsky Movistar.

NAJVÄČŠÍM FAVORITOM DÉMARE

Najväčším favoritom dnešného dojazdu bude francúzsky cyklista Arnaud Démare. Ten vyhral aj osemnástu etapu, keď ťažil z vynikajúcej práce svojho tímu. Na záverečných okruhoch sa dá predpokladať viacero nástupov, ktoré bude kontrolovať najmä tím Groupama – FDJ. Hlavným vyzývateľom domáceho rýchlika bude európsky šampión Alexander Kristoff. Ten čaká na víťazstvo na Tour de France už viac než štyri roky. Po vypadnutí Cavendisha, Kittela, Gaviriu, Groenewegena či Greipela sa veľká šanca na zisk mimoriadne cenného špurtérskeho víťazstva otvárala pre Petra Sagana. Bohužiaľ, po nepríjemnom páde bojuje skôr sám so sebou a určite je rád, že dnes sa preteky končia. Jeho hlavným cieľom bolo doviesť zelený dres do Paríža, čo sa aj podarilo. Či dokáže špurtovať o víťazstvo je vo hviezdach a všetko bude závisieť od aktuálneho zdravotného stavu. Bolo by úžasne napodobniť Jána Svoradu, ktorý na parížskom bulvári uspel v roku 2001.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 16:15.

Konečné poradie celkovej klasifikácie::
1. Geraint Thomas (Team Sky) 83:17:13 hod.
2. Tom Dumoulin (Sunweb) +1:51
3. Chris Froome (Team Sky) +2:24
4. Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) +3:22
5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +6:08
6. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) +6:57
7. Mikel Landa (Movistar) +7:37
8. Daniel Martin (UAE Emirates) +9:05
9. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) +12:37
10. Nairo Quintana (Movistar) +14:18.

Najlepšia desiatka dnešných pretekov::
1. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 2:46:36 hod.
2. John Degenkolb (Trek – Segafredo)
3. Arnaud Démare (Groupama – FDJ)
4. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data)
5. Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits)
6. Maximiliano Richeze (Quick-Step Floors)
7. Sonny Colbrelli (Bahrain Merida)
8. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
9. Andrea Pasqualon (Wanty – Groupe Gobert)
10. Jasper De Buyst (Lotto Soudal).

Šprintérska prémia (40 km)::
1. Michael Schär (BMC Racing) 20 bodov
2. Damien Gaudin (Direct Energie) 17b.
3. Nils Politt (Kaťuša – Alpecin) 15b.
4. Silvan Dillier (AG2R La Mondiale) 13b.
5. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty – Groupe) 11b.
6. Taylor Phinney (EF Education First–Drapac) 10b.
7. Rudy Molard (Groupama – FDJ) 9b.
8. David Gaudu (Groupama – FDJ) 8b.
9. Pawel Poljanski (Bora-Hansgrohe) 7b.
10. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 6b.
11. Tobias Ludvigsson (Groupama – FDJ) 5b.
12. Arthur Vichot (Groupama – FDJ) 4b.
13. Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe) 3b.
14. Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe) 2b.
15. Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) 1b.

Priebežné poradie celkovej klasifikácie::
1. Geraint Thomas (Team Sky) 80:30:37 hod.
2. Tom Dumoulin (Sunweb) +1:51
3. Chris Froome (Team Sky) +2:24
4. Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) +3:22
5. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) +6:08
6. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) +6:57
7. Mikel Landa (Movistar) +7:37
8. Daniel Martin (UAE Emirates) +9:05
9. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) +12:37
10. Nairo Quintana (Movistar) +14:18

Poradie bodovacej súťaže:
1. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) 467 bodov
2. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 196 bodov
3. Arnaud Démare (Groupama - FDJ) 183 bodov

Poradie vo vrchárskej súťaži:
1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 170 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo - Samsic) 91 bodov
3. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 76 bodov

Poradie súťaže jazdcov do 25 rokov:
1. Pierre-Roger Latour (AG2R La Mondiale) 80:52:50.
2. Egan Bernal (Team Sky) +5:39
3. Guillaume Martin (Wanty - Groupe Gobert) +22:05

Poradie súťaže tímov:
1. Movistar 242:05:05 hod.
2. Bahrain Merida +12:09
3. Team Sky +31:14.