Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky
12. etapa: Bourg-Saint-Maurice Les Arcs - Alpe d'Huez

19.07.2018 o 12:25

Víťaz: Geraint Thomas (Sky)

Filter

Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte príjemný zvyšok dňa. Zajtra sa s prenosom zo Starej dámy prihlásime znova.

Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou 31:19 a stihol predpísaný časový limit. Po odstúpení trojice šprintérskych konkurentov má na čele bodovacej súťaže o zelený dres obrovský náskok 210 bodov pred Alexandrom Kristoffom.

Na dnešnú previerku nebudú v dobrom spomínať viacerí šprintéri. Z Tour de France 2018 počas nej odstúpili Dylan Groenewegen, André Greipel a tiež Fernando Gaviria.

Kráľovská etapa priniesla druhé víťazstvo Gerainta Thomasa a zvýšenie jeho náskoku na prvom mieste generálnej klasifikácie pred tímovým kolegom Chrisom Froomom na 1:39.

Cieľová horská prémia HC-kategórie Alpe d'Huez (175,5 km)
 

 1. Geraint Thomas (Sky) 20 bodov
 2. Tom Dumoulin (Sunweb) 15 bodov
 3. Romain Bardet (AG2R) 12 bodov
 4. Chris Froome (Sky) 10 bodov
 5. Mikel Landa (Movistar) 8 bodov
 6. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) 6 bodov
 7. Vincenzo Nibali (UAE) 4 body
 8. Jakob Fuglsang (Astana) 2 body
 9. Nairo Quintana (Movistar) 1 bod

Najlepšia desiatka celkového poradia po dvanástej etape
 

 1. Geraint Thomas (Sky) 49:24:43
 2. Chris Froome (Sky) +01:39
 3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:50
 4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +02:37
 5. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:46
 6. Romain Bardet (AG2R) +03:07
 7. Mikel Landa (Movistar) +03:13
 8. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +03:43
 9. Nairo Quintana (Movistar) +04:13
 10. Daniel Martin (UAE) +05:11

Elitná desiatka etapy

 1. Geraint Thomas (Sky) 05:18:37
 2. Tom Dumoulin (Sunweb) +00:02
 3. Romain Bardet (AG2R) +00:03
 4. Chris Froome (Sky) +00:04
 5. Mikel Landa (Movistar) +00:07
 6. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +00:13
 7. Vincenzo Nibali (UAE) +00:13
 8. Jakob Fuglsang (Astana) +00:42
 9. Nairo Quintana (Movistar) +00:47
 10. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +00:51

Dvanásta etapa Tour de France 2018 skončila.

Cieľ

Mikel Landa finišoval s mankom siedmich sekúnd, Primož Roglič a Nibali s odstupom trinástich sekúnd. Pre Vincenza Nibaliho dopadla táto etapa z hľadiska zaznamenaného manka nakoniec pomerne dobre vzhľadom na tú kolíziu, ktorú na Alpe d'Huez mal. 47 sekúnd stratil Nairo Quintana a 53 jeden z hrdinov dnešného dňa Steven Kruisjwijk.

Cieľ

Thomas prišiel do cieľa s náskokom dvoch sekúnd pred Dumoulinom a troch pred Bardetom. Froome v cieli stratil na svojho tímového kolegu štyri sekundy. Ale keďže Thomas zobral aj desať bonifikačných sekúnd, na Frooma získal v dnešnej etape dovedna štrnásť sekúnd.

Cieľ

Geraint Thomas nadviazal na včerajší triumf aj dnes, keď vyhral kráľovskú alpskú etapu. V záverečných metroch nemal konkurenciu, bol jednoznačne najrýchlejší!

Cieľ

Víťazom dvanástej etapy 105. ročníka Tour de France sa stal Geraint Thomas! Druhé miesto obsadil Tom Dumoulin a pódium doplnil Romain Bardet.

1 km

Dumoulin a Thomas sa na chvíľu odpútali, ale Froome a Bardet ich docvakli. V ústrety cieľovej čiary teraz stúpa spolu pätica cyklistov, keďže zozadu sa dotiahol Mikel Landa. Uvidíme, kto z nich zvládne najlepšie koncovku etapy. Nibali sa po páde posadil opäť na bicykel a pokračuje ďalej.

2 km

Ďalší atak predviedol Romain Bardet, vzniknutú medzeru zalepil Chris Froome, no hneď potom sa zo sedla zdvihol víťaz minuloročného Gira Tom Domoulin.

3 km

Trio Dumoulin, Thomas a Bardet dostihlo Chrisa Frooma. Jeden z tejto štvorice by sa mal stať víťazom etapy. Zozadu sa k ním blíži Mikel Landa.

3,5

Líder tímu Sky Froome ide fantasticky, už predstihol Stevena Kruijswijka, ktorý predviedol v dvanástej etape hrdinský výkon, no na víťazstvo v etape to nestačilo. Frooma nasledujú Dumoulin, Thomas a Bardet.

4 km

Prišiel nástup Christophera Frooma! Vydať sa za ním chcel Vincenzo Nibali, ale skončil na zemi. Dôvodom bola pravdepodobne kolízia s divákom.

4,5 km

4,5 kilometra pred cieľovou čiarou skončili chvíle Bernala na špici skupiny favoritov. Štafetu po ňom prevzal Geraint Thomas, za ktorého zadným kolesom sú Chris Froome, Vincenzo Nibali, Primož Roglič, Mikel Landa a Tom Dumoulin.

5 km

Priaznivci ženú Bardeta vpred, mohol by sa stať štvrtým Francúzom za sebou s triumfom na Alpe d'Huez. Steven Kruijswijk pomaly stráca. Etapový vavrín zrejme nezaknihuje.

6 km

Španiel Mikel Landa nemal dostatočnú výkonnosť, aby mohol pokračovať v útoku. Francúzovi Romainovi Bardetovi sa však podarilo vzdialiť skupine favoritov, s ktorou stratil kontakt Nairo Quintana! Jej tempo stále určuje Egan Bernal.

7 km

Steven Kruijswijk naďalej bojuje na čele dvanástej etapy. Momentálne vedie s náskokom dvoch minút a dvadsiatich sekúnd. Jeho náskok má klesajúcu tendenciu. V skupine favoritov ostalo deväť najsilnejších cyklistov. Zo sedla sa zdvihli Mikel Landa a Romain Bardet!

8 km

Nibali to vyskúšal, ale jeho útok môžeme klasifikovať ako neúspešný. 21-ročný Egan Bernal atak veľmi rýchlo pokryl a pre svojich lídrov odvádza výbornú prácu. Na Nibaliho iniciatívu nadviazal Nairo Quintana z Movistaru, no ani on nevyviedol z miery tím Sky.

9 km

Z partie favoritov nastúpil skúsený taliansky pretekár a líder tímu Bahrain-Merida Vincenzo Nibali. Vypracoval si však len minimálny náskok, Egan Bernal udáva výborné tempo.

10 km

Desať kilometrov pred cieľom má Steven Kruijswijk k dobru tri minúty a dvadsať sekúnd. Zdá sa, že už s určitosťou môžeme povedať, že holandský pretekár dnes nevyzlečie Thomasa zo žltého dresu. Problémy má Daniel Martin, ktorý vypadol zo skupiny favoritov.

11 km

Favoriti idú konštantným ťažkým tempom, ktoré z čela skupiny udáva Egan Bernal. Mladý kolumbijský supertalent už ostal v partii favoritov ako jediný pomocník Gerainta Thomasa a Christophera Frooma. Tempo neudržal Alejandro Valverde, ktorý bol včera i dnes v únikoch.

12 km

Geraint Thomas a Christopher Froome majú k dispozícii ešte dvoch domestikov. Zo skupiny hlavných favoritov si hneď po začatí záverečného stúpania vystúpili Mikel Nieve, Rafal Majka a Warren Barguil, ktorí dnes boli členmi úniku.

13 km

31-ročný holandský pretekár stráca zo šiesteho miesta celkového poradia dve minúty a štyridsať sekúnd na priebežného držiteľa žltého dresu Geraintha Thomasa. Jeho momentálny náskok činí štyri minúty a trinásť sekúnd.

14 km

Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) začal stúpať na cieľový kopec s náskokom štyroch minút a dvadsiatich sekúnd pred skupinou hlavných favoritov.

18 km

Alpe d'Huez je ikonickým stúpaním Tour de France, ktoré je charakteristické kľukatou cestou s až 21 serpentínami. Prvýkrát ho cyklisti Starej dámy absolvovali v roku 1952 a naposledy pred tromi rokmi, keď na jeho vrchol ako prvý vystúpal domáci cyklista Thibaut Pinot.

20 km

V dnešnom prenose už tretíkrát s radosťou spomíname meno bývalého skvelého slovenského pretekára Petra Velitsa. Ten má príjemné spomienky aj na Alpe d'Huez, keďže v roku 2011 v etape Tour de France s finišom na tomto kopci obsadil fantastické tretie miesto!

22 km

Náskok priebežného lídra etapy klesol na úroveň piatich minút. Hlavné pole pohltilo Rafala Majku, Mikela Nieveho a Warrena Barguila, takže v úniku už figuruje jediný muž.

27 km

Kruijswijka dovedie na úpätie cieľového stúpania Alpe d'Huez niekoľkokilometrová rovina, počas ktorej by mal jeho náskok klesať. Osamote sa mu po nej pôjde horšie ako ostatným favoritom vo väčšej skupine.

30 km

Partia favoritov dostihla skupinu Valverdeho, Rollanda a Zakarina. Steven Kruijswijk je priebežným lídrom etapy s náskokom štyroch minút pred Majkom, Nievem a Barguilom a 5:50 pred pelotónom.

35 km

Pred vyselektovaným pelotónom s favoritmi ešte stále figuruje skupina s Valverdem, Zakarinom a Rollandom. Hlavné pole sa jej však približuje a stráca na ňu už len jednu minútu.

41 km

V klesaní zo stúpania prevzal taktovku na čele skupiny favoritov tím Sky, ktorý chce situáciu kontrolovať zo špice. Steven Kruijswijk má momentálne k dobru tri a pol minúty pred prenasledovateľmi Nievem, Majkom a Barguilom. Pelotón stráca na holandského pretekára viac ako šesť minút.

44 km

Horská prémia HC-kategórie Col de la Croix de Fer (121 km)
 

 1. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 20 bodov
 2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 15 bodov
 3. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) 12 bodov
 4. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 10 bodov
 5. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 8 bodov
 6. Alejandro Valverde (Movistar) 6 bodov
 7. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 4 body
 8. Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) 2 body
49 km

Marc Soler odstúpil z čela skupiny favoritov. Tú teraz ťahá Andrey Amador, ktorý bol v úniku, no teraz sa vrátil do pelotónu a španielsky tím Movistar ho tak môže využiť na pomoc pre Naira Quintanu.

52 km

Povedzme si, že aj bývalý slovenský cyklista Peter Velits pozná pocit víťaza horskej prémie na vrchole takmer tridsaťkilome­trového priesmyku Col de la Croix de Fer. Podarilo sa mu to v roku 2008 pri jeho premiére na Tour de France, keď bol v sedemnástej etape v úniku. V cieli navyše dostal cenu pre najbojovnejšieho jazdca dňa.

54 km

Vyselektovaný pelotón vedie tím Movistar, ktorý produkuje veľmi rýchle tempo. Aj napriek tomu sa však odstup skupiny favoritov na unikajúceho Stevena Kruijswijka nezmenšuje.

54 km

Steven Kruijswijk z tímu LottoNL-Jumbo vyhral horskú prémiu kategórie HC na vrchole kopca Col de la Croix de Fer a zaknihoval dvadsať bodov do klasifikácie vrchárov. Sú to jeho prvé body v tejto súťaži na aktuálnom ročníku Tour de France 2018.

56 km

Skupina priamych prenasledovateľov Kruijswijka sa rozrástla o Mikela Nieveho, ktorý predviedol vynikajúci výkon vo včerajšej etape. Situácia na trati je taká, že Kuriswijk má takmer trojminútový náskok pred triom Majka, Barguil, Nieve, za ktorou figuruje partia okolo Valverdeho a Zakarina. Nasleduje vyselektovaný pelotón s favoritmi.

57 km

Zo skupiny prenasledovateľov odišli Rafala Majka (Bora-hansgrohe) a Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), ktorí sa vydali stíhať Stevena Kruijswijka. Holandský pretekár má pred touto dvojicou náskok dvoch minút a tridsiatich sekúnd.

58 km

Výkon Stevena Kruiswijka na čele etapy je naozaj výborný a vyprovokoval zvýšenú aktivitu v pelotóne, ktorého ťahanie prevzali od Sky tímy Movistar a AG2R.

59 km

Peter Sagan jazdí v štrnásťčlennej skupine, ktorá stráca na priebežného lídra etapy Stevena Kruiswijka trinásť minút, takže so splnením časového limitu by nemala mať problémy.

59 km

Tak to je neskutočné! Alpská pohroma pre šprintérov pokračuje odstúpením Fernanda Gaviriu, ktorý sa na svojej premiérovej Tour de France prezentoval dvomi triumfmi a v jeden etape niesol aj žltá dres.

60 km

Steven Kruijswijk z tímu LottoNL-Jumbo ide na čele etapy výborne. Do konca stúpania Col de la Croix de Fer mu ostáva šesť kilometrov a pred skupinou prenasledovateľov má k dobru dve minúty. Medzi Kruijswijkom a pelotónom vedeným tímom Sky je šesťminútový.

64 km

Alpský priesmyk Col de la Croix de Fer bol pod označením kategóriou HC použitý na Tour de France v minulosti jedenásťkrát, prvýkrát v roku 1989, naposledy v minuloročnej edícii francúzskej GrandTour.

66 km

Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) má viac ako minútový náskok pred skupinou prenasledovateľov v zložení Rafal Majka (Bora-hansgrohe), Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin), Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), Gorka Izagirre Insausti (Bahrain-Merida), Daniel Martínez (EF Education First–Drapac), Pierre Rolland (EF Education First–Drapac), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Alejandro Valverde (Movistar), Andrey Amador (Movistar) a Warren Barguil (Fortuneo-Samsic).

68 km

Včerajšia etapa vyradila z Tour de France 2018 Marcela Kittela a Marka Cavendisha, dnešná Dylana Groenewegena a aj Andrého Greipela! Zostávajúce šprintérske koncovky na 105. ročníku Starej dámy tak budú mať o štyroch favoritov menej. Odstúpil aj Rick Zabel a tiež tímový kolega Greipela Marcel Sieberg.

71 km

Kruijswijk svojim atakom spôsobil rozruch aj v skupine, z ktorej nastúpil. Medzi pretekármi v nej vznikli menšie odstupy.

72 km

Šiesty muž celkového poradia Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), ktorý je pri súčasnom náskoku vedúcej skupiny virtuálnym držiteľom žltého dresu, nastúpil a snaží sa postupovať v ústrety vrcholu Col de la Croix de Fer osamote.

73 km

Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Rafal Majka (Bora-hansgrohe), Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin), Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), Gorka Izagirre Insausti (Bahrain-Merida), Daniel Martínez (EF Education First–Drapac), Pierre Rolland (EF Education First–Drapac), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Alejandro Valverde (Movistar), Andrey Amador (Movistar), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) tvoria veľmi silnú vedúcu skupinu, ktorá má pred pelotónom náskok štyri a pol minúty.

75 km

Col de la Croix de Fer nie je až taký náročný z hľadiska prudkých sklonov, ale mimoriadne dlhá záležitosť určite nie je jednoduchou previerkou. Ide doslova o nekonečný kopec.

77 km

25-ročný holandský šprintér Dylan Groenewegen, ktorý vyhral siedmu a ôsmu etapu, odstúpil z pretekov a Tour de France 2018 nedokončí! Vlani uspel v záverečnom šprintérskom dojazde na Elyzejských poliach, tento rok triumf neobháji.

78 km

Vedúcu štvoricu dostihlo ďalších sedem cyklistov. Vpredu teda momentálne figuruje jedenásťčlenná partia, ktorú nasleduje sedem borcov so stratou približne minúty.

79 km

Rýchlostná prémia SAINT-JEAN-DE-MAURIENN (91 km)
 

 1. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 20 bodov
 2. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 17 bodov
 3. Alejandro Valverde (Movistar) 15 bodov
 4. Pierre-Roger Latour (AG2R) 13 bodov
 5. Romain Sicard (Direct Énergie) 11 bodov
 6. Daniel Navarro (Cofidis) 10 bodov
 7. Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe) 9 bodov
 8. Serge Pauwels (Dimension Data) 8 bodov
 9. Maxime Bouet (Fortuneo-Samsic) 7 bodov
 10. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 6 bodov
 11. Laurens ten Dam (Sunweb) 5 bodov
 12. Andrey Amador (Movistar) 4 body
 13. Jesper Hansen (Astana) 3 body
 14. Nicolas Edet (Cofidis) 2 body
 15. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 1 bod
81 km

Na čele etapy sa vytvorila veľmi zaujímavá trojica, pretože Pierra Rollanda (EF Education First–Drapac) dostihli Alejandro Valverde (Movistar) a Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo). Doplniť sa ju snaží Warren Barguil (Fortuneo-Samsic).

82 km

Julian Alaphilippe už nebude pokračovať v úniku po tom, čo v dnešnej etape získal dokopy 23 bodov do súťaže o bodkovaný dres, ktorej je lídrom. Pretekári už stúpajú na Col de la Croix de Fer.

84 km

Rolland vyhral aj rýchlostnú prémiu, takže získal dvadsať bodov. Žiadny z pretekárov, ktorí na nej získal body však nemá v súťaži o zelený dres ambície. Náskok Petra Sagana pred Fernandom Gaviriam ostane aj po dnešku na hodnote 121 bodov.

86 km

Pierre Rolland má pred skupinou prenasledovateľov, kde figurujú naozaj zaujímavé mená ako Steven Kruijswijk, Ilnur Zakarin, Alejandro Valverde, Rafal Majka, Pierre-Roger Latour, Serge Pauwels či Julian Alaphilippe, Tejay van Garderen či Warren Barguil.

90 km

Horská prémia druhej kategórie Lacets de Montvernier (83 km)
 

 1. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 5 bodov
 2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 3 body
 3. Serge Pauwels (Dimension Data) 2 body
 4. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 1 bod
92 km

Pierre Rolland vyhral horskú prémiu druhej kategórie na Lacets de Montvernier a do súťaže vrchárov zapísal päť bodov. Pred pelotónom, na ktorého konci ešte bojuje o udržanie sa v ňom aj Peter Sagan, má náskok štyroch minút.

94 km

Rolland si pred skupinou prenasledovateľov, ktorá má 25 členov, vypracoval približne pätnásťsekundový náskok. Francúzsky pretekár už stúpa na najľahšiu horskú prémiu dnešnej kráľovskej alpskej etapy.

96 km

Pierre Rolland je 31-ročný Francúz, ktorý na domácej GrandTour dosiahol v minulosti veľmi pekné výsledky. Zaznamenal dva etapové úspechy, raz vyhral súťaž o biely dres pre najlepšie umiestneného jazdca do 25 rokov a dovedna trikrát dorazil do Paríža ako člen elitnej desiatky celkového poradia.

98 km

Na čele etapy sa to po zjazde spojilo, no tento stav dlho nevydržal. Nastúpil totiž francúzsky pretekár Pierre Rolland z tímu EF Education First–Drapac.

100 km

Tony Gallopin z tímu Lotto-Soudal dnes od začiatku etapy jazdil ďaleko za pelotónom a napokon sa rozhodol zo 105. ročníka Starej dámy odstúpiť.

103 km

Col de la Madeleine bol dnes súčasťou najslávnejších cyklistických pretekov sveta 25-krát. Julian Alaphilippe rozšíril listinu víťazov tejto horskej prémie, v ktorej figuruje aj slovenské meno. Na Tour de France 2012 prešiel ako prvý vrcholom dlhého priesmyku Peter Velits!

105 km

Čelnú dvojicu etapy vytvorili v zjazde Julian Alaphilippe a rakúsky tímový kolega Petra Sagana Gregor Mühlberger. Pred skupinou prenasledovateľov by mali mať bezmála polminútový náskok.

110 km

Pozrime sa aj na situáciu za pelotónom. André Greipel (Lotto-Soudal) a víťaz dvoch etáp z prvého týždňa Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) jazdia v spoločnej skupine a na hlavnú skupinu strácajú okolo sedem minút. Manko Arnauda Démara (Groupama-FDJ) je o niečo menšie a ešte lepšie je na tom Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), ktorý sa pohybuje pred francúzskym špurtérom.

113 km

Horská prémia HC-kategórie Col de la Madeleine (53,5 km)
 

 1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 20 bodov
 2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 15 bodov
 3. Serge Pauwels (Dimension Data) 12 bodov
 4. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 10 bodov
 5. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 8 bodov
 6. Anthony Perez (Cofidis) 6 bodov
 7. David Gaudu (Groupama-FDJ) 4 body
 8. Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe) 2 body
116 km

Manko pelotónu narástlo na hodnotu dvoch minút a päťdesiatich sekúnd. Kompletný tím Sky absolvuje zjazd z čela hlavnej skupiny.

119 km

Druhé miesto na horskej prémii obsadil Warren Barguil, tretie Serge Pauwels, štvrté Pierre Rolland a piate Rafal Majka, ktorý po nadobudnutí veľkej straty už nemá ambície v celkovej klasifikácii. Poľský cyklista už na Tour de France túto súťaž dvakrát vyhral, bolo to v roku 2014 a 2015.

121 km

Julian Alaphilippe sa pod vrcholom stúpania presunul do popredia vedúcej skupiny, pokryl nástupy Rafala Majku i Warrena Barguila, štyristo metrov pred pomyselnou páskou zrýchlil a s prehľadom si prišiel po ďalších dvadsať bodov do súťaže o bodkovaný dres!

123 km

Amaël Moinard z tímu Fortuneo-Samsic pracuje na špici hlavnej skupiny pre svojho lídra Warrena Barguila. Tomu patrí vo vrchárskej súťaži tretie miesto so stratou deviatich bodov na Pauwelsa a 21 bodov na lídra Alaphilippa.

124 km

Minúta a štyridsaťštyri sekúnd delí unikajúcu skupinu a pelotón. V jeho zadnej časti stále jazdí Peter Sagan. Čelo etapy je pokope.

126 km

Menej ako päť kilometrov ostáva vedúcej partii k vrcholu prvej z dnešných štyroch horských prémií. Najväčší záujem o body do súťaže vrchárov budú mať Julian Alaphilippe, Serge Pauwels a Warren Barguil. Na čele pelotónu vidíme tradičný obrázok so sformovaným vláčikom tímu Sky.

128 km

Vo veľkom úniku vznikajú počas stúpania na Col de la Madeleine medzery. Nikomu sa však zatiaľ nepodarilo odskočiť s výraznejším náskokom.

129 km

Na chvoste hlavného poľa sa stále drží aj Peter Sagan, ktorý sa z neho na začiatku kopca odpájal, ale evidentne sa doň dokázal vrátiť. Ostatní šprintéri by už mali byť roztrúsení v skupinkách za ním.

130 km

Ani dnes vpredu nechýba držiteľ bodkovaného dresu Julian Alaphilippe, ktorý je v úniku tretí deň po sebe. Vedúca skupina má 25 členov a k dispozícii náskok dvoch minút pred pelotónom.

131 km

Pred pelotónom by v tejto chvíli malo figurovať 26 cyklistov. Viacerí z nich sa pokúšajú počas zdolávania kopca HC-kategórie útočiť a odčleniť sa od veľkého úniku. Zatiaľ sa to však zakaždým opäť spojilo.

133 km

Vymenovaných pretekárov však zozadu dostihli viacerí prenasledovatelia. Do konca dlhočizného stúpania ostáva ešte dvanásť kilometrov.

134 km

Pöstlberger a Mühlberger vytvorili aktuálne čelo etapy spoločne s Pierrom Rollandom ( EF Education First–Drapac), Robertom Gesinkom (LottoNL-Jumbo), Sergom Pauwelsom (Dimension Data) a Nicolasom Edetom (Cofidis).

135 km

Z mnohopočetnej vedúcej skupiny sa podarilo odísť šiestim cyklistom vrátane dvoch pretekárov Bory Lukas Pöstlbergera a Gregora Mühlbergera.

137 km

Do úniku sa dostalo viacero zaujímavých ľudí, menovite Tejay van Garderen, štvrtý muž včerajšej etapy Mikel Nieve, ďalej borci ako Rafal Majka, Bauke Mollema, Ilnur Zakarin a Alejandro Valverde, ktorí včera v cieli počítali straty. No pred hlavnou skupinou vidíme aj držiteľa bieleho dresu Pierra-Rogera Latour a Stevena Kruiswijka, ktorý je šiestym mužom celkového poradia!

140 km

Stoštyridsať kilometrov pred cieľom môžeme konštatovať, že po množstve pokusov sa vytvoril únik dňa. Má 26 členov a aktuálne náskok zhruba tridsiatich sekúnd pred pelotónom.

141 km

Pred hlavným poľom, ktoré vedie tím Sky, sa vytvorila početná skupina s náskokom niekoľkých metrov. Tento atak už podľa všetkého vyjde.

142 km

Peter Sagan aj Daniel Oss sa už odpájali od zadnej časti pelotónu. Ich tímový kolega Rafal Majka znovu zaútočil s Warrenom Barguilom a vydala sa za nimi pomerne veľká skupina ďalších cyklistov.

143 km

Vedúcu skupinu sa pokúšal vytvoriť Warren Barguil spoločne s jazdcami Movistaru a jedným pretekárom Bora-hansgrohe. Ak sme dobre videli, bol to Rafal Majka. Ani tejto partii sa však nepodarilo odskočiť od hlavného poľa.

144 km

Pretekári už započali stúpanie na Col de la Madeleine. Zatiaľ čo z čela pelotónu útočí prokontinentálne zoskúpenie Fortuneo-Samsic, šprintéri André Greipel či Arnaud Démare stratili kontakt s balíkom už na začiatku kopca.

145 km

Pri predstavení tejto etapy sme uviedli, že úvodných niečo viac ako dvadsať kilometrov bude slúžiť na rozohriatie nôh a na vytvorenie úniku. Druhý predpoklad sa nenaplnil, ale ten prvý áno. Od štartu sa totiž ide veľmi rýchlym tempom.

147 km

Môžeme konštatovať, že útok strieda útok. Uvidíme, ktorý z nich budeme môcť označiť za úspešný.

150 km

Márne zatiaľ čakáme na sformovanie vedúcej skupiny či skupín. Ďalšiu ofenzívu vedie Kévin Ledanois z tímu Fortuneo–Samsic a pridávajú sa k nemu ďalší pretekári.

153 km

Chavanel bol dostihnutý pelotónom a štafetu útočenia po ňom prevzali ďalší cyklisti. Uvidíme, či ich atak už bude úspešný. Dnes je to jeden z tých dní, keď sa únik tvorí ťažko.

155 km

V úvode etapy sa jazdí veľmi rýchlo, pretože na čele balíka registrujeme veľkú aktivitu s cieľom vytvoriť únik. Teraz to skúša Sylvain Chavanel z tímu Direct Énergie, ale chýba mu podpora od iných jazdcov.

163 km

Zatiaľ sa žiadnej skupine nepodarilo odpútať od hlavného poľa a vytvoriť si nejaký náskok. Svoje snaženie práve ukončil Edward Theuns z tímu Sunweb, ktorý získal na pelotón niekoľko sekúnd, ale veľmi dobre si uvedomoval, že unikať samostatne by nemalo zmysel.

168 km

Na špici pelotónu evidujeme pokusy o vytvorenie úniku. Do dnešnej etapy už nenastúpil Rigoberto Uran, ktorý sa zranil v etape číslo deväť do Roubaix. V nasledujúcich dvoch horských etapách sa na trati trápil a zaznamenal veľké straty v celkovom poradí. Kolumbijský vrchár tak nenadviaže na druhé miesto v generálnej klasifikácii z vlaňajšieho ročníka.

Kráľovská alpská etapa s najväčším počtom zdolaných výškových metrov v rámci 105. ročníka bola odštartovaná.

Výsledky Tour de France 2018 po jedenástej etape

Elitná desiatka celkového poradia (žltý dres)
 

 1. Geraint Thomas (Sky) 44:06:16
 2. Chris Froome (Sky) +01:25
 3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:44
 4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +02:14
 5. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:23
 6. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +02:40
 7. Mikel Landa (Movistar) +02:56
 8. Romain Bardet (AG2R) +02:58
 9. Nairo Quintana (Movistar) +03:16
 10. Daniel Martin (UAE) +03:16


Držitelia dresov

Žltý dres: Geraint Thomas (Sky)
Zelený dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Bodkovaný dres: Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors)
Biely dres: Pierre-Roger Latour (AG2R)

Poradie v bodovacej súťaži (zelený dres)
 

 1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 339 bodov
 2. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 218
 3. Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) 132 bodov
 4. Alexander Kristoff (UAE) 129 bodov
 5. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 106 bodov


Poradie vo vrchárskej klasifikácii (bodkovaný dres)
 

 1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 61 bodov
 2. Serge Pauwels (Dimension Data) 49 bodov
 3. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 40 bodov
 4. Rein Taaramäe (Direct Énergie) 36 bodov
 5. Rudy Molard (Groupama-FDJ) 22 bodov


Poradie v súťaži jazdcov do 25 rokov (biely dres)
 

 1. Pierre-Roger Latour (AG2R) 44:18:02 hod.
 2. Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert) +02:03
 3. Egan Bernal (Sky) +07:35
 4. Søren Kragh Andersen (Sunweb) +23:05
 5. David Gaudu (Groupama-FDJ) +32:50


Poradie v súťaži tímov

 1. Movistar 133:09:11 hod.
 2. Bahrain-Merida +01:37
 3. Sky +05:45
 4. LottoNL-Jumbo +07:59
 5. AG2R +24:43

Všetkým priaznivcom cyklistiky prajeme príjemné štvrtkové popoludnie a zároveň vás vítame pri sledovaní priameho prenosu z dvanástej etapy 105. ročníka Tour de France. Pre cyklistov je dnes pripravená kráľovská alpská etapa so štartom v Bourg-Saint-Maurice Les Arcs a cieľom na legendárnom stúpaní Alpe d'Huez. Meria 175,5 kilometra a má horský profil.

Pretekárov preveria dve dlhočizné stúpania i slávny kopec Alpe d'Huez

Úvodných 25 kilometrov bude slúžiť na rozohriatie nôh a takisto na vytvorenie úniku. Potom sa začne prvé z troch dnešných stúpaní ohodnotených najťažšou kategóriou HC. Col de la Madeleine má až 25 kilometrov. Po dlhom zjazde bude nasledovať Lacets de Montvernier, kopec druhej kategórie, na ktorý nadviaže Col de la Croix de Fer. Tento horský priesmyk je ďalšou zdanlivo dlhočiznou vrchárskou prémiou, ktorá meria rovných 29 kilometrov. Vyčerpávajúcu etapu uzavrie výstup na cieľový kopec Alpe d'Huez. Rýchlostná prémia je umiestnená za horskou prémiou druhej kategórie.

Víťaz etapy môže vzísť z úniku alebo rovnako ako včera spomedzi favoritov na celkové poradie. Britský tím Sky ukázal v jedenástej etape, že disponuje obrovskou silou. Vymyslieť niečo na Gerainta Thomasa a Chrisa Frooma s ich skvelým tímom podporovateľov bude pre ostatných adeptov na najvyššie priečky veľmi ťažké. Uvidíme, či sa niektorí o niečo pokúsia a ako ovplyvní poradie elitnej desiatky generálnej klasifikácie etapa s 5337 nastúpanými metrami.

Horská prémia HC-kategórie Col de la Madeleine (53,5 km)
Horská prémia druhej kategórie Lacets de Montvernier (83 km)
Rýchlostná prémia SAINT-JEAN-DE-MAURIENN (91 km)
Horská prémia HC-kategórie Col de la Croix de Fer (121 km)
Cieľová horská prémia HC-kategórie Alpe d'Huez (175,5 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Výsledky dvanástej etapy Tour de France 2018:
Elitná desiatka etapy

1. Geraint Thomas (Sky) 05:18:37
2. Tom Dumoulin (Sunweb) +00:02
3. Romain Bardet (AG2R) +00:03
4. Chris Froome (Sky) +00:03
5. Mikel Landa (Movistar) +00:07
6. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +00:13
7. Vincenzo Nibali (UAE) +00:13
8. Jakob Fuglsang (Astana) +00:42
9. Nairo Quintana (Movistar) +00:47
10. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +00:51

Cieľová horská prémia HC-kategórie Alpe d'Huez (175,5 km)

1. Geraint Thomas (Sky) 20 bodov
2. Tom Dumoulin (Sunweb) 15 bodov
3. Romain Bardet (AG2R) 12 bodov
4. Chris Froome (Sky) 10 bodov
5. Mikel Landa (Movistar) 8 bodov
6. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) 6 bodov
7. Vincenzo Nibali (UAE) 4 body
8. Jakob Fuglsang (Astana) 2 body
9. Nairo Quintana (Movistar) 1 bod

Horská prémia HC-kategórie Col de la Croix de Fer (121 km)

1. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 20 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 15 bodov
3. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) 12 bodov
4. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 10 bodov
5. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 8 bodov
6. Alejandro Valverde (Movistar) 6 bodov
7. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 4 body
8. Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) 2 body

Rýchlostná prémia SAINT-JEAN-DE-MAURIENN (91 km)

1. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 20 bodov
2. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 17 bodov
3. Alejandro Valverde (Movistar) 15 bodov
4. Pierre-Roger Latour (AG2R) 13 bodov
5. Romain Sicard (Direct Énergie) 11 bodov
6. Daniel Navarro (Cofidis) 10 bodov
7. Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe) 9 bodov
8. Serge Pauwels (Dimension Data) 8 bodov
9. Maxime Bouet (Fortuneo-Samsic) 7 bodov
10. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 6 bodov
11. Laurens ten Dam (Sunweb) 5 bodov
12. Andrey Amador (Movistar) 4 body
13. Jesper Hansen (Astana) 3 body
14. Nicolas Edet (Cofidis) 2 body
15. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 1 bod

Horská prémia druhej kategórie Lacets de Montvernier (83 km)

1. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 5 bodov
2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 3 body
3. Serge Pauwels (Dimension Data) 2 body
4. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 1 bod

Horská prémia HC-kategórie Col de la Madeleine (53,5 km)

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 20 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 15 bodov
3. Serge Pauwels (Dimension Data) 12 bodov
4. Pierre Rolland (EF Education First–Drapac) 10 bodov
5. Rafal Majka (Bora-hansgrohe) 8 bodov
6. Anthony Perez (Cofidis) 6 bodov
7. David Gaudu (Groupama-FDJ) 4 body
8. Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe) 2 body

Výsledky Tour de France 2018 po jedenástej etape:
Elitná desiatka celkového poradia (žltý dres)

1. Geraint Thomas (Sky) 44:06:16
2. Chris Froome (Sky) +01:25
3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:44
4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +02:14
5. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:23
6. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +02:40
7. Mikel Landa (Movistar) +02:56
8. Romain Bardet (AG2R) +02:58
9. Nairo Quintana (Movistar) +03:16
10. Daniel Martin (UAE) +03:16

Držitelia dresov

Žltý dres: Geraint Thomas (Sky)
Zelený dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Bodkovaný dres: Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors)
Biely dres: Pierre-Roger Latour (AG2R)

Poradie v bodovacej súťaži (zelený dres)

1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 339 bodov
2. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 218
3. Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) 132 bodov
4. Alexander Kristoff (UAE) 129 bodov
5. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 106 bodov

Poradie vo vrchárskej klasifikácii (bodkovaný dres)

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 61 bodov
2. Serge Pauwels (Dimension Data) 49 bodov
3. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 40 bodov
4. Rein Taaramäe (Direct Énergie) 36 bodov
5. Rudy Molard (Groupama-FDJ) 22 bodov

Poradie v súťaži jazdcov do 25 rokov (biely dres)

1. Pierre-Roger Latour (AG2R) 44:18:02 hod.
2. Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert) +02:03
3. Egan Bernal (Sky) +07:35
4. Søren Kragh Andersen (Sunweb) +23:05
5. David Gaudu (Groupama-FDJ) +32:50

Poradie v súťaži tímov

1. Movistar 133:09:11 hod.
2. Bahrain-Merida +01:37
3. Sky +05:45
4. LottoNL-Jumbo +07:59
5. AG2R +24:43