Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky
2. etapa: Mouilleron-Saint-Germain - La Roche-sur-Yon

08.07.2018 o 13:20

Víťaz: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)

Filter

Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a pozývame vás k sledovaniu zajtrajšej tretej etapy 105. ročníka Tour de France. Môžete sa tešiť na tímovú časovku.

Celkové poradie po druhej etape

 1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 8:29:53 hod.
 2. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) +0:06
 3. Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) +0:10
 4. Sylvain Chavanel (Direct Énergie) +0:13
 5. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) +0:14
 6. Geraint Thomas (Sky) +0:15
 7. Oliver Naesen (AG2R) +0:15
 8. Alexander Kristoff (UAE Emirates) +0:16
 9. John Degenkolb (Trek-Segafredo) +0:16
 10. Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert) +0:16


Držitelia dresov po druhej etape

Žltý dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Zelený dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Bodkovaný dres: Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert)
Biely dres: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)

Hviezdny slovenský cyklista dnes získal do súťaže o zelený dres v cieli päťdesiat bodov, zatiaľ čo jeho najväčší konkurent Fernando Gaviria ani jeden, keďže bol necelé dva kilometre pred koncom etapy súčasťou pádu. Sagan pred ním vedie bodovaciu súťaž po druhom dni Tour de France 2018 o 26 bodov.

Peter Sagan viezol žltý dres už aj v roku 2016. Zajtra si túto príjemnú úlohu zopakuje v tretej etape, ktorou bude tímová časovka.

Druhá etapa 105. ročníka Tour de France sa skončila.

Cieľ

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan nielenže vyhral etapu, ale dostal sa aj do čela celkovej klasifikácie a tiež na prvé miesto súťaže o zelený dres. Žilinský rodák zajtra povezie žltý dres.

Cieľ

Záverečný špurt dnešnej etapy ovplyvnil pád, boli v ňom zapletení aj Fernando Gaviria či Michael Matthews. Pelotón sa rozdelil, vpredu ostala malá skupina, v ktorej sa bojovalo o triumf. Špurt rozbehol Arnaud Démare, Peter Sagan vyštartoval za jeho zadným kolesom a prešpurtoval ho. Na páske ešte musel čeliť ataku Sonnyho Colbrelliho, ale deviaty triumf na Starej dámy si už nenechal ujsť!

Cieľ

Peter Sagan vyhral druhú etapu 105. ročníka Tour de France!

1 km

Kilometer do cieľa! Pád rozdelil pelotón a vpredu ostala malá skupina. Peter Sagan v nej figuruje!

2 km

Pád v pelotóne, ktorého súčasťou sú aj Fernando Gaviria či Michael Matthews!

2 km

Dobrú tímovú podporu má v tejto chvíli aj skúsený nemecký špurtér André Greipel, ktorý sa do včerajšej koncovky vôbec nedostal.

3 km

Quick-Step Floors sa ujal čela pelotónu. Vpredu vidíme tiež dresy Groupama–FDJ, Bora-hansgrohe. Pohybovali sa tam aj tímy s jazdcami na celkové poradie, ale tie sa do špurtu tlačiť nebudú.

6 km

Pád zhruba v strede balíka. Luke Durbridge spadol z bicykla a skončil mimo cesty, ale vyzeral byť v poriadku. Pred záverom sa už formuje aj tím Petra Sagana Bora-hansgrohe.

8 km

Hlavné pole vedie sformovaná stajňa Sky, ktorá je azda najväčším favoritom zajtrajšej tímovej časovky. Marcel Kittel dostal defekt na zadnom kolese a dnes o víťazstvo v špurte bojovať nebude!

10 km

Desať kilometrov do cieľa. Blížime sa k finálovým momentom dnešnej etapy. V prednej časti pelotónu očakávame nielen tímy so šprintérmi, ale aj s jazdcami na celkové poradie, ktorých budú chcieť ochrániť pred vstupom do trojkilometrovej ochrannej zóny.

13 km

Chavanel je späť v balíku. Jeden z cyklistov ho privítal uznanlivým potľapkaním po pleci. Skúsený francúzsky matador dnes predviedol výborný výkon. V individuálnom úniku bol viac ako stotridsať kilometrov, vyhral šprintérsku prémiu, získal tri bonusové sekundy a v cieli dostane červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca etapy.

14

Sylvain Chavanel sa rozlúčil so svojím pobytom v úniku ziskom troch bonifikačných sekúnd. Z pelotónu si po dve sekundy vylepšujúce celkový čas prišiel Philippe Gilbert a sekundu k dobru získal Geraint Thomas z stajne Sky.

17 km

Na čelo pelotónu sa vytiahli dresy Dimension Data a tiež tímy BMC a Sky. Chavanel sa blíži k novinke tohtoročnej edície Tour de France, ktorou je bonusový šprint o bonifikačné sekundy.

18 km

Jeden z hrdinov druhej etapy Sylvain Chavanel má k dispozícii už menej ako tridsaťsekundový náskok. Odmenou za jeho dnešné snaženie okrem niekoľkohodinovej pozornosti kamier bude aj červené číslo pre najbojovnejšieho pretekára dňa.

20 km

Dvadsať kilometrov do cieľa druhej etapy. Na čele stále Chavanel, ktorý však vie, že jeho chvíle slávy sa čoskoro skončia. Arnaud Démare po defekte stíha pelotón. O chvíľu by mal byť opäť jeho súčasťou.

23 km

Francúzska nádej do špurtov Arnaud Démare bol včera súčasťou pádu, no a teraz musel riešiť ďalšie problémy. Nepríjemnosť technického charakteru mu pomohol vyriešiť tímový kolega, ktorý mu poskytol svoje koleso.

25 km

Sylvain Chavanel sa stále nachádza na čele etapy. Vedie o minútu a pätnásť sekúnd pred pelotónom, ktorý už s blížiacim sa záverom začína zrýchľovať.

27 km

Mitchelton-Scott sa dobre vysporiadal so vzniknutým problémom. Svojho lídra na celkové poradie Adama Yatesa dokázal dotiahnuť späť do hlavného poľa. Zdalo sa, že Yates neutrpel pri páde žiadne zranenie, takže táto nepríjemnosť preňho dopadla nakoniec dobre.

29 km

Adam Yates je späť na bicykli a za pomoci dvoch tímových kolegoch sa usiluje o návrat do pelotónu. V problémoch sme videli po páde taktiež Silvana Dilliera. Aj švajčiarsky cyklista však vysadol späť na bicykel a pokračuje v pretekoch.

31 km

Ďalší pád. A jeho aktérom líder tímu Mitchelton-Scott Adam Yates, ktorý už včera nabral stratu 51 sekúnd. Nie práve ideálny vstup britského cyklistu do 105. ročníka Tour de France.

Šprintérska prémia BEAULIEU-SOUS-LA-ROCHE (132 km)
 

 1. Sylvain Chavanel 20 bodov
 2. Peter Sagan 17 bodov
 3. Fernando Gaviria 15 bodov
 4. Alexander Kristoff 13 bodov
 5. Arnaud Démare 11 bodov
 6. Thomas Boudat 10 bodov
 7. Maciej Bodnar 9 bodov
 8. Daniel Oss 8 bodov
 9. Max Richeze 7 bodov
 10. André Greipel 6 bodov
 11. Jacopo Guarnieri 5 bodov
 12. Marcel Kittel 4 body
 13. Andrea Pasqualon 3 body
 14. Philippe Gilbert 2 body
 15. Marcus Burghardt 1 bod
35 km

Druhá etapa Starej dámy 2018 priniesla prvé dve odstúpenia. Po Grmayovi sa cyklistický sviatok skončil aj pre Luisa Leóna Sáncheza.

37 km

Doudieraný a doráňaný pretekár tímu Astana dostal k dispozícii nový bicykel, chvíľku sa zdalo, že naň vysadne a ešte to vyskúša, ale nakoniec pokrútil hlavou. Už to ďalej nepôjde.

39 km

Po páde pri cestnom ostrovčeku, ktorého aktérmi boli dvaja pretekári, to nevyzerá vôbec dobre s Lusiom Leónom Sánchezom. Skúsený španielsky cyklista sa ťažko dvíhal zo zeme, potom sa posadil, ale nevyzerá to s ním dobre.

40 km

Sylvain Chavanel zrejme na začiatku etapy, keď nastúpil do úniku, nepočítal s tým, že absolvuje viac ako stokilometrovú individuálnu časovku. Uvidíme, kedy ho pelotónu dostihne.

42 km

Po troch hodinách dnešného pretekania je rýchlostný priemer druhej etapy 43,5 km/h. Sylvain Chavanel má po šprintérskej prémii k dobru dve minúty a dvadsať sekúnd.

Šprintérska prémia BEAULIEU-SOUS-LA-ROCHE (132 km)
 

 1. Sylvain Chavanel (Direct Énergie) 20 bodov
 2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 17 bodov
 3. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 15 bodov
 4. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 13 bodov
 5. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 11 bodov
 6. Thomas Boudat (Direct Énergie) 10 bodov
 7. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) 9 bodov
 8. Daniel Oss (Bora-hansgrohe) 8 bodov
 9. Max Richeze (Quick-Step Floors) 7 bodov
 10. André Greipel (Lotto-Soudal) 6 bodov
 11. Jacopo Guarnieri (Groupama-FDJ) 5 bodov
 12. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) 4 body
 13. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert) 3 body
 14. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 2 body
 15. Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe) 1 bod
45 km

Peter Sagan získal do bodovacej súťaže sedemnásť bodov a jej priebežný líder Fernando Gaviria pätnásť. Lídrovi tímu Bora-hansgrohe sa tak podarilo znížiť manko na svojho kolumbijského súpera z 26 bodov na 24.

47 km

Špurt pelotónu na rýchlostnej prémii zvládol najlepšie najlepšie Peter Sagan, ktorému veľmi dobre pomohli aj tímoví kolegovia. Za ním ňou prešli Fernando Gaviria, Alexader Kristoff a Arnuad Démare.

50 km

Skúsený francúzsky cyklista Sylvain Chavanel z tímu Direct Énergie, ktorý pred začiatkom 105. ročníka Starej dámy oslávil už 39. narodeniny, je dnes v úniku prakticky od začiatku etapy. Najprv bol súčasťou trojčlennej skupiny, no už takmer sto kilometrov pôsobí na čele osamote. Teraz vyhral šprintérsku prémiu a zaknihoval tak dvadsať bodov do súťaže o zelený dres.

54 km

Už s určitosťou môžeme konštatovať, že najväčšiu porciu bodov vezme na šprintérskej prémii unikajúci Sylvain Chavanel. Viac nás však bude zaujímať dianie za ním.

59 km

Sylvain Chavanel zvýšil svoj náskok na čele etapy o ďalších tridsať sekúnd. Pelotón práve prešiel okolo informačnej tabule, ktorá jazdcom oznámila, že sú desať kilometrov od šprintérskej prémie.

62 km

V pelotóne sa muselo opäť trošku zvoľniť, pretože náskok Sylvaina Chavanela na čele etapy sa vrátil na pôvodnú hodnotu štyroch minút. Fernando Gaviria sa teraz nachádza v zadnej časti balíka, ale pred blížiacou sa prémiou bude určite putovať dopredu.

65 km

O pätnásť kilometrov čaká cyklistov rýchlostná prémia. Dvadsať bodov za víťazstvo na nej by mal získať Sylvain Chavanel a o zvyšné body budú súperiť špurtéri z pelotónu.

70 km

Sedemdesiat kilometrov pred cieľovou páskou má Sylvain Chavanel k dispozícii už menej ako trojminútový náskok. Hlavnému poľu sa teda podarilo znížiť svoju stratu o viac ako minútu.

73 km

Julian Alaphilippe, víťaz tohtoročnej edície ardénskej klasiky Valónsky šíp, prevzal od tímového auta bidony aj pre svojich tímových kolegov, ktorí sú zoradení na čele pelotónu a pracujú na vytváraní tempa tempa balíku.

76 km

Rudy Molard, ktorý pred niekoľkými kilometrami skončil na zemi, má poranený pravý lakeť a pravé stehno. Necháva sa ošetrovať počas jazdy.

82 km

Fernando Gaviria je priebežným lídrom aj v klasifikácii jazdcov do 25 rokov. O konečnom držiteľovi bieleho dresu sa však bude rozhodovať až v kopcoch. Veľký favorit tejto súťaže Egan Bernal mal včera takisto problémy, stratil 1:15.

Poradie v súťaži jazdcov do 25 rokov (o biely dres) po prvej etape
 

 1. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 4:23:32 hod.
 2. Dylan Groenewegen (Lotto NL-Jumbo) +0:10
 3. Thomas Boudat (Direct Énergie) +0:10
 4. Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) +0:10
 5. Rick Zabel (Kaťuša-Alpecin) +0:10
84 km

Čo sa týka rozdielu medzi únikom a pelotónom, nenastala žiadna výrazná zmena. Stále je to na hranici štyroch minút. Balík má celú situáciu pod kontrolou a taký skúsený a ostrieľaný pretekár, akým je Sylvain Chavanel, si určite uvedomuje, že jeho šance na dotiahnutie úniku až do cieľa sú mizivé.

87 km

Na cestu spadol Rudy Molard. 28-ročný pretekár Groupama-FDJ, ktorý vlani obsadil 36. pozíciu celkového poradia, vyzeral byť ubolený, ale počkal si na náhradný bicykel, vysadol naň a pokračuje v etape.

89 km

Zatiaľ nepoznáme presný dôvod odstúpenia Tsgabuho Grmaya, ktorý štartoval aj na posledných dvoch ročníkoch Tour a v oboch prípadoch prišiel do Paríža.

91 km

Žiaľ, musíme informovať o prvom odstúpení zo 105. ročníka Starej dámy. Tour de France 2018 veľmi rýchlo skončila pre etiópskeho pretekára Tsgabuho Grmaya z tímu Trek-Segafredo.

94 km

Keďže Chavanel je jediným jazdcom vpredu, s určitosťou hraničiacou s istotou dostane v cieľovom priestore cenu pre najbojovnejšieho pretekára etapy.

97 km

Na čele pelotónu vidíme zoradený tím Quick-Step Floors. Rozdiel medzi hlavným poľom a osamoteným bojovníkom v úniku Sylvainom Chavanelom sa stabilizoval okolo úrovne štyroch minút.

100 km

Sto kilometrov do konca druhej etapy 105. ročníka Tour de France. Peter Sagan vyriešil svoje problémy s prilbou a cez kolónu tímových vozidiel sa už vracia do balíka.

106 km

V pelotóne je pokojná atmosféra. Viacerí cyklisti využívajú tento fakt na vykonanie malej potreby či na vzájomné rozhovory. Peter Sagan opustil pelotón a vyhľadal pomoc tímového vozidla. Má nejaké problém s prilbou.

110 km

Druhá etapa sa zatiaľ vyvíja ako typická rovinatá záležitosť. Na trati nevidíme nič prekvapujúce. Vpredu je Sylvain Chavanel, na ktorého pelotón stráca okolo štyri minúty. Najzaujímavejšie momenty etapy nás čakajú až v jej závere.

117 km

Pelotón vedie naďalej tím Quick-Step Floors pracujúci pre Fernanda Gaviriu. Manko hlavnej skupiny na jediného unikajúceho borca vzrástlo, Sylvain Chavanel má momentálne k dobru niečo viac ako štyri minúty.

120 km

Body do súťaže o zelený dres, v ktorej je najvýraznejším ašpirantom na víťazstvo Peter Sagan, získal kolumbijský šprintér nielen za etapové víťazstvo, ale po trinásť si prišiel aj na rýchlostnej prémii. Peter Sagan na nej zaknihoval sedem bodov a v cieli si pripísal tridsať za druhú priečku. Keďže Gaviria dnes vezie žltý dres, Peter Sagan mohol mať v druhej etape na sebe ako druhý muž bodovacej súťaže dres zelenej farby. Uprednostnil však dúhový dres majstra sveta, takže v zelenom dnes vidíme Marcela Kittela.

Poradie v bodovacej súťaži (o zelený dres) po prvej etape
 

 1. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 63 bodov
 2. Peter Sagan Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 37 bodov
 3. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) 24 bodov
 4. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 24 bodov
 5. Jerome Cousin (Direct Énergie) 20 bodov
125 km

Fernando Gaviria včera prežil snový debut na Starej dáme. Vďaka etapovému triumfu získal žltý dres pre lídra celkového poradia a tiež prvenstvá v klasifikáciách o zelený a o biely dres.

Celkové poradie po prvej etapy
 

 1. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 4:23:32 hod.
 2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) +0:04
 3. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) +0:06
 4. Oliver Naesen (AG2R) +0:09
 5. Alexander Kristoff (UAE Emirates) +0:10
 6. Christophe Laporte (Cofidis) +0:10
 7. Dylan Groenewegen (Lotto NL-Jumbo) +0:10
 8. Michael Matthews (Sunweb) +0:10
 9. John Degenkolb (Trek-Segafredo) +0:10
 10. Jakob Fuglsang (Astana) +0:10
128 km

Líder etapy Sylvain Chavanel absolvoval za prvú hodinu dnešného pretekania 42,5 kilometra. Svoj náskok pred pelotónom dokázal zvýšiť na hodnotu troch minút a tridsiatich sekúnd.

131 km

Dion Smith z tímu Wanty–Groupe Gobert včera finišoval v hlavnej skupine a dnes víťazstvom na horskej prémii štvrtej kategórie vyrovnal bodový zisk aktuálneho držiteľa bodkovaného dresu Kevina Ledanoisa. Aby sa po skončení druhej etapy navliekol do dresu pre lídra vrchárskej súťaže, mu stačí prísť do cieľa v rovnakom čase ako Kevin Ledanois.

136 km

Cyklistov dnes na trati druhej etapy sprevádza slnečné a horúce počasie s teplotou okolo tridsať stupňov Celzia. Sylvain Chavanel momentálne disponuje na čele náskokom jemne presahujúcim tri minúty.

140 km

Sylvain Chavanel, ktorý na sklonku kariéry pretekár za francúzsky prokontinentálny tím Direct Énergie, vyhral na Tour de France tri etapy a v rokoch 2008 a 2010 mu organizátori udelili cenu pre najbojovnejšieho jazdca pretekov. Najlepšie umiestnenie v celkovej klasifikácii dosiahol v roku 2009, keď skončil devätnásty. Výborný výsledok však zaznamenal aj minulý rok, veď do Paríža prišiel ako 25. muž celkového poradia. V 38 rokoch obdivuhodný počin.

144 km

Tento ročník Tour de France je pre skúseného 39-ročného pretekára už osemnástym, na ktorý nastúpil. V tomto smere sa Chavanel stal historickým rekordérom.

147 km

Unikajúca skupina sa však rozpadla. Michael Gogl, ktorého postihli svalové problémy, sa už zaradil do pelotónu a čoskoro by sa k nemu mal pridať aj Dion Smith. Na čele etapy tak pokračuje osamote francúzsky borec Sylvain Chavanel.

149 km

Rozdiel medzi vedúcou skupinou v zložení Sylvain Chavanel (Direct Énergie), Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert) a Michael Gogl (Trek-Segafredo) a pelotónom sa ustálil okolo hranice troch minút. Únik je pod kontrolou Qick-Step Floors.

151 km

Najhoršie vo včerajšej etape z pohľadu zranení pri páde dopadol Lawson Craddock. Cyklista tímu Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale sa v cieli neubránil slzám, ale ukázal, že je veľkým bojovníkom a dnes sa postavil na štart druhej etapy 105. ročníka.

Horská prémia Côte de Pouzauges (28 km)

1. Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert) 1 bod

154,3

V boji o bod do vrchárskej klasifikácie uspel na jedinej horskej prémii druhej etapy Novozélanďan Dion Smith z tímu Wanty-Groupe Gobert. Bodkovaný dres dnes vezie cyklista ďalšieho prokontinentálneho tímu Fortuneco-Samsic Kevin Ledanois.

157 km

Najväčšiu rýchlosť vo včerajšej etape vyvinul jej víťaz Fernando Gaviria. Nie však pri cieľovom špurte, ale na šprintérskej prémii. 23-ročný Kolumbijčan dosiahol rýchlosť 74,6 km/h. Náskok úniku atakuje hranicu troch minút.

162 km

Nepríjemnosť v podobe pádu včera postretla aj obhajcu žltého dresu a zrejme najväčšieho favorita na celkové víťazstvo. Chris Froome dnes pred štartom poskytol vyjadrenie pre France Televisions. „Našťastie som včera nespadol na asfalt, ale na kraj cesty, takže dnes nie som zranený. Je pomerne zvyčajné, že úvodná etapa Tour de France je stresujúca a nervózna. Nie je to prvýkrát, čo som na začiatku stratil čas. V roku 2012 som stratil viac ako minútu. Preteky sú stále dlhé. Moje nohy sú dobré, čakám na hory.“

165 km

Za balíkom sme pri tímovom vozidle Groupama-FDJ videli Arnuda Démara. 26-ročný francúzsky šprintér sa včera nemohol v cieli zapojiť do súboja o etapové víťazstvo, keďže bol súčasťou hromadného pádu v pelotóne desať kilometrov pred cieľom. Dnes by v špurte určite nechcel chýbať.

167 km

Vedenia pelotónu z čelnej pozície sa ujal Tim Declercq z tímu Qick-Step Floors. Sylvain Chavanel (Direct Énergie), Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert) a Michael Gogl (Trek-Segafredo) majú momentálne k dobru dve minúty a dvadsať sekúnd.

172 km

Vpredu máme zástupcu Direct Énergie a tiež pretekára Wanty-Groupe Gobert. Vieme, že pobyt v úniku využívajú prokontinentálne tímy na svoju prezentáciu. Vedúcu zostavu dopĺňa Rakúšan Michael Gogl z Trek-Segafredo, ktorý má najvyššiu licenciu UCI WorldTeam.

175 km

Únik dňa dnes vytvorili Sylvain Chavanel (Direct Énergie), Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert) a Michael Gogl (Trek-Segafredo).

178 km

Unikajúca trojica si doposiaľ vypracovala viac ako tridsaťsekundový náskok. Manko hlavného poľa bude ešte určite narastať. Uvidíme, na akom časovom údaji sa rozdiel medzi dvomi skupinami ustáli.

180 km

Vyzerá to tak, že krátko po štarte sa sformoval únik dňa. Z pelotónu dokázali odísť traja cyklisti. Aj vedúca skupina vo včerajšej etape mala troch členov.

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme odmával ostrý štart druhej etapy 105. ročníka Tour de France.

Všetkým cyklistickým priaznivcom prajeme príjemné nedeľné popoludnie! 105. ročník najslávnejších pretekov sveta Tour de France dnes pokračuje druhou etapou, ktorá meria 182,5 kilometra a vedie z Mouilleron-Saint-Germain do La Roche-sur-Yon.

Na úvod triumf Gaviriu a straty favoritov na celkové poradie

Otváracia etapa Tour de France 2018 merala 201 kilometrov a mala rovinatý charakter. Ovplyvniť ju mohol bočný vietor, keďže viac ako sto kilometrov absolvovali pretekári po pobreží Atlantického oceánu. Nakoniec však jej vývoj nepoznačil. Etapa bola typickou rovinatou záležitosťou s kontrolovaným trojčlenným únikom. Pokojný priebeh prvého dňa narušil hromadný pád v pelotóne približne desať kilometrov pred cieľom. Zainteresovaní v ňom boli aj Arnaud Démare, Richie Porte či Adam Yates. Následne sa pádu nevyhol ani obhajca žltého dresu Chris Froome a defekt zas spôsobil problémy ďalšiemu elitnému jazdcovi na celkové poradie Nairovi Quintanovi. O víťazovi etapy rozhodol záverečný špurt, v ktorom bol najrýchlejší Fernando Gaviria. 23-ročný kolumbijský cyklista za sebou nechal Sagana, Kittela i Kristoffa. Dylan Groenewegen, Michael Matthews a John Degenkolb finišovali v prvej desiatke, zatiaľ čo skúsení špurtéri Mark Cavendish a André Greipel sa pri koncovke etapy vpredu neukázali.

Peter Sagan mal v závere skvelú pozíciu, držal sa za zadným kolesom Gaviriu, ale pri špurte ho nedokázal predbehnúť. Trojnásobný majster sveta však môže byť s úvodným predstavením na Starej dáme spokojný. Najväčšou spokojnosťou však včera dozaista oplýval Fernando Gaviria. Cyklista tímu Quick-Step Floors premenil svoju prvú etapu na Tour de France na triumf, ktorý mu navyše vyniesol žltý dres a tiež prvenstvá v súťaži o zelený dres a v klasifikácii jazdcov do 25 rokov.

Úvodné etapy Tour de France zvykne sprevádzať nervozita, všetky tímy sa tlačia dopredu, aby buď pripravili pozíciu pre špurtéra, alebo doviezli do ochrannej zóny lídra na celkové poradie. Vznikajú z toho pády. Včera sa do problémov dostali Chris Froome, Richie Porte, Adam Yates či Domenico Pozzovivo, ktorí v cieli stratili 51 sekúnd. S mankom 1:15 ukončil prvú etapu Nairo Quintana, Kolumbijský vrchár doplatil na defekt.

Druhá etapa druhou šancou pre špurtérov

Aj druhá etapa 105. ročníka Tour de France by mala vyvrcholiť hromadným dojazdom, v ktorom budú bojovať o víťazstvo najrýchlejší muži pelotónu. Profil obsahuje len jedno kategorizované stúpanie. Jeho vrchol sa nachádza na 28 kilometri a ide o horskú prémiu štvrtej kategórie. Ani dnes by nemal mať výraznejšiu rolu na priebeh etapy vietor od Atlantického oceána. Očakávame klasickú rovinatú etapu s kontrolovanou unikajúcou skupinou, ktorú hlavné pole vedené šprintérskymi tímami v správny čas dostihne. Po skúsenostiach zo včerajšieho záveru budú musieť byť opäť ostražití aj všetci pretekári ašpirujúci na celkové poradie.

Najväčším favoritom na etapový vavrín je Fernando Gaviria. Budeme zvedaví, či dokáže nadviazať na včerajší úspech alebo sa v špurte presadí niekto iný zo silnej šprintérskej konkurencie. Peter Sagan bude chcieť znova atakovať minimálne pódiové umiestnenie.

Horská prémia Côte de Pouzauges: dĺžka 1 km; priemerné prevýšenie 3,9 % (28 km)
Šprintérska prémia BEAULIEU-SOUS-LA-ROCHE (132 km)
Bonusový šprint (168,5 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Výsledky druhej etapy :
Celkové poradie po druhej etape

1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 8:29:53 hod.
2. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) +0:06
3. Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) +0:10
4. Sylvain Chavanel (Direct Énergie) +0:13
5. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) +0:14
6. Geraint Thomas (Sky) +0:15
7. Oliver Naesen (AG2R) +0:15
8. Alexander Kristoff (UAE Emirates) +0:16
9. John Degenkolb (Trek-Segafredo) +0:16
10. Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert) +0:16

Držitelia dresov po druhej etape

Žltý dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Zelený dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Bodkovaný dres: Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert)
Biely dres: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)

Bonusový šprint (168,5 km)

1. Sylvain Chavanel (Direct Énergie) 3 bonusové sekundy
2. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 2 bonusové sekundy
3. Geraint Thomas (Sky) 1 bonusová sekunda

Šprintérska prémia BEAULIEU-SOUS-LA-ROCHE (132 km)

1. Sylvain Chavanel (Direct Énergie) 20 bodov
2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 17 bodov
3. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 15 bodov
4. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 13 bodov
5. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 11 bodov
6. Thomas Boudat (Direct Énergie) 10 bodov
7. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) 9 bodov
8. Daniel Oss (Bora-hansgrohe) 8 bodov
9. Max Richeze (Quick-Step Floors) 7 bodov
10. André Greipel (Lotto-Soudal) 6 bodov
11. Jacopo Guarnieri (Groupama-FDJ) 5 bodov
12. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) 4 body
13. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert) 3 body
14. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 2 body
15. Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe) 1 bod

Horská prémia Côte de Pouzauges (28 km)

1. Dion Smith (Wanty–Groupe Gobert) 1 bod

Výsledky po prvej etapy: :
Celkové poradie po prvej etapy

1. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 4:23:32 hod.
2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) +0:04
3. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) +0:06
4. Oliver Naesen (AG2R) +0:09
5. Alexander Kristoff (UAE Emirates) +0:10
6. Christophe Laporte (Cofidis) +0:10
7. Dylan Groenewegen (Lotto NL-Jumbo) +0:10
8. Michael Matthews (Sunweb) +0:10
9. John Degenkolb (Trek-Segafredo) +0:10
10. Jakob Fuglsang (Astana) +0:10

Držitelia dresov po prvej etape

Žltý dres: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)
Zelený dres: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)
Bodkovaný dres: Kevin Ledanois (Fortuneco-Samsic)
Biely dres: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)

Poradie v bodovacej súťaži (o zelený dres) po prvej etape

1. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 63 bodov
2. Peter Sagan Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 37 bodov
3. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) 24 bodov
4. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 24 bodov
5. Jerome Cousin (Direct Énergie) 20 bodov

Poradie vo vrchárskej súťaži (o bodkovaný dres) po prvej etape

1. Kevin Ledanois (Fortuneco-Samsic) 1 bod

Poradie v súťaži jazdcov do 25 rokov (o biely dres) po prvej etape

1. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 4:23:32 hod.
2. Dylan Groenewegen (Lotto NL-Jumbo) +0:10
3. Thomas Boudat (Direct Énergie) +0:10
4. Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) +0:10
5. Rick Zabel (Kaťuša-Alpecin) +0:10