Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky
Tour de Suisse - 7. etapa

15.06.2018 o 13:20

Víťaz: Nairo Quintana (Movistar)

Filter

Nairo Quintana dnes predviedol veľmi dobrý výkon. Nastúpil už na začiatku stúpania Arosa a napokon svoju aktivitu prejavil do etapového vavrínu. Chvíľu to dokonca vyzeralo tak, že by sa mohol obliecť do žltého dresu. Napokon sa tak nestalo, pretože aj vďaka skvelej práci Grega van Avermaeta stratil na víťazného Kolumbijčana líder tímu BMC Racing Richie Porte len 22 sekúnd. Medzi túto dvojicu sa ešte vtesnal Jakob Fuglsang v drese Astany. Ja vám ďakujem za pozornosť a pozývam vás sledovať aj zajtrajšiu etapu Tour de Suisse 2018. Dovtedy dovidenia.

Konečné poradie dnešnej etapy:

  1. Nairo Quintana (Movistar) 4:01:39 hod.
  2. Jakob Fuglsang (Astana) + 0:22
  3. Richie Porte (BMC Racing)
  4. Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe) + 0:38
  5. Wilco Kelderman (Sunweb)
  6. Enric Mas Nicolau (Quick-Step Floors)
  7. Igor Anton Hernandez (Dimension Data)
  8. Steven Kruijswijk (Lotto NL–Jumbo) +0:50
  9. Mikel Landa (Movistar)
  10. Sam Oomen (Sunweb) + 0:59
CIEĽ

NAIRO QUINTANA sa stáva víťazom poslednej vrchárskej etapy 82. ročníka cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska. Presne o 22 sekúnd zdolal Jakoba Fuglsanga, ktorý skončil na druhom mieste. V rovnakom čase ako Dán preťal cieľovú čiaru aj Richie Porte, ktorý si tak udrží žltý dres pre lídra celkovej klasifikácie.

1 km

Pre Naira Quintanu to vyzerá veľmi dobre. Jeho náskok je tisíc metrov pred cieľom na úrovni 20 sekúnd. Dnes si to Kolumbijčan určite zaslúži, keďže od úvodu stúpania Arosa bol aktívny a snažil sa zamiešať kartami v boji o žltý dres.

2 km

Nairo Quintana sa zbavil svojho rakúskeho súpera a smeruje za víťazstvom v dnešnej etape. Jeho náskok pred Richiem Portem je pätnásť sekúnd. Za Austrálčana sa šikovne zavesil Jakob Fuglsang, ale zrejme mu striedať nebude.

3 km

Podľa televíznej grafiky stráca Richie Porte na vedúcu dvojicu už len desať sekúnd. Austrálčan ide fantasticky a snaží sa dotiahnuť na svojho hlavného rivala. Okrem toho samozrejme získava náskok pred Wilcom Keldermanom či Samom Oomenom.

4 km

Tak si to predstavte, to je neuveriteľné! Greg van Avermaet našiel posledné zvyšky svojich síl a zrýchlil. Nádherne sa za ním vyviezol Richie Porte a sám sa vydáva stíhať rozpadávajúcu sa skupinu okolo Naira Quintanu. Toho sa drží už len Rakúšan Gregor Mühlberger.

6 km

Nairo Quintana bojuje o celkové víťazstvo a zvyšuje náskok na 30 sekúnd. Favoritom na zisk etapy ale rozhodne nie je, keďže si za chrbtom vezie deviatich pretekárov, ktorí sa takmer celé stúpanie vyvážajú za ním. Zubami-nechtami stále vedie druhú skupinu Greg van Avermaet.

8 km

Cyklisti sú opäť o dva kilometre bližšie k cieľovému priestoru. Nairo Quintana to zrejme nedotiahne do úspešného konca. Skupina, ktorú momentálne vedie, má pred hlavnou skupinou náskok už len 25 sekúnd. Naopak, je to voda na mlyn aj pre Gregora Mühlbergera (Bora-Hansgrohe) z pôvodného úniku.

10 km

Posledných desať kilometrov zostáva do konca dnešnej etapy. Medzičasom náskok skupiny okolo Naira Quintanu trošku klesol. Richie Porte ešte nevzdáva svoj boj o udržanie žltého dresu. Kolumbíjčan to zrejme bude musieť skúsiť sám.

12 km

Náskok vedúcej skupiny je na úrovni 40 sekúnd. Movistar sa teraz doslova hrá so svojim súperom z BMC Racing. V druhej skupine si totiž dovolil na chvíľu nastúpiť Mikel Landa, čím prerušil pravidelne tempo Grega van Avermaeta.

14 km

Greg van Avermaet neúnavne pracuje na čele druhej skupiny. Bohužiaľ, teraz nám na chvíľu vypadla televízna grafika, a tak nevieme či náskok narastá alebo skôr klesá. Dopredu idú aj dresy tímu Lotto NL-Jumbo.

16 km

Joe Dombrowski sa už zaradil do skupiny okolo Naira Quintanu. Spoločne s nimi je na čele pretekov desať cyklistov s náskokom 40 sekúnd pred skupinou okolo tímu BMC Racing. Kolumbjčan má už virtuálne vedenie v pretekoch na dosah.

19 km

Joe Dombrowski zrejme dnes nevyhrá, pretože jeho náskok na čele sa scvrkol na hranicu 25 sekúnd. Nairo Quintana neúnavne pracuje na čele aktuálne druhej skupiny a jeho náskok pred partiou okolo Richieho Porteho je už 35 sekúnd.

21 km

Kolumbijčan sa zaradil do skupiny, ktorá je tvorená pretekármi z pôvodného úniku. Má tam ešte jedného tímového kolegu, čo sa mu veľmi hodí. Je ním Víctor De La Parte. Na druhej strane, Richiemu Portemu prichádza na pomoc Greg van Avermaet.

23 km

Nairo Quintana stráca na vedúceho Američana 60 sekúnd, no podľa televíznej grafiky sa zvyšuje jeho náskok na žltého Richieho Porteho. Ten je na úrovni 15–20 sekúnd. Navyše, Austrálčanovi už nepomôže unavený Tejay van Garderen.

25 km

Nairo Quintana z tímu Movistar nastúpil znovu a tentokrát sa vzďaľuje svojim súperom v boji o žltý dres. Kolumbíjčan ide skutočne veľmi dobre a dostihujeme jedného člena pôvodného úniku za druhým. Okrem toho na čele zvyšuje svoj náskok Američan Joe Dombrowski.

26 km

Aktivita Naira Quintanu nemala dlhé trvanie. Dobre sa za ním držal Jakob Fuglsang, ale Dán nemal veľký záujem spolupracovať. Na absolútnom čele pretekov si momentálne jazdí Joe Dombrowski (EF Education First Drapac) s náskokom 25 sekúnd pred kolegami z úniku.

28 km

Už na začiatku stúpania vidíme poriadnu selekciu. Vedúca skupina sa veľmi rýchlo trhá a stráca jedného člena za druhým. Naopak, z hlavného balíka si nastupuje Kolumbíjčan Nairo Quintana, ktorý v celkovej klasifikácii stráca 45 sekúnd.

31 km

Máme za sebou ďalšie tri kilometre. Náskok opäť o niečo klesol, ale stále je na hranici dvoch minút. Stále je to veľmi nepredvídateľné. Osobne si ale myslím, že sila pelotónu bude silnejšia a únik dnes nevyhrá.

34 km

Michael Matthews získava do bodovacej súťaže ďalšie tri body, keďže ovládol aj druhú šprintérsku prémiu. Únik má zatiaľ náskok 2:18 minúty, no prichádza o Stefana Denifla, ktorý nestačí nastolenému tempu.

37 km

Tak ešte desať kilometrov zostáva do momentu, keď sa cyklisti dostanú pod hlavné stúpanie dnešného dňa. Stále má najlepšie karty vo svojich rukách Richie Porte, ktorý aj včera ukázal veľmi dobrú formu.

40 km

Za ostatné kilometre sa strata hlavnej skupiny nepohla smerom nahor, ale ani nadol. Ešte je však do cieľa veľmi veľa času a o ničom nie je rozhodnuté. Pripomenieme aktuálny rozdiel, ktorý je tesne pod hranicou 150 sekúnd.

43 km

Vedúca skupina prešla prvou šprintérskou prémiou. Podľa očakávaní najrýchlejším pretekárom z úniku bol Michael Matthews, ktorý získal tri body do sútaže o čierny dres, ktorý v dnešnej etape nosí Peter Sagan.

47 km

Pelotón stráca 2:33 minúty na vedúcu skupinu, ktorá sa od neho odčlenila už krátko po štarte. Uvidíme, či tento rozdiel bude stačiť niekomu z 29-člennej skupiny a dočkáme sa ďalšieho víťazného úniku.

50 km

Tak ešte päťdesiat kilometrov zostáva do konca dnešnej etapy. Po polovici tejto porcie sa začne stúpať na záverečný kopec, ktorý rozhodne o víťazovi poslednej vrchárskej etapy pretekov Okolo Švajčiarska 2018.

53 km

Tempo sa teraz trošku zrýchlilo. Pelotón stiahol nejaké sekundičky zo svojho manka, no stále je to okolo troch minút. Uvidíme ako budú pokračovať vo svojej aktivite tímy BMC Racing a Movistar.

56 km

Kilometre ubiehajú, no prakticky nič zaujímavé sa na trati nedeje. Podobne tomu bolo aj v prvom polčase zápasu z futbalových MS medzi Uruguajom a Egypt. Aj ten môžete sledovať v našom textovom prenose.

59 km

Náskok vedúcej skupiny je stále na hranici troch minút. Pelotón a najmä tím BMC Racing to nemôže nechať tak, pretože v úniku je Estónec Tanel Kangert, ktorý je nebezpečný v boji o celkové poradie.

62 km

Cyklisti sa dostali už aj do mesta Bad Ragaz. Zaujímavosťou je, že ešte donedávna tu mal tréningové centrum aj nemecký futbalový klub Borussia Dortmund, ktorý si pred piatimi rokmi zahral finále Ligy majstrov.

65 km

Na čele pelotónu sa objavujú čoraz viac dresy španielskeho tímu Movistar. Aj to by mohol byť akýsi signál, že Nairo Quintana ešte boj o žltý dres nevzdáva. Na Richieho Porteho stráca momentálne 45 sekúnd, čo nie je nezdolateľná prekážka.

70 km

Cyklisti majú za sebou už sto kilometrov, no dobre vedia, že tá najťažšia časť etapy ich ešte len čaká. Pripomíname, že kopec Arosa je dlhý 27,5 kilometra a označený za stúpanie HC kategórie. Pod jeho vrcholom budú pretekári približne o hodinu.

73 km

Podobne ako včera je v úniku skúsený Španiel Gorka Izagirre. Jazdec tímu Bahrain Merida skončil v šiestej etape na peknom siedmom mieste, no v celkovom poradí je až v tretej desiatke s mankom 3:42 minúty.

76 km

Vedúca skupina naďalej pracuje pomerne dobre a drží si náskok pred hlavným balíkom. My sa však už tešíme na métu 27 kilometrov pred cieľom, keď sa začne stúpať na Arosu a my budeme čakať početné nástupy.

79 km

Generálku na Tour de France zatiaľ najlepšie zvládla Richie Porte, ktorý v celkovej klasifikácii vedie o 32 sekúnd pred Wilcom Keldermanom. Bronzový stupienok si zatiaľ drží Sam Oomen, ktorý je zároveň najlepším mladým pretekárom.

82 km

Informácii o bratskej dvojici Saganovcov je zatiaľ ako šafranu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však držia v strede pelotónu. Peter dnes na víťazstvo útočiť opäť nebude, no jeho chvíľa by mala prísť v sobotu, kde bude favoritom.

86 km

Predošlý príspevok musíme trošku upraviť. Pelotón zjavne zvoľnil a podľa oficiálnej stránky pretekov Okolo Švajčiarska je náskok 29-členného úniku už na hranici 3:22 minúty. Pretekári idú priemernou rýchlosťou 43 km/h. V prvej hodine to bolo len 39 km/h.

90 km

Podľa informácii zo sociálnych sietí je náskok vedúcej skupiny na hranici 140 sekúnd. Za ostatné kilometre sa tak toho veľa nezmenilo a zrejme budeme v podobnom duchu pokračovať aj v ďalších minútach.

93 km

Pretekári prechádzajú miestom, ktoré je označené ako bufet. Od tímových mechanikov si tak berú tradične tašky s jedlom a tekutinami. Vo Švajčiarsku nie je nejako horúco, ale aspoň neprší.

97 km

Náskok vedúcej skupiny trošku narástol, ale nie je to nejaký dramatický rozdiel. Na čele pelotónu sa snažia situáciu kontrolovať sformované tímy BMC Racing, Movistar a trošku prekvapujúco aj Astana, ktorá v TOP 10 nemá nikoho. Navyše, počas zjazdu spadol jej dánsky pretekár Magnus Cort Nielsen.

100 km

Jedným z protagonistov úniku je aj Michael Albasini, ktorý by mohol byť čiernym koňom dnešnej etapy. V roku 2012 totiž triumfoval práve na kopci Arosa, keď druhému Mikelovi Nievemu nadelil v cieli 75 sekúnd. Na deviatom mieste skončil Roman Kreuziger.

103 km

Celkovo osemnásť tímov má zastúpenie v dnešnom úniku. Z takmer tridsiatky pretekárov je na tom v priebežnej klasifikácii najlepšie Tanel Kangert. Estónsky cyklista stráca na čelo 1:59 minúty, čo mu stačí zatiaľ na 20. miesto.

106 km

Ďalšie tri kilometre majú cyklisti za sebou. Po zvlnenom úseku sa čochvíľa dostanú na rovinu, kde si budú môcť trošku oddýchnuť a nabrať sily do náročného záveru. V ňom sa bude zrejme rozhodovať aj o držiteľovi žltého dresu, ktorý si drží Richie Porte.

109 km

Náskok vedúcej skupiny je naďalej na úrovni dvoch minút. Tím BMC Racing nechce nič podceniť, a tak nenecháva únik odísť na vyšší časový rozdiel. Navyše, vpredu je Greg van Avermaet, ktorý v tejto sezóne stále čaká na nejaké väčšie víťazstvo.

113 km

Cyklisti majú za sebou už prvú dnešnú horskú prémiu. Bola tretej kategórie, pretože kopec Lichtensteig meral 3400 metrov s priemerným sklonom takmer siedmich percent. Tri body zobral Mark Christian z tímu Aqua Blue Sport, dva Romain Sicard (Direct Energie) a jeden bod si na konto pripisuje Koen Bouwman, ktorý háji farby tímu Lotto NL-Jumbo.

116 km

Kompletné zloženie úniku:

Jose Gonçalves (Kaťuša-Alpecin), Greg van Avermaet (BMC Racing), Michael Albasini (Mitchelton-Scott), Simon Geschke, Michael Matthews (Sunweb), Silvan Dillier, Cyril Gautier, François Bidard (AG2R La Mondiale), Oscar Gatto, Tanel Kangert (Astana), Gorka Izagirre, Mark Padun (Bahrain Merida), Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Victor De La Parte (Movistar), Yves Lampaert (Quick Step Floors), Igor Anton (Dimension Data), Joe Dombrowski (EF Education First Drapac), Enrico Battaglin, Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo), Sebastian Henao, Ian Stannard (Team Sky), Jan Polanc (UAE Team Emirates), Stefan Denifl, Mark Christian, Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Lilian Calmejane, Romain Sicard, Rein Taaramäe (Direct Energie).

120 km

Cyklisti majú za sebou už približne 50 kilometrov z celkovej porcie 170-tich. Momentálne sa vpredu nachádza extrémne početný 29-členný únik, ktorý si vypracoval náskok dvoch minút pred pelotónom. V ňom jazdí v žltom drese Richie Porte, ktorý bude hájiť svoje vedúce postavenie.

ŠTART

Vážení čitatelia, v tejto chvíli začíname náš textový prenos zo siedmej etapy 82. ročníka cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska. Už tradične si na úvod zhrnieme to, čo sa za približne hodinu a pol udialo.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska. Dnes je na programe siedma etapa, ktorá môže vďaka svojmu hornatému profilu poriadne zamiešať poradím celkovej klasifikácie.

ÚSPEŠNÝ ÚNIK ČI ATAK PORTEHO

Včerajšia kráľovská etapa ponúkla fanúšikom cyklistiky parádne takmer päťhodinové divadlo. Veľmi skoro sa vyprofilovala početná unikajúca skupina, v ktorej boli zo známych mien Sep Vanmarcke, Gorka Izagirre či Patrick Konrad. Postupne sa skupina preriedila a v záverečných kilometroch zostalo vpredu len šesť jazdcov. Niečo viac ako dva kilometre pred cieľom to skúšal Michael Gogl, ale úspešný nebol. Dokázal ho dostihnúť Soren Kragh Andersen z tímu Sunweb a nadviazal na sólové víťazstvo svojho krajana Christophera Juul-Jensena z utorňajšej etapy. Zaujímavé veci sa diali aj v skupine favoritov, z ktorej si nastúpil žltý muž Richie Porte. Austrálčan finišoval na šiestom mieste a získal dvanásť sekúnd na svojich hlavných súperov typu Wilca Keldermana, Sama Oomena či Naira Quintanu. V celkovom poradí má cyklista tímu BMC Racing k dispozícii viac než polminútový náskok.

ROZHODNE ZÁVEREČNÉ STÚPANIE AROSA

Dnešná etapa meria 170 kilometrov a cyklistov dovedie do mesta Arosa. Od samotného začiatku sa začne stúpať na nekategorizovaný kopec Ricken, čo je ideálne miesto na vytvorenie úniku. Po krátkom zjazde bude nasledovať ďalšie stúpanie Lichtensteig. To je označené tretím stupňom náročnosti, keď meria 3400 metrov a jeho priemerný sklon dosahuje 6,7%. Od méty približne 100 kilometrov do cieľa čaká na cyklistov oddychová časť etapy. Sedemdesiat kilometrov sa pôjde po rovine a pretekári sa budú pripravovať na záverečný kopec pomenovaný podľa cieľového mesta. Jeho dĺžka je až 27,5 kilometra. Priemerný sklon dosahuje 4,1%, ale tesne pred cieľom je to aj desať percent. Stúpanie kategórie HC môže spôsobiť veľké rozdiely a určite sa dá očakávať dramatický súboj najlepších vrchárov nielen o etapu, ale aj o žltý dres. Okrem iného sú na trati umiestnené aj dve rýchlostné prémie.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.

Najlepšia desiatka dnešnej etapy::
1. Nairo Quintana (Movistar) 4:01:39 hod.
2. Jakob Fuglsang (Astana) + 0:22
3. Richie Porte (BMC Racing)
4. Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe) + 0:38
5. Wilco Kelderman (Sunweb)
6. Enric Mas Nicolau (Quick-Step Floors)
7. Igor Anton Hernandez (Dimension Data)
8. Steven Kruijswijk (Lotto NL–Jumbo) +0:50
9. Mikel Landa (Movistar)
10. Sam Oomen (Sunweb) + 0:59