Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky
Cyklistická klasika: Miláno - San Remo

17.03.2018 o 13:00

Víťaz: Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)

2. Caleb Ewan, 3. Arnaud Demare

Filter

Prefíkaný Vincenzo Nibali prekvapil všetkých na záverečnom stúpaní Poggio di San Remo a podmanil si domáci pretek. K ataku došlo sedem kilometrov pred cieľom, pelotón už nedokázal včas zareagovať. Peter Sagan sa držal celý závod vpredu, no ani jeho kolegovia z Bory-Hansgrohe nestačili na výborného Nibaliho.

Od nás je to pre túto chvíľu všetko. Ďakujeme vám za vašu pozornosť pri sledovaní textového prenosu z cyklistického závodu Miláno – San Remo. Touto tradičnou klasikou vás dnes sprevádzali Michal Bakoš a Viktor Kalinács.

Cieľ

Peter Sagan končí na cyklistickej klasike Miláno – San Remo na šiestom mieste!

Cieľ

Vincenzo Nibali to dokázal! Nakoniec to bolo iba o niekoľkých metroch, Talian však oslavoval už pred cieľovou páskou! Šprintovalo sa „len“ o druhé miesto, to si uchmatol Caleb Ewan pred Arnaudom Demarom.

0,7 km

Peter Sagan je stále na predných miestach v balíku. Otázkou ale zostáva, či sa dostane na šprint.

1 km

Tisíc metrov do konca, Vincenzo Nibali je blízko triumfu, no zozadu sa blíži hlavná skupina jazdcov!

1,5 km

Sedem sekúnd v dobro talianskeho cyklistu, Nibali to môže zvládnuť.

2,3 km

V tomto momente na nás čaká už iba rovina. Pelotón nechce spolupracovať, Peter Sagan musí čakať už iba na šprint!

3 km

Zjazd prestane na úrovni dvoch kilometrov a tristo metrov pred cieľom. Talian si stále drží desať sekúnd vo svoj prospech.

4 km

Pelotón je stále pokope, v klesaní sa ale odtrhol Matteo Trentin.

5 km

Už sa klesá, Nibali naďalej udržiava náskok na hranici desiatich sekúnd.

6 km

Daniel Oss preberá iniciatívu v pelotóne a snaží sa doskočiť Nibaliho, ktorý má náskok viac ako pätnástich sekúnd.

7 km

Vincenzo Nibali odchádza z balíka aj s pomocou ďalšieho pretekára, ktorého však necháva po pätsto metroch za sebou!

8 km

Vpredu už je BMC, Peter Sagan si to celé stráži z piateho miesta.

9 km

Začína sa stúpať na Poggio, Bora-Hansgrohe na čele pelotónu.

10 km

Desať kilometrov pred cieľom evidujeme ťažký pád! V ňom je zapletená Astana, ale aj Mark Cavendish, ktorý nezvládol prejazd cez ostrovček, respektíve obrubník, keď doň napálil a v lete urobil salto!

11 km

Už sa blížime k poslednému bodu klasiky, ktorý môže rozhodnút o tom, že sa nebude finišovať v celej skupine. Peter Sagan je na tom stále viac než dobre.

13 km

Atmosféra hustne. Kamera si vyberá Michala Kwiatkovskeho, ktorý je až na samom konci celého poľa. Tak čo, uvidíme atak na Poggio di San Remo? Stúpanie sa začne už o dva kilometre, celý balík je naďalej nahromadený na sebe.

15 km

Mark Cavendish sa nejakým spôsobom udržal v pelotóne, čo pridáva Petrovi Saganovi na počte súperov v prípadnom záverečnom šprinte.

18 km

Všetko nasvedčuje tomu, že sa buď rozhodne na Poggio di Sanremo, alebo príde prakticky celý pelotón pokope až do finálnej destinácie.

21 km

Vpredu sa drží stále aj André Greipel a spolu s ním aj viacero šprintérov. Cipressa žiadne prekvapenie nepriniesla, Peter Sagan sa už rúti dole zjazdom na čelných priečkach.

23 km

Vysoké tempo diktované tímom Sky znemožňuje akýkoľvek nástup z hlavného poľa. Peter Sagan zvláda Cipressu bez najmenších problémov.

25 km

Cipressa je kopec dlhý 5,65 kilometra, priemerné prevýšenie hovorí o 4,1 percentách. Najvyšší bod sa dosiahne na méte 21,5 kilometra pred cieľom.

26 km

Blížime sa k predposlednému stúpaniu dnešného dňa. Cipressa oddelí favoritov na víťazstvo od jazdcov, ktorí dnes budú bez šance na zaujímavé umiestnenie.

28 km

Všetci favoriti po hromade. Už teraz sa šliape do pedálov naozaj naplno, vidíme snahu o roztrhanie pelotónu.

30 km

Tridsať kilometrov pred cieľovou páskou je únik definitívne pochovaný. V tomto momente sa môže začať taktizovať na plnú paru.

31 km

Mirco Maestri, Lorenzo Rota (obaja Bardiani CSF), Dennis Van Winden (Israel Cycling Academy) a Matteo Bono (UAE Emirates). To je štvorica, ktorá vie, že dnes si výraznejší úspech na trase Miláno – San Remo nepripíše. V ich prospech voči pelotónu hrá iba štvrťminúta.

36 km

Čelo pretekov opustila pätica jazdcov z dlhého úniku. V pelotóne už nestíha na rýchle tempo Marcel Kittel.

39 km

Videli sme pády na začiatku stúpania. Nie je to našťastie nič vážne, musia sa však meniť bicykle.

40 km

Dva a pol kilometrové stúpanie na posledný kopec zo spomínanej trojice. Rozdiel medzi už toľkokrát spomínanými dvomi skupinami je hlboko pod minútou.

44 km

Odrátať môžeme ďalších pätnásť sekúnd zo straty hlavnej skupiny, pelotón už v krátkom zjazde pred tretím z kopcov, ktorým je Capo Berta.

48 km

Capo Mele je už minulosťou, na závodíkov čaká už o dva kilometre Capo Cervo. Zaujímavé ale je to, že náskok pretekárov na čele klesol presne na sto sekúnd. Juraj Sagan aj naďalej neúnavne ťahá pelotón, v ktorom sa dopredu vysúva Peter Sagan.

52 km

Začíname pridávať nadmorské metre pri stúpaní na prvý z troch krátkych kopcov. Capo Mele môže zmazať nejaké sekundy v neprospech čela závodu.

56 km

Aktuálna strata pelotónu na deväť jazdcov v úniku činí krásne symetrických 2:22. Dočkáme sa zmazania celého náskoku už po prvých dvoch kopcoch?

60 km

Už o osem kilometrov sa začne stúpať na prvé kopce v záverečnej časti dnešnej klasiky. Ako prvé príde na rad Capo Mele a po ňom Capo Cervo. Sú to naozaj krátke stúpania, no už na nich môžu skončiť typickí šprintéri ako Marcel Kittel.

64 km

Strata hlavného poľa sa razom znížila pod úroveň troch minút. Je vidieť, že tempo sa začína zrýchľovať.

67 km

Podľa dostupných informácii je v San Reme sucho a dojazd by mal byť odlišný, ako väčšina odjazdených kilometrov. To môže byť sčasti aj škoda, keďže Peter Sagan obľubuje náročnejšie podmienky, ku ktorým sa mokrá vozovka určite dá priradiť.

70 km

Spomínaná občerstvovacia stanica je len niekoľko stoviek metrov pred nami. Ako prvou ňou prejde vedúca skupina. S odstupom vyše troch minút bude nasledovať aj pelotón.

75 km

Poslednýkrát si poďme zopakovať mená pretekárov, ktorí sú v čele dnešnej klasiky. S blížiacim sa koncom sa bude ich náskok zmenšovať, až ich napokon pohltí pelotón. Nie je však vylúčené, že niektorí z nižšie spomínaných borcov to nevzdajú a budú sa chcieť svojim kolegom odtrhnúť a ešte viac sa zviditeľniť.

Náskok troch minút a tridsiatich sekúnd na méte 75 kilometrov pred cieľom držia títo cyklisti:

Mirco Maestri, Lorenzo Rota (obaja Bardiani CSF), Guy Sagiv, Dennis Van Winden (obaja Israel Cycling Academy), Matteo Bono (UAE Emirates), Jevgenij Koberniak (Gazprom), Charles Planet (Novo Nordisk), Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini) a Jacopo Mosca (Wilier Triestina-Selle Italia).

82 km

Pelotón o niečo zrýchlil a ubral takmer dvadsať sekúnd z náskoku vedúcej skupiny. Miestami, kde čelo pretekov prechádza, stále výrazne prší a fúka vietor.

87 km

Sledujeme oku lahodiace prejazdy cyklistov pozdĺž pobrežia a cez krátke tunely. Sedemdesiat kilometrov pred cieľom je na programe druhý bufet, po ktorom sa už začne viac-menej naplno závodiť.

90 km

Juraj Sagan sa stará o ťahanie hlavného poľa. Aktuálny majster Slovenska dozerá na situáciu. Spolu s ním sú vpredu aj pracovníci z tímu Quickstep a Sky. Rozdiel medzi únikom a peletónom sa pohybuje okolo troch minút a štyridsiatich sekúnd.

95 km

Vedúca deviatka jazdcov začína mierne klesať. Nie je to ostrý zjazd, ani nič podobné, čo by mohlo ohroziť zdravie či náskok pred pelotónom.

100 km

Nepríjemná situácia pre cyklistov, ktorí sa museli vyhýbať osobnému autu. Našťastie bola cesta dostatočne široká a nedošlo k žiadnemu pádu či inému vážnemu problému.

105 km

Náskok čelnej skupiny sa pohybuje na hranici štyroch minút. Pelotón pomaly zrýchľuje, situáciu má stále pod kontrolou.

112 km

K protivetru sa pridružil aj dážď. Pršalo už i na štarte pretekov v Miláne. Hlavné pole vedú tímy Sky, Quick-Step a Bora-hansgrohe. Juraj Sagan tu odvádza výbornú prácu pre svojho brata Petra.

115 km

Keď sa v cyklistických pretekoch prechádza okolo mora, vždy sa berie do úvahy, aký bude fúkať vietor. Ten má totiž niekedy kľúčový vplyv na vývoj pretekov. Podľa dostupných informácií sa zdá, že na pobreží momentálne panuje bláznivý vietor. Všetci favoriti by sa tak mali snažiť jazdiť čo najviac vpredu.

120 km

Strata pelotónu na čelo pretekov by sa v týchto chvíľach mala pohybovať nad úrovňou troch minút. Únik dnes už disponoval aj viac ako šesťminútovým náskokom, pri výstupe na Passo del Turchino a v zjazde z tohto kopca klesol na minútu a štyridsať sekúnd. Vedúci pretekári následne znovu dostali od balíka väčší priestor.

125 km

Pelotón, ktorý predchádza cez pobrežie Ligúrskeho mora, zvoľnil. Dostihnutie úniku v tejto fáze pretekov nebolo v nikoho záujme. Náskok vedúcej deviatky tak opäť narastá.

130 km

Súčasťou unikajúcej skupiny je aj Charles Planet. Cyklista tímu Novo Nordisk, ktorý je zložený výhradne z pretekárov s cukrovkou. Cieľom tohto inšpiratívneho celku je ukazovať svetu, že aj ľudia s diabetom môžu žiť plnohodnotný život a športovať na profesionálnej úrovni.

135 km

Z rozdielu medzi deväťčlennou vedúcou skupinou a hlavným pelotónom zostala už len jedna minúta a štyridsať sekúnd. Budeme zvedaví, či sa pobyt deviatky cyklistov pred pelotónom čoskoro skončí, alebo im hlavné pole ešte dopraje priestor.

140 km

V zjazde z Passo del Turchino sa do čela pelotónu posunul tím Sky. Ten zastihla aj jedna nepríjemnosť, keďže Lukasz Wisniowski musel preteky vzdať. Poľský cyklista bol súčasťou pádu v pelotóne. Zaplietol sa doň i André Greipel. Okrem Wisniowskeho sa Miláno – San Remo 2018 skončilo aj pre Arndta zo Sunwebu.

144 km

Náskok čelnej skupiny v zložení Mirco Maestri, Lorenzo Rota (obaja Bardiani CSF), Guy Sagiv, Dennis Van Winden (obaja Israel Cycling Academy), Matteo Bono (UAE Emirates), Jevgenij Koberniak (Gazprom), Charles Planet (Novo Nordisk), Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini) a Jacopo Mosca (Wilier Triestina-Selle Italia) klesol na úroveň štyroch minút a tridsiatich sekúnd.

146 km

Na Passo del Turchino naberá tempo pelotónu na intenzite zásluhou práce cyklistov tímu BMC. Lídrom amerického zoskupenia je Greg Van Avermaet. Jeho najlepším výsledkom na Miláno – San Remo je piata priečka z roku 2016. Belgičan dnes rozhodne nie je bez šance, ale za väčšieho favorita bude považovaný v klasikách s dlažobnými kockami. Vlani získal druhé miesto na Okolo Flámska a prvenstvo na Paríž-Roubaix.

149 km

Slovenská cyklistika má v dnešných pretekoch dvojnásobné zastúpenie. Jedným z domestikov Petra Sagana je jeho starší brat Juraj. Okrem neho pomáhajú trojnásobnému svetovému šampionátu v snahe o čo najlepšie umiestnenie Andreas Schillinger, Cesare Benedetti, Marcus Burghardt, Maciej Bodnar a Daniel Oss.

152 km

Dlhočizné stúpanie na Passo del Turchino zvláda lepšie pelotón. Prejavuje sa to zmenšením náskoku vedúcej deviatky. Tá aktuálne disponuje piatimi minútami a tridsiatimi sekundami.

155 km

Najväčšími favoritmi na víťazstvo sú Peter Sagan, Michal Kwiatkowski, Julian Alaphilippe, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet. Ako sme však už spomenuli, Miláno – San Remo môže vyvrcholiť i špurtom pelotónu. V tom prípade by sa do hry dostali šprintéri, ako Marcel Kittel, Arnaud Démare, Michael Matthews, André Greipel, Elia Viviani či Caleb Ewan.

161 km

Najpravdepodob­nejšie scenáre finále sú dva. Na Poggiu či v nasledujúcom technickom zjazde sa útokmi vytvorí skupina, ktorá sa odpúta od pelotónu a jej členovia medzi sebou zabojujú o víťazstvo, alebo sa hlavné pole na záverečnom stúpaní neroztrhá a do cieľa príde veľká skupina. O víťazovi sa potom rozhodne v špurte pelotónu.

164 km

Sú tam situované tri krátke kopce s názvami Capo Mele, Capo Cervo a Capo Berta. Ďalej nasleduje stúpanie Cipressa (5,6 km; 4,1 %), no a rozhodujúce Poggio (3,7 km; 3,7%). Po zdolaní Poggia je pripravený technický zjazd a posledné dva kilometre na rovinatom úseku.

167 km

Stúpanie Passo del Turchino má síce dĺžku až cez 20 kilometrov, ale jeho priemerný sklon sú len dve percentá. Rozhodujúce momenty pretekov sa odohrajú až na posledných päťdesiatich kilometroch.

171 km

Pretekári majú za sebou tri hodiny pretekania s priemernou rýchlosťou 39,3 km/h. Deviatka cyklistov, ktorí unikajú pred pelotónom, mieri smerom k Passo del Turchino, najvyššiemu bodu pretekov. Rozdiel medzi nimi a hlavným poľom predstavuje stále viac ako šesť minút.

174 km

Deviatka pretekárov má pred pelotónom k dobru viac ako šesť minút. V hlavnej skupine by sa mali nachádzať všetci favoriti vrátane Petra Sagana. 28-ročný Žilinčan bol na tejto klasike už dvakrát veľmi blízko triumfu, v oboch prípadoch mu tesne ušiel. Nikto teda nepochybuje o tom, že dnes to bude skúšať opäť.

177 km

Priblížme si situáciu na trati. Do celodenného úniku dnes vyrazili Mirco Maestri, Lorenzo Rota (obaja Bardiani CSF), Guy Sagiv, Dennis Van Winden (obaja Israel Cycling Academy), Matteo Bono (UAE Emirates), Jevgenij Koberniak (Gazprom), Charles Planet (Novo Nordisk), Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini) a Jacopo Mosca (Wilier Triestina-Selle Italia).

180 km

Talianske Miláno – San Remo sú najdlhšími jednorázovými pretekmi v cyklistickom kalendári, merajú až 291 kilometrov. Aktéri aktuálneho ročníka sú v sedle už od desiatej dopoludnia. Momentálne im do cieľa ostáva niečo vyše 160 kilometrov. Príchod do cieľového priestoru sa očakáva tesne po sedemnástej hodine.

183 km

Všetkým priaznivcom svetovej cyklistiky prajeme príjemné sobotné popoludnie. Vítame vás pri sledovaní priameho prenosu z prvej monumentálnej klasiky jari Miláno – San Remo.

13:00

Preteky sa začali.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.