Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky
Ženy - Vytrvalostné preteky (15 km)

15.02.2018 o 09:15

Víťazka: Hanna Öbergová (SWE)

Filter

Slovensko získalo na olympiáde v juhokórejskom Pjongčangu druhú medailu. Postarala sa o ňu opäť Anastasia Kuzminová, ktorá vo vytrvalostných pretekoch skončila na druhom mieste. Lepšia bola len Švédka Hanna Öbergová, ktorá nechybovala na strelnici a bola rýchlejšia o 25 sekúnd. Vo vynikajúcich výkonoch pokračuje Laura Dahlmeierová, ktorá napriek prvému streleckému zaváhania získala tretiu olympijskú medailu, tentokrát bronzovú. Obrovskú pochvalu si zaslúži Paulína Fialková. Minula len jeden terč a do posledných chvíľ bojovala o medailu. Napokon končí piata, čím nadviazala na jej výkon zo švédskeho Östersundu. Bola to úžasná biatlonová dráma, ktorá mohla skončiť všelijako. Napokon to dvojnásobná medailová radosť nebola, no tešíme sa z ďalšieho striebra rodáčky z ruského Ťumeňu. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem krásny zvyšok dňa. Týmto textovým prenosom vás sprevádzal Miroslav Kováčik.

Dnešné biatlonové preteky sa skončili.

CIEĽ

Dnešné preteky boli mimoriadne dramatické, vôbec sme sa nestihli venovať ďalším dvom slovenským biatlonistkám. Ivona Fialková chybovala šesťkrát a aktuálne otvára siedmu desiatku výsledkovej listiny. Terézia Poliaková minula 50% výstrelov a skončí na poslednom 87. mieste.

CIEĽ

Posledný dôležitý moment dnešných pretekov máme za sebou. Laura Dahlmeierová prichádza do cieľa a získava bronzovú medailu. Paulína Fialková skončí na piatej pozícii. Okrem jej skvelého výsledku sa môžeme tešiť z ďalšieho striebra Anastasie Kuzminovej.

CIEĽ

Franziska Preussová nepredviedla dobrý bežecký výkon, ale napokon o 2,6 sekundy zdolala Paulínu Fialkovú. Momentálne je bronzová, ale o niekoľko desiatok sekúnd ju zo stupňa víťaziek zosadí Laura Dahlmeierová.

12,6km

Laura Dahlmeierová nestačí na Anastasiu Kuzminovú. Od strelnice stratila sedem sekúnd a zrejme bude bojovať iba o tretie miesto. Každopádne, Nemka má obrovskú šancu na tretiu medailu z Pjongčangu.

Str. 4

Dve medaily pre Slovensko to už s určitosťou nebudú. Laura Dahlmeierová mierila presne na záverečnej položke a dostáva sa na druhé miesto. Pred Anastasiou Kuzminovou má k dobru len štyri sekundy.

Str. 4

Franziska Preussová dala všetkých dvadsať terčov a ide na tretie miesto. Momentálne má pred Paulínou Fialkovou náskok 20 sekúnd. No, ešte nie je všetkým dňom koniec. Slovenka išla posledný okruh výborne.

Str. 4

Dorothea Wiererová chybuje, a tak nebude na stupňoch víťaziek. Vďaka celkovo dvom trestným minútam je v poradí po záverečnej streľbe na piatom mieste. Na Paulínu Fialková stráca 40 sekúnd.

Str. 3

Tak pozor! Franziska Preussová zatiaľ neminula a po tretej streľbe je na priebežnom druhom mieste s mankom 20 sekúnd na švédsku líderku. Na tretie miesto sa posunula aj favorizovaná Laura Dahlmeierová.

9,6 km

Dorothea Wiererová už stráca na Anastasiu Kuzminovú štyri sekundy. Dôležité je, že beží pomalšie aj v porovnaní s Paulínou Fialkovou. Šanca na dve medaily z jedných pretekov je stále reálna.

Str. 3

Talianka Dorothea Wiererová je po tretej streľbe na priebežnom treťom mieste. Pred Anastasiou Kuzminovou má náskok necelých troch sekúnd. Paulína Fialková zaostáva o 25 sekúnd.

CIEĽ

Paulína Fialková má za sebou životné preteky. Do cieľa prichádza so stratou 62 sekúnd na treťom mieste. Bronzový stupienok je na dosah. Snáď sa už žiadna pretekárka cez ňu nedostane.

13,6km

Paulína Fialková je na medzičase 1400 metrov pred cieľom. Stále si drží veľmi dobrú bežeckú výkonnosť a pokiaľ sa nič nestane, mala do cieľa prísť na priebežnom treťom mieste.

CIEĽ

Hanna Öbergová prichádza do cieľa a je veľmi pravdepodobné, že sa stane vo veku 22 rokov olympijskou víťazkou. Trafila všetky terče a cieľovú čiaru preťala v čase o 25 sekúnd lepšom než v prípade Anastasie Kuzminovej.

Str. 4

Fantázia! Paulína Fialková trafila aj posledných päť terčov a takisto môže získať olympijskú medailu. Na medzičase, ktorým prešlo doposiaľ 36 pretekárok je tretia s veľkým náskokom pred štvrtou Elisou Gasparinovou.

Str. 1

Laura Dahlmeierová chybuje na prvej streľbe. Netrafila záverečný terč a komplikuje si cestu za zlatým olympijským hattrickom. Nemka musí zabrať nielen na strelnici, ale aj na trati.

Str. 4

Nechceme byť škodoradostní, no Hanne Öbergovej by sme jednu chybu dopriali. Bohužiaľ, Švédka vyčistila všetkých dvadsať terčov a ide si možno pre olympijské zlato. Po poslednej streľbe vedie o 35 sekúnd.

CIEĽ

Anastasia Kuzminová je v cieli s časom 41:31,9 min. Rodáčka z ruského Ťumeňu má za sebou vydarené preteky a je blízko k tomu, aby získala svoju piatu medailu zo zimných olympijských hier.

Str. 3

Paulína Fialková dala nulu! Tak toto je paráda. Slovenka je na šiestom mieste, pričom na bronzovú pozíciu stráca len dvadsať sekúnd. Dúfajme, že to na záverečnej položke nepokazí.

Str. 3

Darja Domračevová raz chybuje a pokiaľ chce zdolať Anastasiu Kuzminovú, musí ju poraziť v behu. Po tretej streľbe na slovenskú súperku stráca štyri sekundy. Weronika Nowakowská na poslednej streľbe chybuje dvakrát.

Str. 3

Hanna Öbergová trafila ďalších päť výstrelov a je momentálne na čele poradia po tretej streľbe. Čaká ju však ešte šesť kilometrov v behu, pričom jej náskok predstavuje len niečo cez pol minútu.

Str. 4

ÁNO! Anastasia Kuzminová síce poriadne dlho váhala pred posledným dvadsiatym výstrelom, no ten napokon spadol. Je to výborné, Slovenka je určite v hre o zisk cenného kovu.

Str. 2

Kaisa Mäkäräinenová opäť minula posledný terč pri svojej streleckej položke. Naopak, Paulína Fialková bola tentokrát bezchybná a posúva sa na deviate miesto. Na vedúcu Darju Domračevovú stráca 73 sekúnd.

Str. 3

Weronika Nowakowská trafila zatiaľ všetkých pätnásť výstrelov. Po tretej streľbe je Poľka na prvom mieste s náskokom presne ôsmich sekúnd. Na trati ale nemá veľké šance udržať tento rozdiel.

Str. 2

Slovenská pretekárka už nevedie po druhej streľbe. O necelých trinásť sekúnd sa pred ňu dostala Švédka Hanna Öbergová, ktorá je zatiaľ bezchybná. V Pjongčangu má skutočne vynikajúcu formu.

Str. 3

No, Anastasia Kuzminová tesne minula svoj štvrtý výstrel pri tretej streleckej položke. Na jej konte sú dve trestné minúty, no myslím si, že pokiaľ v záverečnej položke nezaváha, môže získať druhú medailu z olympiády v Pjongčangu.

Str. 2

Po dvoch streľbách je bezchybná zatiaľ len Weronika Nowakowská. Poľka bola na medzičase o sedem sekúnd pomalšia, ale na trati zrejme bude jej manko narastať.

Str. 1

Kaisa Mäkäräinenová si komplikuje preteky minutým piatym výstrelom v ľahu. Podobne jednu chybu na strelnici spravila Paulína Fialková a zaradila sa na priebežné 18. miesto. Fínka je o dve miesta vyššie.

2,5 km

Na trati už máme aj Paulínu Fialkovú. Na druhom medzičase je momentálne na trinástom mieste s mankom 16 sekúnd na svoju reprezentačnú kolegyňu. Na prvú streľbu sa chystá Kaisa Mäkäräinenová.

Str. 1

Anais Bescondová začína hneď dvoma nepresnými výstrelmi, čo je veľká komplikácia pre Francúzku. Tesne po nej strieľala Darja Domračevová a vďaka čistej položke smeruje s mankom 26 sekúnd na piate miesto.

Str. 2

Škoda. Anastasia Kuzminová minula deviaty terč smerujúci približne na deviatu hodinu. Každopádne, Slovenka je na čele medzičasu po druhej streľbe. Stále je to dobré a medailová šanca je v prípade našej biatlonistky reálna.

Str. 2

Marte Olsbuová mala šťastie na podmienky, keďže na strelnici bolo prakticky bezvetrie. Napriek tomu chybovala pri treťom výstrele a pripisuje si na konto ďalšiu trestnú minútu.

Str. 1

Veronika Vítková začala chybou, no ďalšie štyri výstrely bezpečne trafila. Na medzičase po prvej streľbe je ôsma, keď na Anastasiu Kuzminovú stráca 84 sekúnd.

4,6 km

Anastasia Kuzminová je už na druhom bežeckom kole a zatiaľ si jazdí svoje vlastné preteky. Okrem toho si môžeme povedať, že do pretekov sa zapojili už aj Anais Bescondová či úspešná Bieloruska Darja Domračevová.

Str. 1

Grafika nás teraz poriadne vystrašila. Výstrely Anastasie Kuzminovej systém neregistroval a chvíľu to vyzeralo na samé chybné výstrely. Našťastie, Slovenka trafila všetky terče a ide jasne do čela pretekov.

Str. 1

Na trati je už aj najväčšia česká nádej dnešných pretekov Veronika Vítková. Medzitým má prvú streľbu v ľahu za sebou Marte Olsbuová. Na svoje konto si pripisuje jednu trestnú minútu.

1,6 km

Slovenská reprezentantka má za sebou úvodných 1600 metrov. Na druhom medzičase je prvá so šesťsekundovým náskokom pred Céliou Aymonierovou. Samozrejme, preteky sa len rozbiehajú.

ŠTART

V štartovacej bráne sa ukázala už aj Anastasia Kuzminová, ktorá sa bude snažiť nadviazať na striebro zo stíhacích pretekov. Jej hlavná súperka Laura Dahlmeierová mala štartovať s číslom 34, ale napokon sa vydá na trať s číslom 80.

ŠTART

Vytrvalostné biatlonové preteky žien na 15 kilometrov sa práve začali. Štartová listina sa oproti pôvodnému plánu trošku zmenila, a tak ako prvá vyrazila na trať Oľga Poltoraninová z Kazachstanu.

V biatlonovom centre Alpensia sú podstatne lepšie podmienky než v predošlých dňoch. Nič tak nebráni tomu, aby sa vytrvalostné preteky žien o približne desať minút začali. Slovensko bude mať štvorčlennej zastúpenie, pričom veľké očakávania máme od Anastasie Kuzminovej či Paulíny Fialkovej.

Bohužiaľ, z Pjongčangu neprichádzajú dobré správy. Ženské individuálne preteky sa kvôli silnému vetru, ktorý by mal dosahovať rýchlosť až 15 m/s, presúvajú na zajtra. Štartovať by sa tak malo vo štvrtok o 9:15 nášho času.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z Alpensia Biathlon Centre. V juhokórejskom Pjongčangu dnes biatlonistky zabojujú o cenné kovy v individuálnych pretekoch na 15 kilometrov. Na štartovej listine nechýba ani kvarteto Sloveniek na čele s Anastasiou Kuzminovou.

DAHLMEIEROVÁ SIAHA NA VÍŤAZNÝ HATTRICK

Kráľovnou doterajšieho priebehu biatlonových súťaží je Nemka Laura Dahlmeirová. Z celkovo tridsiatich výstrelov minula iba jeden, čo jej v kombinácii s dobrým behom zaistilo dve zlaté medaily. Dnes môže uzavrieť víťazný hattrick, ktorý žiadna iná biatlonistka pod piatimi kruhmi nedosiahla. S čistou hlavou môže ísť do pretekov aj naša nádej Anastasia Kuzminová, ktorá v stíhacom závode získala striebro. Opäť minula až štyri terče, no dokázala to vykompenzovať najlepším bežeckým časom. V porovnaní so spomínanou Nemkou išla o 77 sekúnd rýchlejšie, čiže vo vytrvalostných pretekoch by si mohla dovoliť na strelnici o jednu chybičku viac. Ja len pripomínam, že v individuále sa nebežia trestné okruhy, ale biatlonistkám sa v prípade netrafeného terču zhorší čas o trestnú minútu.

V SOČI TRIUMFOVALA DOMRAČEVOVÁ

V doterajšom priebehu Svetového pohára sa išli dva takéto závody. Vo švédskom Östersunde triumfovala bezchybná Nadežda Skardinová, no pekné piate miesto obsadila Paulína Fialková. V nemeckom Ruhpoldingu zvíťazila Dorothea Wiererová, pričom aj ona musela predviesť stopercentný výkon na strelnici. V Pjongčangu rozhodne nie sú ideálne podmienky, a tak si myslím, že aj jedna či dve chyby ešte môžu stačiť na víťazstvo. V tomto type pretekov sa v sezóne darilo ukrajinskej dvojici Julia Džimová a Valj Semerenková. Obe trafili všetkých štyridsať terčov a zakaždým sa umiestnili v TOP 5. Pred štyrmi rokmi v biatlonovom komplexe Laura pod Červenou poľanou uspela vo vynikajúcej forme jazdiaca Darja Domračevová s bilanciou 0+1+0+0. Najlepšou Slovenkou bola Anastasia Kuzminová, ktorú tri chyby na záverečnej stojke odsunuli až na 27. miesto.

KUZMINOVÁ VYŠTARTUJE AKO ŠIESTA

Na štarte dnešnej medailovej disciplíny sa predstaví 87 biatlonistiek. Štartovaciu procedúru odštartuje Japonka Fujuko Tačizakiová a po takmer trištvrte hodine ju ukončí Anais Chevalierová reprezentujúca krajinu galského kohúta. Slovensko sa predstaví s tradičným kvartetom, teda s Anastasiou Kuzminovou, sestrami Fialkovými a Teréziou Poliakovou. Rodáčka z ruského Ťumeňu bude mať už štartové číslo šesť. Zaujímavé veci budeme zrejme sledovať až do konca, keďže až s číslom 84 vyštartuje bronzová zo stíhačky Anais Bescondová. Najväčšia favoritka závodu Laura Dahlmeierová bude nosiť číslo 34. Vyštartuje minútu a pol za Paulínou Fialkovou a zároveň 60 sekúnd pred Dorotheou Wiererovou.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:05.

Štartová listina::
1. Olga Poltoraninová (KAZ)
2. Marte Olsbuová (NOR)
3. Jessica Jislová (CZE)
4. Baiba Bendiková (LAT)
5. Célia Aymonierová (FRA)
6. Anastasia Kuzminová (SVK)
7. Elisa Gasparinová (SUI)
8. Jekaterina Avvakumovová (KOR)
9. Weronika Nowakowská (POL)
10. Sarah Beaudryová (CAN)
11. Linn Perssonová (SWE)
12. Sari Furujová (JPN)
13. Iryna Krjuková (BLR)
14. Clare Eganová (USA)
15. Veronika Vítková (CZE)
16. Julia Ransomová (CAN)
17. Desislava Stojanovová (BUL)
18. Mari Laukkanenová (FIN)
19. Éva Tófalviová (ROU)
20. Alina Rajkovová (KAZ)
21. Anastasija Merkušinová (UKR)
22. Johanna Talihärmová (EST)
23. Amanda Lightfootová (GBR)
24. Hanna Öbergová (SWE)
25. Uljana Kajševová (OAR)
26. Jurie Tanakaová (JPN)
27. Anais Bescondová (FRA)
28. Darja Domračevová (BLR)
29. Či-hi Mun (KOR)
30. Krystyna Guziková (POL)
31. Eva Puskarčíková (CZE)
32. Naděžda Skardinová (BLR)
33. Kaisa Mäkäräinenová (FIN)
34. Paulína Fialková (SVK)
35. Justine Braisazová (FRA)
36. Tiril Eckhoffová (NOR)
37. Selina Gasparinová (SUI)
38. Jen Čang (CHN)
39. Lisa Theresa Hauserová (AUT)
40. Susan Dunkleeová (USA)
41. Anja Erženová (SLO)
42. Anaïs Chevalierová (FRA)
43. Lena Häckiová (SUI)
44. Valj Semerenková (UKR)
45. Franziska Hildebrandová (GER)
46. Emilija Jordanovová (BUL)
47. Laura Toivanenová (FIN)
48. Katharina Innerhoferová (AUT)
49. Lisa Vittozziová (ITA)
50. Anna Frolinová (KOR)
51. Synnøve Solemdalová (NOR)
52. Tatjana Akimovová (OAR)
53. Ivona Fialková (SVK)
54. Maren Hammerschmidtová (GER)
55. Dzinara Alimbekavová (BLR)
56. Julia Džimová (UKR)
57. Monika Hojniszová (POL)
58. Ťia-lin Tchang (CHN)
59. Rosanna Crawfordová (CAN)
60. Mona Brorssonová (SWE)
61. Fujuko Tačizakiová (JPN)
62. Diana Rasimovičiuteová (LTU)
63. Emily Dreissigackerová (USA)
64. Daniela Kadevová (BUL)
65. Vita Semerenková (UKR)
66. Markéta Davidová (CZE)
67. Nicole Gontierová (ITA)
68. Urška Pojeová (SLO)
69. Dorothea Wiererová (ITA)
70. Galina Višnevská (KAZ)
71. Aita Gasparinová (SUI)
72. Natalja Kočerginová (LTU)
73. Franziska Preussová (GER)
74. Asuka Hačisuková (JPN)
75. Terézia Poliaková (SVK)
76. Darja Kliminová (KAZ)
77. Stefani Popovová (BUL)
78. Ingrid Landmark Tandrevoldová (NOR)
79. Emma Lunderová (CAN)
80. Laura Dahlmeierová (GER)
81. Magdalena Gwizdońová (POL)
82. Alexia Runggaldierová (ITA)
83. Dunja Zdoucová (AUT)
84. Anna Magnussonová (SWE)
85. Joanne Firesteelová Reidová (USA)
86. Jumi Jung (KOR)
87. Suvi Minkkinenová (FIN