Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky
Cyklistika

27.04.2021 o 16:00

Víťaz: Rohan Dennis (Ineos Grenadiers)

Filter

Odo mňa je to pre túto chvíľu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.

Do čítania, priatelia!

Maximálna dominancia tímu Ineos Grenadiers, ktorému patrí kompletný stupeň víťazov v úvodnej etapy pretekov Okolo Romandie. Z víťazstva sa teší Austrálčan Rohan Dennis pred kolegami Geraintom Thomasom z Veľkej Británie a Richiem Portem rovnako z Austrálie.

Dennis svojim súperom nedal šancu, zvíťazil o priepastných osem sekúnd. Thomas s Portem si navyše vytvorili výbornú východiskovú pozíciu do ďalších etáp. Do prvej päťky sa ešte zmestili Rémi Cavagna (Deceuninck–Quick-Step) a Stefan Bissegger (Ef Education – Nippo).

Peter Sagan predviedol solídnu jazdu. Najlepší zo Slovákov bol na jedinom oficiálnom medzičase na desiatom mieste, lenže v závere etapy, ktorá v sebe ukrývala prudké stúpanie, výrazne zaostal. Znamenalo to celkové 28. mieste s mankom 21 sekúnd.

V poslednej desiatke výsledkovej listiny nájdeme ďalších dvoch slovenských cyklistov. Juraj Sagan finišoval na 132. priečke s odstupom 52 sekúnd, strata Erika Bašku na 138. pozícii sa vyšplhala už cez jednu minútu.

Cieľ

Poradie v cieli:

1. Rohan Dennis (Ineos Grenadiers) – 5:26,67

2. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) +0:08,47
3. Richie Porte (Ineos Grenadiers) +0:08,85

4. Rémi Cavagna (Deceuninck–Quick-Step) +0:10,69
5. Stefan Bissegger (Ef Education – Nippo) + 0:11,18
6. Jan Tratnik (Bahrain Victorious) +0:12,70
7. Jesús Herrada (Cofidis) +0:13.77

28. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +0:21,34
132. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) +0:52,36
138. Erik Baška (Bora-Hansgrohe) +1:01,26

Koniec

Prvá etapa Okolo Romandie, ktorou bol krátky prológ (časovka) na 4 050 metrov, sa práve skončila.

Cieľ

Celé to uzatvoril Geraint Thomas. Brit finišoval ako druhý s mankom 8,47 stotín sekundy a má tak výbornú východiskovú pozíciu do boja o celkové poradie.

Cieľ

Vzápätí sa Sepp Kuss umiestnil na jedenástej pozícii, rýchlo ho však odsunul tretí Rémi Cavagna! Jazdec z Deceuninck–Quick-Step zaostal za Dennisom o vyše desať sekúnd.

Cieľ

Marcovi Hirschimu sa to podarilo. Švajčiar z UAE Team Emirates je šiesty s odstupom 14,35 sekundy na lídra Dennisa. Domáci pretekár potešil fanúšikov z krajiny helvétskeho kríža.

Štart

Na trati sú už poslední piati jazdci. Jordi Meeus (BOH), Marc Hirschi (UAD), Sepp Kuss (TJV), Remi Cavagna (DQT) a Geraint Thomas (IGD). Podarí sa niekomu z nich zaútočiť hoci len na prvú desiatku?

Cieľ

Priebežné poradie v cieli (130 pretekárov zo 140):
 

1. Rohan Dennis (Ineos Grenadiers) – 5:26,67

2. Richie Porte (Ineos Grenadiers) +0:08,85
3. Stefan Bissegger (Ef Education – Nippo) + 0:11,18

4. Jan Tratnik (Bahrain Victorious) +0:12,70
5. Jesús Herrada (Cofidis) +0:13.77

24. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +0:21,34

Cieľ

Poradie na prvých pozíciách sa nemení, za ostatných päť minút dosiahol najlepší čas tridsiaty prvý Rakúšan Felix Gall z Team DSM so stratou 25 sekúnd na lídra.

Cieľ

Richie Porte ukázal svoje schopnosti a je momentálne druhý! 36-ročný Austrálčan z Ineos Grenadiers zaostal za svojím tímovým kolegom Dennisom o 8,85 stotín sekundy.

Cieľ

Martin napokon finišuje ako osemnásty s odstupom dvadsiatich sekúnd. Pekný výsledok dosiahol Čech Josef Černý, ktorý je priebežne dvanásty s mankom 17,57 sekundy.

2,4 km

Tony Martin s jemným šmykom v zákrute, Nemca to stálo cenné desatiny sekundy. Napriek tomu je však na medzičase len o 5,65 sekundy pomalší ako Dennis.

Štart

O čo najlepší čas sa v tejto chvíli usilujú bývalý majster v časovke Tony Martin a predošlý víťaz Okolo Romandie Richie Porte.

Cieľ

Priebežné poradie v cieli (116 pretekárov zo 140):
 

1. Rohan Dennis (Ineos Grenadiers) – 5:26,67

2. Stefan Bissegger (Ef Education – Nippo) + 0:11,18
3. Jan Tratnik (Bahrain Victorious) +0:12,70

20. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +0:21,34

Pred nami niečo vyše dvadsať pretekárov, ktorí vychádzajú na trať v minútových intervaloch. Posledným bude Brit Geraint Thomas z Ineos Grenadiers, jeden z najväčších favoritov na celkové poradie.

Cieľ

Nasledovali výkony, ktoré stačili iba na pozície v šiestej a siedmej desiatke, kde sa umiestnili napríklad Brenner, Fluckiger či Camargo.

Cieľ

Ganna asi spokojný nebude. Úradujúci šampión sveta v časovke je totiž na delenom piatom mieste s odstupom 14,39 stotín sekundy na vedúceho Rohana Dennisa. Talian už na medzičase strácal viac ako tri sekundy, na záverečnom kopci sa manko ešte navýšilo.

Štart

Filippo Ganna roztáča pedále. Aktuálny majster sveta v časovke je jedným z posledných, kto dnes môže pomýšľať na triumf.

Cieľ

Erik Baška už nie je posledným pretekárom v cieli. O sedem sekúnd ho negatívne prekonal Fabio Sabatini. Obaja však strácajú na Dennisa ako jediní vyše minútu.

Cieľ

Brit Chris Froome, ktorý háji farby celku Israel Start-Up Nation, nemá na Okolo Romandie veľké ciele. Aj preto sa víťaz siedmich Grand Tours umiestnil priebežne až na 84. priečke s mankom 51,46 sekundy.

Cieľ

Priemerná rýchlosť jazdy Dennisa dosiahla 44,1 km/h, čo je o 1,5 km/h viac, ako svieti pri mene súčasne druhého Stefana Bisseggera. Bude to stačiť na víťazstvo?

Cieľ

Totálna dominancia Rohana Dennisa! Austrálčan pretekajúci za Ineos Grenadiers je prvý o priepastných 11,18 sekundy! Neuveriteľný záver od dvojnásobného majstra časovky z rokov 2018 a 2019!

2,4 km

Na trati je aj Rohan Dennis, bývalý majster sveta v časovke. Na jedinom medzičase je o pol sekundy rýchlejší, ako prvý Stefan Bissegger. Bude sa nám meniť líder?

Cieľ

Napokon to je z pohľadu Petra Sagana v cieli manko 10,16 stotín sekundy. Jazdec tímu Bory-Hansgrohe je štrnásty, no v poradí ešte určite klesne minimálne do tretej desiatky.

2,4 km

A Peter Sagan je na tom naozaj dobre! Tourminátor je na medzičase šiesty s odstupom 2,10 sekundy.

Priebežné poradie v cieli:

1. Stefan Bissegger (Ef Education – Nippo) – 5:37.85

2. Jan Tratnik (Bahrain Victorious) +0:01.52
3. Jesús Herrada (Cofidis) +0:02.59

4. Wilco Kelderman (Bora-Hansgrohe) – +0:04.39
5. Ilan Van Wilder (Team DSM) – +0:04.56

Štart

Peter Sagan sa vydal na trať! Tretí zo Slovákov má za sebou prvé metre. Za pár momentov uvidíme, ako na tom bude.

2,4 km

Bisseger pritom ovládol aj jediný oficiálny medzičas po dvoch kilometroch a štyristo metroch s časom 2:49,48. Druhý je v tomto prípade Wilco Kelderman, ktorý v cieli zaostal o 4,39 sekundy je štvrtý.

Cieľ

Pozrime sa aj na opačný koniec poradia. Ako sme naznačili, Švajčiar Stefan Bissegger jazdiaci za tím EF Education – Nippo je aktuálne najlepším pretekárom v cieli. Na trati dlhej 4 050 metrov dosiahol čas 5:37,85.

V tesnom závese s mankom 1,52 sekundy je na druhej pozícii Slovinec Jan Tratnik z Team Bahrain Victorious. Tretí je Španiel Jesús Herrada, reprezentujúci farby Cofidisu s odstupom 2,59 sekundy.

Cieľ

Erik Baška a Juraj Sagan sa momentálne nachádzajú na chvoste výsledkovej listiny. Baška je na priebežne poslednom mieste so stratou 50 sekúnd na lídra Stefana Bisseggera, zatiaľ čo Juraj Sagan stratil na švajčiarskeho cyklistu 41 sekúnd. Jazdci z Bory-Hansgrohe sú tak bez šance na lepší výsledok v prológu (krátkej časovke).

Krátko po šestnástej hodine sa začína náš textový prenos. Prvými príspevkami si zhrnieme, ako sa darilo v krátkom prológu dvom Slovákom, ktorí už preťali cieľovú pásku.

Slováci na štarte:

15:15 – Juraj Sagan (BOH)
15:35 – Erik Baška (BOH)
16:15 – Peter Sagan (BOH)

Prvá etapa

Veľmi krátky prológ sa bude skladať z dvoch častí. Úvodné tri kilometre prebehnú na rovinatej trase a obsahujú len minimum ostrých zákrut. Potom sa bude šprintovať do kopca, posledných tisíc metrov dosiahne priemerný sklon vyše šesť percent. Na trati rozhodnú detaily, rozdiely v cieli nebudú veľké a kľúčovým aspektom bude šprint do kopca, ktorý bude vyhovovať klasikárom alebo odolným šprintérom.

Zdroj: cycling-info.sk

Okolo Romandie

Posledný aprílový týždeň budú fanúšikovia cestnej cyklistiky smerovať svoju pozornosť do Švajčiarska, kde sa po ročnej odmlke opäť uskutočnia prestížne etapové preteky Tour de Romandie aj s trojnásobnou slovenskou účasťou. Pre Petra Sagana to bude posledná zastávka pred druhým kariérnym Girom, prvé etapové preteky v tomto roku odjazdí aj jeho brat Juraj. Tretím Slovákov v štartovej listine je Erik Baška. V boji o víťazstvo by mali hrať prím najmä jazdci Ineosu, Woods alebo Ion Izagirre.

Sagan ide vyladiť formu na prvú Grand Tour

Už vlani sa mal na pretekoch ukázať aj Peter Sagan, no pandémia koronavírusu jeho plány odsunula na tento rok. Pre Slováka pôjde o posledný test formy pred blížiacim sa Girom a na trati mu bude pomáhať aj jeho brat Juraj. Trojnásobný majster sveta by mohol zabojovať o dobrý výsledok v prológu, druhej aj vo štvrtej etape. Víťaz siedmych zelených dresov na Starej dáme sa na Tour de Romandie ukáže po jedenástich rokoch. Vtedy vyhral druhú etapu, dvakrát bol druhý a v celkovom poradí skončil na dvanástom mieste. Top 10 vtedy uzatváral Porte, s ktorým sa stretne aj tento rok a spomedzi cyklistov na aktuálnej štartovej listine si vtedajšie zápolenie pamätá aj Mathias Frank (AG2R Citroën Team). Bora bude mať aj ambície v celkovom poradí. Jej lídrom pre úspech v GC bude Wilco Kelderman a na týždňových etapákoch sa vie vytiahnuť aj víťaz etapy v Katalánsku Lennard Kämna.

Zdroj: cycling-info.sk

Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom online prenose z prvej etapy cyklistických pretekov Okolo Romandie. Slovenského fanúšika môže tešiť aj trojnásobné slovenské zastúpenie v podaní bratov Petra a Juraja Saganovcov i Erika Bašku z tímu Bora-hansgrohe.

Náš textový prenos sa začne o 16:00.