Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky
Tour de Suisse - 3. etapa

17.06.2019 o 16:00

Víťaz: Peter Sagan (SVK) Bora-Hansgrohe

Štadión: Flamatt – Murten (162 km), Švajčiarsko
Filter

Odo mňa je to pre túto chvíľu všetko. Ďakujem Vám za pozornosť a teším sa na Vás opäť niekedy nabudúce.

Do čítania, priatelia!

Slovenský cyklista dnes potvrdil všetky predpoklady a triumfoval v 3. etape Tour de Suisse, čím sa zároveň aj obliekol do žltého dresu pre pretekára, ktorý vedie celkové poradie. Peter Sagan konečne potešil svojich fanúšikov a dal bodku za dňom, kedy v pelotóne diktoval tempo práve jeho tím Bora-Hansgrohe.

Poradie po 3. etape:

1. Peter Sagan (SVK) – Bora-Hansgrohe – 7:51:31 hod.

2. Kasper Asgreen (DEN) Deceuninck – Quick Step +10s
3. Rohan Dennis (AUS) Bahrain-Merida

4. Michael Matthews (AUS) Sunweb – obaja +11s
5. Lawson Craddock (USA) EF Education First Pro Team +16s

Výsledky 3. etapy:

1. Peter Sagan (SVK) – Bora-Hansgrohe – 3:39:25 h

2. Elia Viviani (ITA) – Deceuninck – Quick Step
3. John Degenkolb (GER) – Trek–Segafredo

4. Ivan Garcia Cortina (ESP) – Bahrain–Merida
5. Ben Swift (GBR) – Team Ineos – všetci rovnaký čas ako víťaz

Cieľ

Druhý skončil Elia Viviani, ako tretí preťal pásku John Degenkolb.

Cieľ

Peter Sagan nedáva nikomu šancu a víťazí v tretej etape na Tour de Suisse! Neskutočný nástup od jazdca Bory-Hansgrohe, Slovák prevalcoval konkurenciu.

500 m

Rodák zo Žiliny tretí, skvelá pozičná jazda od Slováka!

1 km

Peter Sagan v tejto chvíli približne na desiatom mieste.

1,5 km

Pole sa natiahlo, vpredu zostalo zhruba 30 jazdcov, ktorí sa môžu zapojiť do finálneho šprintu.

2 km

Väčšina favoritov má výbornú pozíciu, „žltý“ Asgreen sa zapojí aj do práce pre Vivianiho.

3 km

Bora s Petrom Saganom si vyberá pravý kraj vozovky, vpredu celkovo štyri vláčiky tímov.

5 km

Dopredu sa dostávajú ďalšie tímy, medzi inými aj CCC Team s Gregom van Avermaetom či Sunweb.

6 km

Už aj posledný pretekár je pohltený. Pellaud nazbieral na horských prémiách šesť bodov, obe vyhral. Zároveň tento Švajčiar vydržal v úniku najdlhšie.

7 km

Osamotený Pellaud vedie o pätnásť sekúnd. Tempo sa v najbližších sekundách ešte zrýchli.

8 km

Simon Pellaud (reprezentácia Švajčiarska) sa ešte pokúsi o malé prekvapenie, keď ušiel svojim zvyšným dvom kolegom z úniky. Nemyslím si však, že Bora nechá túto situáciu bez odozvy.

10 km

Záverečných desať kilometrov sme začali úzkou dedinskou cestičkou. Netreba prestať dávať pozor. Vpredu sa pohybuje aj Kasper Asgreen, držiteľ žltého dresu, ktorému cestu razí jeho tím Deceuninck – Quick Step. Dánsky pretekár by nemal byť Petrovi žiadnym súperom.

11 km

Hlavná skupina už má troch borcov na dohľad. Peter Sagan na fantastickom a bezpečnom mieste vpredu v balíku.

13 km

Následne Lindeman zvesil nohy a bol pohltený pelotónom. Na čele tak zostala už len trojica jazdcov, ktorá vedie o dvadsať sekúnd.

14 km

Tri bonifikačné sekundy a štyri body do súťaže šprintérov vzal Bert-Jan Lindeman (Jumbo-Visma), druhý bol na prémii Willie Smit (Kaťuša-Alpecin).

15 km

V tejto chvíli nás čaká ešte zhruba štvrťhodina z dnešnej etapy. Predná štvorica sa pripravuje na druhú šprintérsku prémiu.

17 km

Ani nie štyridsať sekúnd delí kvarteto na čele od hlavnej skupiny. Veci sú pripravené na hromadný šprint.

18 km

Peter Sagan s defektom predného kolesa! Všetko sa to stalo ešte v ideálnej časti etapy, Slovák sa stihol vrátiť do pelotónu. Pomohol mu v tom aj kolega Poliak Maciej Bodnar.

20 km

Už je to znovu pod minútou, pred nami posledných dvadsať kilometrov tretej etapy na Tour de Suisse.

22 km

Situáciu kontroluje na čele aj Deceuninck – Quick Step. Únik si o čosi navýšil náskok na minútu a dvadsať sekúnd. Bol to jeden z posledných výkrikov štvorice, ktorá bude istotne dostihnutá.

23 km

Dosiahli sme hranicu jednej minúty. Bora-Hansgrohe kontroluje špicu, všetko ide podľa plánu.

25 km

Tri bonifikačné sekundy na prémii získal Willie Smit (Kaťuša-Alpecin). Pelotón dôvod na šprint nemal, keďže v tejto bonifikácii sa berú do úvahy len prvé tri miesta.

28 km

Za niečo málo ako tri kilometre nás čaká šprintérska prémia. Hlavná skupina neprestáva zrýchľovať.

30 km

Minúta a pol. Štvorica na čele prichádza svoj náskok raketovou rýchlosťou. Koľko kilometrov bude zostávať do cieľa, keď bude únik pohltený?

32 km

Záverečných zhruba 200 metrov bude mierne do kopca a navyše k tomu aj na „mačacích“ hlavách. Bez pochýb tu je jedným z hlavných ašpirantov na triumf práve Peter Sagan, ktorý si drží v pelotóne ideálnu pozíciu.

35 km

Pokorili sme dve minúty, veľmi rýchlo sa blížime k cieľu. Nuž, dnes to bude naozaj vybičované.

38 km

Postupne sa blížime k hranici dvoch minút. Na čele pelotónu diktuje tempo dvojica jazdcov Bora-Hansgrohe. Celok postavený okolo Petra Sagana dnes podriadi všetko etapovému víťazstvu aj zisku žltého dresu.

40 km

Dve minúty a pätnásť sekúnd. O toľko vedie kvarteto Willie Smit (Kaťuša-Alpecin), Bert-Jan Lindeman (Jumbo-Visma), Ryan Anderson (Rally UHC) a Simon Pellaud (reprezentácia Švajčiarska).

43 km

Rozdiel medzi skupina začína klesať. Pelotón nepotrebuje žiadnu markantnú stíhaciu jazdu, pred nami je necelá hodina pretekov.

45 km

Peter Sagan sa bez problémov drží v hlavnej skupine. Slovenský cyklista dnes bude siahať na dres pre celkového lídra priebežného poradia. K tomu by mu mala pomôcť aj spolupráca celého tímu Bora-Hansgrohe.

47 km

Sledujeme klasický šprintérsky dojazd, respektíve šprintérsky priebeh etapy. Ide sa pomerne rýchlo a ako som už spomínal, pelotón má všetko pod kontrolou.

50 km

Hromadná skupina prešla druhým vypísaným horským stúpaním, kde sa jej strata na lídrov etapy navýšila na necelé tri minúty. Pred nami je mierne klesanie a následne už iba rovina.

53 km

V tejto chvíli začíname náš textový prenos. Čelnej skupine zostáva do cieľa niečo málo ako 53 kilometrov, odstup pelotónu od úniku sa pohybuje na hranici 2:40.

Do úniku šli štyria pretekári. Boli nimi Willie Smit (Kaťuša-Alpecin), Bert-Jan Lindeman (Jumbo-Visma), Ryan Anderson (Rally UHC) a Simon Pellaud (reprezentácia Švajčiarska). Štvorica nemala pred sebou náročnú cestu, avšak početný pelotón za nimi celú situáciu kontroloval. Rozdiel medzi skupinami maximálne dosiahol štyri minúty.

Tretia etapa sa odohrá na zvlnenom profile určenom pre najrýchlejších jazdcov v pelotóne, no samotná koncovka ich určite zaskočí. Posledných dvesto metrov vyskočí na sedem percent. Trasa obsahuje niekoľko menších, svižných výstupov a pretekári sa o tom presvedčia hneď po štarte v meste Flamatt.

Organizátori vypísali iba dve horské prémie, tie sú však strmé, a favoriti na etapový triumf si vychutnajú najmä mestské stúpanie Chemin de Lorette s jedenástimi percentami. Šprintérske celky nebudú môcť podceniť únik na tomto teréne a uľaví sa im až po prvej šprintérskej prémii, odkiaľ bude viesť jednoduchá cesta do finálnej destinácie. Okolo mesta Murten sa urobia dva okruhy, ktoré budú kopírovať breh miestneho jazera.

Záverečné kilometre neobsahujú výrazné technické úseky, pozornosť si zaslúži iba ľavotočivá zákruta na úrovni flamme rouge.

Zdroj: cycling-info.sk

Výsledky 2. etapy:

1. Luis León Sánchez (Šp.) Astana 4:01:21 h

2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +6 s
3. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott

4. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step
5. Greg van Avermaet (Belg.) CCC Team
6. Michael Matthews (Aus.) Sunweb – rovnaký čas


Poradie po 2. etape:
 

1. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step 4:12:16 h

2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe – rovnaký čas
3. Rohan Dennis (Aus.) Bahrain-Merida +1 s

4. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +1
5. Stefan Küng (Švaj.) Groupama-FDJ +10
6. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott +17

Druhá etapa tohto ročníka Tour de Suisse priniesla víťazstvo španielskeho cyklistu Luisa Leona Sancheza z tímu Astana. Práve tento tím odviedol vynikajúcu robotu v predposlednom stúpaní, čo malo za následok záverečné dianie v pelotóne a napokon zaslúžene patrí dnešné etapové víťazstvo tomuto celku.

Peter Sagan bol v závere sám len s jedným kolegom, do cieľa dorazil ako prvý borec z vyselektovaného balíka so 6-sekundovou stratou na Španiela. Trentin bojoval s naším cyklistom o druhé miesto, nakoniec to ale na Sagana nestačilo.

Toto podujatie obľubuje aj najlepší slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý sa vo Švajčiarsku predstaví ako jediný Slovák. Trojnásobný majster sveta je rekordérom v počte víťazných etáp na tomto podujatí, keď vyhral vo Švajčiarsku 16 etáp a dovedna sedemkrát ovládol bodovaciu súťaž. Prognózy hovoria, že práve slovenský cyklista a úradujúci šampión Tour de France Geraint Thomas budú najväčšími lákadlami tohto podujatia.

Na pretekoch okolo Švajčiarska sa však predstavia aj ďalší zaujímavý cyklisti, ako napríklad aktuálny majster sveta Španiel Alejandro Valverde či úradujúci olympijský šampión Belgičan Greg van Avermaet.

Program etáp:

sobota 15.6. – 1. etapa: Langnau im Emmental – Langnau im Emmental (individuálna časovka, 9,5 km)
nedeľa 16.6. – 2. etapa: Langnau im Emmental – Langnau im Emmental (160 km)
pondelok 17. júna – 3. etapa: Flamatt – Murten (162 km)
utorok 18. júna – 4. etapa: Murten – Arlesheim (164 km)
streda 19. júna – 5. etapa: Münchenstein – Einsiedeln (177 km)
štvrtok 20. júna – 6. etapa: Einsiedeln – Flumserberg (120 km)
piatok 21. júna – 7. etapa: Unterterzen – St. Gotthard (217 km)
sobota 22. júna – 8. etapa: Goms – Goms (individuálna časovka, 19,2 km)
nedeľa 23. júna – 9. etapa: Goms – Goms (144 km)

Vítam všetkých fanúšikov cyklistiky! Veľkolepý cyklistický sviatok v podobe Tour de France sa už nezadržateľne blíži, všetci cyklisti však ešte musia správne naladiť formu. Tradičnou generálkou sú preteky okolo Švajčiarska. Dnes je na programe etapa s poradovým číslom 3.

Náš prenos sa začne približne o 16:00.

Výsledky 2. etapy::
1. Luis León Sánchez (Šp.) Astana 4:01:21 h

2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +6 s
3. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott

4. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step
5. Greg van Avermaet (Belg.) CCC Team
6. Michael Matthews (Aus.) Sunweb – rovnaký čas

Poradie po 2. etape::
1. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step 4:12:16 h

2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe – rovnaký čas
3. Rohan Dennis (Aus.) Bahrain-Merida +1 s

4. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +1
5. Stefan Küng (Švaj.) Groupama-FDJ +10
6. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott +17