Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Revolučné novinky vo formule 1. Monoposty "schudnú" o 30 kilogramov

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) predstavila vo štvrtok nové technické pravidlá, ktoré budú platné od sezóny 2026.

06.06.2024 17:26 , aktualizované: 17:46
Formula 1 Ferrari Foto:
Monoposty formuly 1 (na snímke Carlos Sainz na Ferrari) čakajú v blízkej budúcnosti výrazné zmeny.
debata

Už predtým bol známy prechod na ekologickejší pohon a viac elektrických prvkov. Nové monoposty budú menšie i ľahšie s cieľom priniesť tesnejšie súboje. Jednou z najzaujímavejších noviniek je Manual override system, ktorý nahradí DRS.

Nový prvok poskytne lepší výkon z elektrických batérií, ktorých kapacita sa trojnásobne zvýši. Súčasné DRS funguje na aerodynamickom princípe – jazdec môže za určitých okolností otvoriť zadné krídlo, znížiť odpor vzduchu a ľahšie sa priblížiť k súperovi. Monoposty budú ľahšie o 30 kilogramov (768 kg) a palivo má byť „stopercentne udržateľné“.

„Vytvorili sme súbor predpisov, ktorých cieľom je nielen zlepšiť preteky, ale aj zatraktívniť šampionát pre výrobcov pohonných jednotiek, výrobcov jednotlivých dielov a existujúcich účastníkov,“ citovala prezidenta FIA Mohammeda Bena Sulayema agentúra Reuters.

Federácia zverejnila pravidlá v Montreale, kde je cez víkend na programe VC Kanady. Ratifikovať by ich mal 28. júna.

Formula 1 bude mať v sezóne 2026 desať tímov a šesť dodávateľov motorov. K Ferrari, Mercedesu, Renaultu a Honde pribudnú Audi a Ford.

Scuderia Ferrari Čítajte viac Veľká zmena: Ferrari mení názov vo formule 1. Tím z Maranella neodolal miliónom

„Musíme mať koncepciu vozu, ktorá vyhovuje pohonnej jednotke. Preto sme sa rozhodli pre takzvané ‚svižné‘ auto, teda o niečo menšie s menším prítlakom, ale s dôrazom na menší odpor vzduchu,“ povedal technický riaditeľ FIA pre jednomiestne vozidlá Jan Monchaux.

Veľkosť motorov sa meniť nebude – v F1 zostanú naďalej 1,6-litrové šesťvalce. Predošlá zmena pravidiel priniesla širšie a dlhšie vozidlá s paradoxne rovnakým cieľom, ako aj ten súčasný, čiže vyrovnanejšími súbojmi. Problém predošlej generácie monopostov boli nečistoty, ktoré za sebou zanechávali a tak sťažovali potenciálne súboje.

Modelky, cyklistka i hudobníčka. Krásky jazdcov F1 Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Max Verstappen (Red Bull) - Kelly Piquetová....
debata chyba
Viac na túto tému: #formula 1 #pravidlá