Svitko skončil v 12. etape šestnásty, Varga bojoval o víťazstvo

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v piatkovej dvanástej etape rely Dakar šestnáste miesto. Jeho krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek druhý, keď za najrýchlejším Brazílčanom Marcelom Medeirosom zaostal o 1:36 minúty.

13.01.2023 13:46
Štefan Svitko Foto:
Štefan Svitko na Dakare.

Pretekári absolvovali v piatok 376 kilometrov s cieľom v meste Šajbah, pričom samotný špeciál mal dĺžku 185 kilometrov. Etapa bola súčasťou dvojdňového maratónu, počas ktorého nemohli pretekári využiť služby svojho tímu.

Medzi motocyklami zvíťazil Čiľan Jose Ignacio Cornejo Florimo a na svojej Honde tak dosiahol prvé víťazstvo na prebiehajúcom Dakare. V celkovom hodnotení sa prvýkrát v tomto ročníku ujal vedenia Austrálčan Toby Price, ktorý skončil v piatok na treťom mieste (+1:58).

Svitko štartoval s číslom 22 a už po štyridsiatich kilometroch bol v strede druhej desiatky, kde sa aj udržal. Do cieľa prišiel s mankom 4:54 minúty na Corneja Florima a v celkovom hodnotení figuruje naďalej na štrnástom mieste.

Varga vylepšil svoje maximum na tohtoročnom Dakare o dve pozície a je jediný z troch nováčikov, ktorý sa dostal do tejto fázy súťaže. Vyrazil ako piaty, v polovici etapy poskočil na tretiu pozíciu a tridsať kilometrov pred cieľom bol dokonca najrýchlejší.

Jeho doterajším najlepším výsledkom bolo štvrté miesto v tretej etape. V celkovom hodnotení mu patrí štvrtá priečka.

Výsledky 12. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Čile/Honda) 1:57:27 h, 2. Daniel Sanders (Aus./GasGas) +49 s, 3. Toby Price (Aus./KTM) +1:58 m, 4. Matthias Walkner (Rak./KTM) +2:05, 5. Kevin Benavides (Arg./KTM) +2:22, 6. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +2:54, …16. Štefan SVITKO (SR/KTM) +4:54

celkové poradie: 1. Price 40:47:36 h, 2. Howes +28 s, 3. Benavides +2:40 m, 4. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +14:54, 5. Adrien van Beveren (Fr./Honda) +16:14, 6. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) +20:00, …14. SVITKO +1:34:34

štvorkolky: 1. Marcelo Medeiros (Braz.) 2:37:04 h, 2. Juraj VARGA (SR) +1:36 m, 3. Giovanni Enrico (Čile/všetci Yamaha) +4:07

celkové poradie: 1. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) 51:35:59 h, 2. Francisco Moreno Flores (Arg./Yamaha) +59:00 m, 3. Pablo Copetti (USA/Yamaha) +2:17:30, 4. VARGA +2:54:29

Rely Dakar, Aleš Loprais Čítajte viac Umieral mi pred očami. Lopraisov súper opisuje momenty hrôzy
Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar 2023