Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Líder skončil po ťažkom páde, Svitko naďalej medzi najlepšími

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko na stroji KTM napokon obsadil v 10. etape Rely Dakar 12. miesto.

13.01.2021 13:13
Stefan Svitko Dakar Foto:
Štefan Svitko.

Po odstúpení doterajšieho lídra Joseho Ignacia Corneja Florima, ktorý sa zranil pri páde, organizátori upravili výsledky a Svitko sa posunul o jednu priečku.

V celkovom poradí sa udržal na 10. pozícii. V etape z Naúmu do Al Uly triumfoval Američan Ricky Brabec.

Stredajšia 583 km dlhá etapa s 342-kilometrovým špeciálom zaviedla štartové pole do mesta Al Ula. Približne polovica trate bola piesčitá, druhú polovicu tvoril kamenitý povrch.

S nástrahami trate sa najlepšie popasoval Brabec na Honde, ktorý sa na 126. kilometri ujal vedenia a udržal si ho až do konca. Slávil tretie etapové víťazstvo na tohtoročnom Dakare, celkovo šieste v kariére.

Na druhej priečke skončil s odstupom troch minút a 15 sekúnd Španiel Joan Barreda Bort, dominanciu Hondy zvýraznil tretím miestom Argentínčan Kevin Benavides (+5:11).

Svitko zo Slovnaft Rally Teamu bol na druhom a treťom waypointe na priebežnej 17. pozícii, postupne sa však zlepšoval a napokon skončil na 12. mieste so stratou 18:47 min na víťaza.

Obrovskú smolu mal vedúci muž celkovej klasifikácie Cornejo Florimo, ktorý mal ťažký pád na 252. kilometri. Bol po ňom schopný pokračovať ďalej a finišoval na 11. mieste, podľa oficiálneho webu podujatia sa však hneď podrobil lekárskym vyšetreniam a tie ukázali, že Čiľan nemôže v pretekoch pokračovať.

Podľa slov jeho brata si pri páde poranil hlavu. Po Austrálčanovi Tobym Priceovi, ktorý spadol v utorkovej 9. etape, tak vypadol z hry ďalší veľký favorit.

Vedenie v celkovom poradí prebral Benavides, ktorý má 51-sekundový náskok pred Brabecom. Svitko je priebežne jedenásty, na Argentínčana stráca 1:16:19 h.

Rely Dakar – 10. etapa

Naúm – Al Ula, 342 km špeciál, celková dĺžka 583 km

motocykle: 1. Ricky Brabec (USA/Honda) 3:12:33 h, 2. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) +3:15 min, 3. Kevin Benavides (Arg./Honda) +5:11, 4. Skyler Howes (USA/KTM) +5:48, 5. Matthias Walkner (Rak./KTM) +5:56, 6. Daniel Sanders (Aus./KTM) +9:07, …, 12. Štefan SVITKO (SR/KTM-Slovnaft Rally Team) +18:47

priebežné poradie: 1. Benavides 40:20:08 h, 2. Brabec +51 s, 3. Sam Sunderland (V. Brit./KTM) +10:36, 5. Barreda Bort +15:40, 6. Howes +29:38, …, 10. SVITKO +1:16:19 h

Viac na túto tému: #motorizmus #Štefan Svitko #Dakar 2021