Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Uškodila Schumacherovi sláva? Dokument poukazuje na chybu po nešťastí

Nešťastie, ktoré je už takmer sedem rokov zahalené tajomstvom. Odpovede na otázky o následkoch nešťastného pádu sedemnásobného majstra sveta formuly 1 pri lyžovaní sa snaží priniesť dokument s názvom Michael Schumacher: Hľadanie pravdy. Minulý týždeň ho odvysielala francúzska televízna stanica RMC Story.

21.09.2020 08:31
Michael Schumacher, Kerpen, nehoda Foto: ,
Šiltovky a povzbudzujúce odkazy Michaelovi Schumacherovi pri motokárovej dráhe v Kerpene niekoľko dní po jeho vážnej nehode.
debata (2)

Legendárny pretekár spadol vo francúzskych Alpách v decembri 2013 a utrpel vážne zranenia hlavy. Schumacher narazil do skaly a napriek tomu, že mal prilbu, upadol do bezvedomia.

Rodina o jeho zdravotnom stave neinformuje už od konca roka 2016.

„Nie je to téma pre verejnosť, musíme chrániť jeho súkromie,“ uviedla vtedy Schumacherova manažérka a hovorkyňa rodiny Sabine Kehmová .

Už v piatok sme priniesli časť z vyjadrenia neurológa Ericha Riederera zo spomínaného dokumentu. Ďalšie slová špecialistu z Zürichu citujú ich viaceré zahraničné médiá.

Schumacherov stav by vraj nemusel byť taký vážny, keby ho po prevoze vrtuľníkom z miesta nehody začali operovať skôr. V nemocnici v Grenobli k zákroku pristúpili až dve hodiny po páde, čo Riederer považuje za priveľa.

„Neurochirurgovia vždy hovoria, že čas je mozog. To znamená, že musíte konať hneď, čas má v tomto prípade zásadný význam. Podľa mňa čakali príliš dlho na to, aby "vypli mozog“, znížili tlak v lebke.

Postupom času sa mozog poškodzuje čoraz viac. Ak uplynie príliš veľa času, zničíte mozgové substancie," uviedol špecialista, podľa ktorého nie je vylúčené, že lekári nechceli podstúpiť risk, keďže išlo o slávnu osobou.

Michael Schumacher. Foto: SITA/AP, Tom Hevezi
Michael Schumacher Michael Schumacher.

Aj keď Riederer nebol členom lekárskeho tímu, ktorý bojoval o Schumacherov život, myslí si, že velikán F1 sa už nikdy úplne nezotaví.

V dokumente prehovoril aj pohotovostný lekár Gérald Kierzek.

„Schumacher aj po vyše šiestich rokoch bojuje s následkami ťažkého úrazu hlavy. Pravdepodobne je pripútaný na lôžko, nemôže chodiť a má poruchu svalov, ktorá spôsobila výraznú fyzickú metamorfózu,“ predpokladá Kierzek.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Michael Schumacher