Vettel uspel v súboji s Hamiltonom a prekonal Prosta, Alonso si zalietal

Nemecký pretekár Sebastian Vettel na Ferrari sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Belgicka, trinástych pretekov seriálu F1.

26.08.2018 16:40 , aktualizované: 17:31
Sebastian Vettel, Lewis Hamilton Foto: ,
Sebastian Vettel (vpravo) a Lewis Hamilton na belgickom pódiu.

Krátko po štarte predstihol britského víťaza kvalifikácie Lewisa Hamiltona na Mercedese a poradie na prvých dvoch priečkach sa nezmenilo do konca. Tretí skončil Holanďan Max Verstappen na Red Bulle.

Vettel dosiahol 52. prvenstvo v kariére a dostal sa pred Francúza Alaina Prosta na tretiu priečku historického poradia. Druhý je Hamilton (67), vedie Nemec Michael Schumacher s 91 víťazstvami. Pilot Ferrari stiahol náskok Brita na čele šampionátu na sedemnásť bodov.

Ferrari zvíťazilo na VC Belgicka po deviatich rokoch, predchádzajúcim víťazom bol Fín Kimi Räikkönen, ktorý nedeľňajšie preteky nedokončil. Už o týždeň sa uskutoční Veľká cena Talianska na okruhu v Monze.

Veľká cena Belgicka formuly 1 Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Monopost Fernanda Alonsa (McLaren) letí nad...

V prvej zákrute La Source prišlo k zrážke Hülkenberga, Alonsa a Leclerca a preteky sa pre nich skončili. V následnej pasáži sa Vettel stihol dostať pred Hamiltona a na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo. Smolu mal Räikkönen, ktorý musel po defekte zájsť do boxov. Po reštarte sa Vettel odolal útoku od Hamiltona a zakrátko už bol mimo ohrozenia systémom DRS.

Dopredu sa dral Verstappen, predbehol oba monoposty Force India a v 10. kole bol na treťom mieste. Aj Bottas štartujúci zo 17. pozície bol pri chuti, v 17. kole mu patrila už 9. priečka.

V polovici pretekov sa ako prvý vybral vymeniť pneumatiky druhý Hamilton, po ňom šiel do boxov aj Vettel. Nemec sa vrátil na prvom mieste, pred Hamiltonom mal náskok 1,7 sekundy, ktorý časom narástol na 5 sekúnd. Do konca pretekov sa Nemcov náskok zdvojnásobil a bez problémov si pripísal piate víťazstvo v tomto roku.

Veľká cena Belgicka F1 – Spa-Francorchamps – nedeľa (po 44 kolách): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +11,061 s, 3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +31,372, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +1:03,605 min, 5. Sergio Pérez (Mex.) Force India +1:11,023, 6. Esteban Ocon (Fr.) Force India +1:19,520, 7. Grosjean (Fr./Haas) +1:25,953, 8. Magnussen (Dán./Haas) +1:27,639, 9. Gasly (Fr./Toro Rosso) +1:45,892, 10. Ericsson (Švéd./Sauber) +1 kolo.

Hlasy po pretekoch (zdroj: Sport2 TV):

Sebastian Vettel, 1. miesto: „Mal som výborný štart. Lewis ma síce vytláčal doľava, ale vedel som, že moja chvíľa príde na kopci. Tento rok to bolo omnoho lepšie ako vlani. Keď sa objavil safety car, bol som už na prvom mieste. Po reštarte som si postrážil rozjazd do ďalšieho priebehu. To bolo veľmi dôležité. V závere, keď som videl, že Lewis na mňa príliš netlačí, som aj ja trochu zvoľnil.“

Pódium VC Belgicka formuly 1 s víťazom... Foto: Reuters, FRANCOIS LENOIR
VC Belgicka, pódium Pódium VC Belgicka formuly 1 s víťazom Sebastianom Vettelom, druhým Lewisom Hamiltonom (vľavo) a tretím Maxom Verstappenom.

Lewis Hamilton, 2. miesto: „Gratulujem Sebastianovi. Spravil som všetko, čo som mohol. Na rovinke ma však predstihol, akoby som tam ani nebol. Skúsil som ho neskôr chytiť, ale nevyšlo to. Na rovinke som nemal šancu.“

Max Verstappen, 3. miesto: „Po prvých desiatich kolách, keď som predstihol niekoľko jazdcov, to už boli moje preteky. Na predchádzajúcich podujatiach nám príliš neprialo šťastie, tentoraz sa mi podaril dosť dobrý výsledok.“