VC Číny nečakane ovládol Ricciardo, Vettelove šance zmaril Verstappen

Austrálsky pretekár Daniel Ricciardo triumfoval na Veľkej cene Číny, tretích pretekoch seriálu formuly 1. Jazdec tímu Red Bull síce obsadil v kvalifikácii až 6. priečku, no sústredeným výkonom obohateným o viacero efektných predbiehacích manévrov sa v hlavných pretekoch prepracoval na prvé miesto. Druhú priečku obsadil Valtteri Bottas na Mercedese, tretí skončil Kimi Räikkönen na Ferrari.

15.04.2018 09:53 , aktualizované: 10:26
Daniel Ricciardo, Valtteri Bottas, Kimi Räikkönen Foto: ,
Víťaz VC Číny Daniel Ricciardo s trofejou, vľavo druhý Valtteri Bottas, vpravo tretí Kimi Räikkönen.

Tímový kolega Räikkönena, líder šampionátu a víťaz kvalifikácie Sebastian Vettel skončil po kolízii s Maxom Verstappenom z Red Bullu až ôsmy.

Ricciardo vyťažil z výjazdu bezpečnostného vozidla približne v polovici pretekov, keď ho vedenie tímu povolalo do boxov a namiesto stredne tvrdých pneumatík mu naordinovalo mäkké.

Rodák z Perthu sa potom prebíjal štartovým poľom a 11 kôl pred koncom sa dostal na prvé miesto. Dosiahol šieste víťazstvo v F1, prvé od VC Azerbajdžanu v júni minulého roka.

VC Číny F1 mala nečakaného víťaza Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Záplava fínskych vlajok pred VC Číny.

Britský úradujúci majster sveta Lewis Hamilton obsadil štvrtú priečku. Vettel naďalej vedie seriál s 54 bodmi, druhý Hamilton má na konte 45 bodov, na tretej pozícii je Bottas (40 bodov). Ricciardo sa prebojoval na štvrtú pozíciu, má 37 bodov.

„Zdá sa, že nevíťazím v nudných pretekoch. Toto sme nečakali. Pred 24 hodinami to vyzeralo, že budem štartovať z posledného miesta, ale chlapci boli v kvalifikácii skvelí a stihli mi vymeniť motor. Po výjazde safety caru sme rýchlo zareagovali, bolo to rozhodujúce. Veľmi som si užil dnešné preteky, vedel som, že na mäkkých gumách môžem získať viac pri brzdení. Vždy, keď dostaneme šancu, snažíme sa z toho vyťažiť maximum,“ povedal Ricciardo.

Víťaz kvalifikácie Vettel odštartoval spoľahlivo, no v prvej zákrute trochu „zavrel“ tímového kolegu Räikkönena a ten sa prepadol na štvrté miesto. Z piatej na tretiu priečku sa prepracoval Verstappen, Bottas bol druhý a Hamilton piaty.

Štart Veľkej ceny Číny. Foto: SITA/AP, Andy Wong
Veľká cena Číny, štart Štart Veľkej ceny Číny.

Na poradí na čele sa dlho nič nemenilo, až prišli zastávky v boxoch a Bottas sa dostal pred Vettela. Približne v polovici veľkej ceny sa zrazili dva monoposty Toro Rosso, na trati zostali úlomky, čo znamenalo výjazd bezpečnostného vozidla. V tíme Red Bull zareagovali a pilotom nasadili mäkké zmesi.

Na konci 35. kola nasledoval reštart, Bottas si udržal vedenie, druhý bol Vettel, tretí Hamilton. Krátko na to sa Ricciardo dostal pred Räikkönena na piatu priečku. Štvrtý Verstappen útočil na Hamiltona, ale ten ho vytlačil mimo trať a mladý Holanďan klesol na piate miesto za tímového kolegu Ricciarda.

„Videl som, že Vettel má problémy s gumami, tak som ho skúsil v zákrute predbehnúť. Bola to samozrejme moja chyba. Nechcel som to urobiť, ale po pretekoch je ľahké kritizovať a hovoriť, že som mal počkať. Bolo by to asi lepšie, ale bohužiaľ som to neurobil,“ vyhlásil Verstappen.

Vettel mal pre Verstappena pochopenie. „Čakal som, že zaútočí skôr. Nemal som v úmysle vzdorovať, pretože to nemalo zmysel, bol veľmi rýchly a ja som nechcel ohroziť svoj výsledok,“ povedal nemecký pilot.

„Urobil chybu, zle odhadol situáciu, to sa jednoducho stane. Už síce nie je nováčik, ale toto sa vám môže stať aj po 300 pretekoch. Mali sme šťastie, že sme obaja mohli pokračovať v pretekoch,“ pridal.

Austrálčan bol vo forme a na najdlhšej rovinke v celom seriáli (1,17 km) predbehol Hamiltona. Prakticky okamžite začal dorážať aj na Vettela, o chvíľu predviedol úspešný manéver a už bol druhý. Verstappen zatiaľ predstihol Hamiltona a o pár momentov sa natlačil na Vettela, ale Nemcovi nenechal priestor a obaja dostali hodiny.

V 45. kole sa Ricciardo prebojoval na čelo a poradie bolo nasledovné: Ricciardo, Bottas, Räikkönen, Hamilton, Verstappen, Hülkenberg, Vettel. Verstappen za svoj manéver dostal 10-sekundovú penalizáciu. Ricciardo jazdil rýchle časy, jeho náskok narastal a víťazstvo mal na dosah.

Verstappen síce ešte predbehol Hamiltona, ale v konečnom dôsledku mu to bolo málo platné. Räikkönen na čerstvejších pneumatikách sa priblížil k Bottasovi, ale z útoku nič nebolo. Ricciardo išiel v závere bez problémov a napokon sa radoval z víťazstva.

Najbližšie sa 29. apríla uskutoční Veľká cena Azerbajdžanu, kde bude Ricciardo obhajovať vlaňajšie prvenstvo.

Výsledky – Veľká cena Číny F1 – Šanghaj – nedeľa (po 56 kolách): 1. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull, 2. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +8,894 s, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +9,637, 4. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +16,985, 5. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +20,436, 6. Nico Hülkenberg (Nem.) Renault +21,052, 7. Fernando Alonso (Šp.) McLaren +30,639, 8. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +35,286, 9. Sainz (Šp.) Renault +35,763, 10. Magnussen (Dán.) Haas +39,594.

Poradie MS (po 3 z 21 pretekov): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 54 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 45, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 40, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 37, 5. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 30, 6. Fernando Alonso (Šp.) McLaren a Nico Hülkenberg (Nem.) Renault – obaja po 22

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 85 bodov, 2. Ferrari 84, 3. Red Bull 55, 4. McLaren 26, 5. Renault 25, 6. Toro Rosso 12