Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Homola odštartuje v najvyššej lige WTCR za volantom Peugeotu

Matej Homola ako prvý slovenský jazdec štartoval na domácich pretekoch majstrovstiev sveta WTCC na okruhu Slovakia Ring, ako prvý Slovák sa niekoľkokrát postavil na pódium pretekov TCR International Series a teraz prichádza fantastická zmena.

15.03.2018 12:21
debata (1)

Na konci roka 2017 došlo k zlúčeniu dvoch najprestížnejších šampionátov cestovných vozidiel na svete, a to WTCC (majstrovstvá sveta cestovných vozidiel) a TCR International Series (šampionát cestovných vozidiel) a vznikol nový seriál so štatútom Svetového pohára – WTCR.

Ako najlepšie zhrnúť spojenie týchto dvoch pohárov? Svetový pohár WTCR zahŕňa to najlepšie z oboch svetov. Jazdiť sa bude na vozidlách TCR, ktoré sú skutočne blízko štandardným vozidlám, aké si dokážete objednať priamo v showroomoch, čo prináša nižšiu finančnú náročnosť a zároveň, omnoho širšie štartovné pole.

Mení sa však promotér, po novom to bude Eurosport Events, ktorý mal na starosti majstrovstvá sveta WTCC, čo znamená, že preteky sa pôjdu na 4 rôznych kontinentoch, bude 30 samostatných pretekov (3 každý víkend) a preteky budú naživo vysielané nielen na internete, ale aj na TV stanici Eurosport.

Talentovaný 23-ročný slovenský pretekár na margo tohto prelomového roka povedal: "Je neuveriteľné, aký veľký krok sa nám podaril. Sám neviem, či si už uvedomujem, že tento rok, keď oslavujem 10 rokov v motoršporte, sme sa dostali do najvyššej ligy. Ako 13-ročný som si prvýkrát sadol do motokáry v pretekoch majstrovstiev Slovenska. Prešlo 10 rokov a je predo mnou sezóna doslova z ríše snov. Svetový pohár WTCR je to najviac, čo v kategórií pretekov cestovných automobilov existuje. Počet pretekárov je limitovaný na 26 a ja, z malej krajiny akou je Slovensko, som sa tam dostal. Nešlo by to bez neskutočnej podpory, akú dostávam od rodiny a samozrejme, od našich reklamných partnerov a v neposlednom rade aj od všetkých fanúšikov, ktorí mi držia palce.“

Rok plný zmien, jedna vec však ostáva. Homola sa minulý rok predstavil vo farbách belgického tímu DG Sport Competition, ktorý bol s jeho výkonmi viac ako spokojný a preto došlo k vzájomnej dohode aj tento rok. Nebude to však už za volantom Opel Astra TCR, ale krotiť bude francúzsku novinku Peugeot 308 TCR.

Slovenský automobilový pretekár Matej Homola. Foto: SITA, Robert Tappert
Matej Homola Slovenský automobilový pretekár Matej Homola.

Vozidlo pochádzajúce z dielne Peugeot Sport si vyskúšal už pred pár dňami vo Francúzsku. Pod kapotou mu tlčie srdce s objemom 1,6 l preplňované turbodúchadlom a dosahuje maximálny výkon 350 k. Krivka maximálneho krútiaceho momentu dosahuje 420 Nm.

Homola dodáva: "Veľmi sa teším na novú výzvu, kvalitných súperov a taktiež aj na pokračujúcu spoluprácu s tímom DG Sport Competition. Nové auto Peugeot 308 TCR som už mal možnosť vyskúšať a pocity sú viac ako prekvapivé, pretože som neočakával také dobré ovládateľné auto a výkonný motor, v ktorom vôbec nie je cítiť nižší objem. Teším sa aj na spoluprácu s továrenským tímom Peugeot Sport, ktorý auto vyvinul a odviedol vynikajúcu prácu. V tejto chvíli, keď ešte nie je vyhodnotené BOP, je náročné povedať, ako na tom budeme v porovnaní s konkurenciou. Moje prvotné pocity z auta sú veľmi dobré a verím v jeho potenciál, potenciál tímu a športového oddelenia Peugeot Sport. Začína sa super sezóna a už sa neviem dočkať predsezónnych testov v Barcelone a prvých pretekov v Marakéši začiatkom apríla.“

Christian Jupsin, majiteľ tímu DG Sport Compétition vyjadril nadšenie, že môže opäť počítať s Matejom Homolom, poznajúc jeho športové a ľudské kvality:

„Áno je to tak, som skutočne potešený, že s Maťom obnovujeme túto výzvu a chcel by som sa mu poďakovať za dôveru, ktorú do nás dáva. V minulom roku tím dokázal oceniť jeho profesionalitu, nadšenie a obrovskú motiváciu. Maťo je bojovník, víťaz a pretekár – ako by povedali naši britskí priatelia. Len jedna vec je pre neho dôležitá a tou je vyhrať! Je to dokonalé načasovanie – toto mentálne nastavenie má aj tím DG Sport Compétition, ktorého členovia sú mu odhodlaní poskytnúť – rovnako ako Aurélienovi – všetky šance na získanie najlepších výsledkov za volantom PEUGEOT 308 TCR v prvom ročníku WTCR .“

Slávnostné otvorenie sezóny sa bude konať 28. 3. 2018 v Barcelone, bude spojené aj s oficiálnymi testami, kde budú prítomní všetci pretekári WTCR a Matej Homola nebude chýbať. Prvý pretekársky víkend tohto novovzniknutého seriálu, ktorý hrdo a právom nesie status Svetového pohára, sa bude konať na africkom kontinente prvý aprílový víkend (7. – 8. 4.) v hlavnom meste Maroka,Marrakéši a pôjde o náročný mestský okruh.

Informácie pochádzajú z tlačovej správy.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Homola #WTCR