Jeho zdravotný stav odzrkadľuje dokument TNT Sports, kde sa svetový šampión z roku 2003 pozerá na fotografiu svojich štyroch detí – Seren, Slone, Saskia a Saxon.
Thompson loví v pamäti ich mená, no ide to ťažko. Často si nedokáže spomenúť. Na vine je počiatočná fáza demencie, ktorou bývalý športovec trpí.
„Čo si pamätáš z majstrovstiev sveta 2003 v Austrálii?“ pýta sa ho v inej scéne jeho spoluhráč zo zlatého tímu Phil Vickery. Odpoveď znie: nič. „Ani si nespomínam, že by som niekedy bol v Austrálii,“ priznáva Thompson.
Bývalý spoluhráč sa mu márne snaží pripomenúť oslavy, jazdu autobusom popri nadšených davoch fanúšikov v Londýne či prijatie u kráľovnej Alžbety II., ktorá Thompsona vyznamenala Radom britského impéria.
Čítajte viac Je to iba migréna, veľa pozeráš do telefónu, hovorili mu lekári. 15-ročný futbalový talent podľahol ťažkej chorobe„Nič, proste to tam nie je. Môj život sa úplne zmenil. Mám problémy s pamäťou, záchvaty hnevu, cítim sa stratený,“ priznáva Thompson s tým, že rozmýšľal nad samovraždou.
Demenciu s podozrením na chronickú traumatickú encefalopatiu (ochorenie mozgu vyvolané častými údermi do hlavy) mu diagnostikovali v roku 2020.
„Keď vidím seba alebo ostatných chlapcov, príde mi to úplne cudzie. Ako by som to ani nebol ja, kto tam je,“ konštatuje pri sledovaní záberov zo svojej kariéry.
Na MS v Austrálii získali Angličania prvý a doteraz jediný titul. Thompson bol jedným z kľúčových hráčov. Prekonal aj rekord v počte reprezentačných štartov na svojom poste a s kariérou sa rozlúčil v roku 2011.
Napriek rade úspechov a spoločenskému statusu národného hrdinu ľutuje, že sa dal na ragby.
„Keby som mohol vrátiť čas, nikdy by som ragby nehral. Radšej by som robil niekde na stavbe a mal normálny život.“
Thompson sa rozhodol pomôcť iným hráčom, aby sa vyhli jeho osudu. V roku 2020 s pomocou ďalších bývalých hviezd podali žalobu na ragbyových funkcionárov. Tí vraj neurobili dosť, čo sa ochrany zdravia a bezpečnosti hráčov týka.
"Nechcem, aby rugby zakázali, ale stále tvrdia, že najdôležitejšou zložkou tohto športu sú hráči. Musíme zabezpečiť, aby sa k nim pristupovalo podľa toho.
Zaobchádzame s nimi ako s kusom mäsa, ale oni sú ľudské bytosti a musíme zabezpečiť, že budú mať dôstojný život aj po kariére," vysvetlil svoju iniciatívu pre britský Daily Mail.
Čítajte viac Má len 48 a umiera na zákernú chorobu. Hviezdnemu cyklistovi zostávajú len štyri roky života