Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Srb Jokič získal tretíkrát v kariére cenu pre najužitočnejšieho hráča NBA

Srbský basketbalista Nikola Jokič z Denveru Nuggets získal tretíkrát za uplynulé štyri roky cenu pre najužitočnejšieho hráča (MVP) základnej časti NBA. V hlasovaní zámorských novinárov dostal 926 bodov a predstihol Shai Gilgeousa-Alexandra z tímu Oklahoma City (640) a Luku Dončiča z Dallasu Mavericks (566).

09.05.2024 08:00
Nikola Jokič Foto:
Nikola Jokič.
debata

„Predovšetkým musím spomenúť mojich spoluhráčov, pretože bez nich by by som nedokázal nič. Tréneri, hráči, lekári, všetko je to jeden veľký kruh a bez nich všetkých by som nebol tým, kým som,“ zdôraznil 29-ročný Jokič, ktorý sa stal deviatym hráčom v histórii s aspoň tromi oceneniami MVP súťaže.

Kareem Abdul-Jabbar drží rekord so šiestimi cenami, Michael Jordan a Bill Russell vyhrali hlasovanie päťkrát a Wilt Chamberlain i LeBron James štyrikrát. Rovnako ako Jokič si tri víťazstvá v ankete pripísali Larry Bird, Magic Johnson a Moses Malone.

Jokič dostal predtým cenu pre najužitočnejšieho hráča aj v rokoch 2021 a 2022. Vlani si ju prebral Joel Embiid z Philadelphie a Jokič skončil druhý. Srb tentoraz figuroval na všetkých 99 hlasovacích lístkoch, 79 novinárov ho zaradilo na prvé miesto.

V tejto sezóne zaznamenal priemer 26,4 bodu, 12,4 doskoku and 9 asistencií na zápas. Vlani sa s Denverom tešil z triumfu v play off NBA, teraz jeho tím prehráva v semifinále Západnej konferencie s Minnesotou Timberwolves 0:2 na zápasy.

Vojin Prole Čítajte viac Keď v Slovane neboli peniaze, tréner nás poslal kradnúť paštéty. Vojin Prole spomína, ako v hneve zavesil spoluhráča na vešiak

„Cenu MVP by si zaslúžilo viacero hráčov a medzi nimi vždy rozhodujú iba maličkosti,“ uviedol Jokič, ktorý si až 25-krát v tejto sezóne pripísal v zápase tzv. triple-double.

Šiestykrát za sebou vyhral cenu MVP hráč, ktorý sa narodil mimo USA. Keďže druhý skončil Kanaďan Gilgeous-Alexander, tretí Slovinec Dončič a na štvrtom mieste Jannis Antetokunmpo z Grécka, prvýkrát v 69-ročnej histórii hlasovania skončili na prvých štyroch miestach výlučne basketbalisti bez amerického pasu.

MS 2024 v hokeji - tu bývajú Slováci Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Clarion Congress Hotel v Ostrave, miesto, kde...
debata chyba
Viac na túto tému: #NBA #Nikola Jokič