Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Rusi previezli Grinerovú do trestaneckej kolónie. Američania reagovali

Americkú basketbalistku Brittney Grinerovú previezli z moskovského väzenia do trestaneckej kolónie na neznámom mieste, podľa jej právnych zástupcov sa presun začal už v piatok 4. novembra.

10.11.2022 08:37
Grinerová Rusko väzenie Foto:
Brittney Grinerová, hviezda basketbalovej WNBA a dvojnásobná olympijská šampiónka, čaká na archívnej snímke za mrežami na verdikt ruského odvolacieho súdu v Moskve.
debata (2)

Súd v hlavnom meste Ruska minulý utorok zamietol odvolanie 32-ročnej pivotky voči augustovému verdiktu a potvrdil jej nepodmienečný trest odňatia slobody na deväť rokov za pašovanie a prechovávanie drog.

„Brittney previezli zo záchytného centra Ikša ešte v piatok a teraz je na ceste do trestaneckej kolónie. Nemáme žiadne informácie o tom, kde sa momentálne nachádza a kam smeruje,“ uviedli právnici Grinerovej v stredajšom vyhlásení.

Rusko podáva správy o trestancoch v kolóniách každé dva týždne.

Brittney Grinerová Čítajte aj Potkany či AIDS. Skončí Grinerová na mieste, ktoré prirovnávajú ku gulagu?

Američania už reagovali na informáciu o presune niekdajšej hviezdy zámorskej WNBA prostredníctvom tlačovej tajomníčky Bieleho domu vo Washingtone Karine Jean-Pierrovej.

"Každá minúta neoprávneného zadržiavania Brittney Grinerovej v Rusku je príliš dlhá. Americká vláda naďalej neúnavne pracuje na jej prepustení a prezident už poveril svojich zástupcov, aby vyjednali s Rusmi lepšie podmienky a zaobchádzanie s Grinerovou v trestaneckej kolónii.

Ako sme už hovorili, Rusom sme predložili serióznu ponuku s cieľom ukončiť neprijateľné a nespravodlivé zadržiavanie amerických občanov," vyhlásila Jean-Pierrová.

Brittney Grinerovej vo februári našli v batožine po prílete do Ruska zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety. Okrem väzenia dostala aj pokutu vo výške milión rubľov (asi 16 400 eur).

Brittney Grinerová Čítajte viac Malé postele, zdravotné problémy. Vymení Putin basketbalistku za vraha?

Súd v rozsudku uviedol, že čas, ktorý si Grinerová bude musieť odsedieť vo väzení, sa prepočíta s časom vo vyšetrovacej väzbe. Deň strávený vo vyšetrovacej väzbe sa bude musieť počítať ako 1,5 dňa vo väzení, a tak si basketbalistka bude musieť odsedieť zhruba osem rokov.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena stále pracuje na okamžitom prepustení Grinerovej a Paula Whelana, ktorého v roku 2020 odsúdili v Rusku na 20 rokov väzenia za špionáž.

Američania sa už dlhšie snažia o to, aby vymenili Grinerovú a Whelana za ruského priekupníka so zbraňami Viktora Buta známeho aj pod prezývkou „Obchodník so smrťou“.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa rozprával s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom o možnej výmene, no z Ruska zatiaľ neprišla „produktívna odpoveď“.

Hviezdne tváre, ktoré boli alebo sú vo väzení Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Herečka Felicity Huffman.
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Brittney Grinerová