Čechom to vyšlo. V priamom súboji získali miestenku do osemfinále

Českí basketbalisti si ako poslední na majstrovstvách Európy zabezpečili miestenku do osemfinále.

08.09.2022 19:59 , aktualizované: 09.09.2022 00:18
Patrik Auda Foto: ,
Český basketbalista Patrik Auda v zápase proti Izraelu.

V priamom súboji o 4. priečku v D-skupine zdolali na domácej palubovke v Prahe hráčov Izraela 88:77. V zápase o postup medzi najlepšiu osmičku turnaja narazia v Berlíne na Grékov, ktorí piatimi víťazstvami suverénne ovládli C-skupinu.

Česi dokázali súperovi uniknúť v polovici prvej štvrtiny a v druhej desaťminútovke mali aj 19-bodový náskok (46:27). Izraelčania však po zmene strán zvýšili aktivitu a v úvode štvrtej štvrtiny sa im podarilo znížiť na rozdiel jediného koša (65:67).

Germany Eurobasket Basketball Čítajte aj Hviezda z NBA úradovala na šampionáte. Dončič nasúkal 47 bodov

Česi však ihneď zakontrovali šnúrou 13:0 a mohli sa tešiť z postupu. Najviac bodov víťazného tímu dal pivot Vojtěch Hruban – 25, tradičný tvorca hry Čechov Tomáš Satoranský si pripísal double double 14 bodov a 11 asistencií.

Duel mal špecifickú príchuť pre dlhoročného trénera českej reprezentácie Ronena Ginzburga, ktorý z turnaja vyradil svoju rodnú krajinu.

ME Basket Čítajte aj Škandál na ME. Gruzínci mali zbiť hviezdu súpera, Turci hrozia odchodom

Fíni zvíťazili vo svojom poslednom zápase v základnej D-skupine nad Holandskom 88:67. Bol to pre nich tretí triumf na šampionáte a v osemfinále nebudú chýbať.

Holanďania ukončili svoje pôsobenie na ME zápasovou bilanciou 0:5. Chorváti zdolali v C-skupine Ukrajincov 90:85. Oba tímy mali istú účasť v osemfinále už pred stretnutím.

Srbi si v súboji o prvé miesto v D-skupine poradili hladko s Poliakmi 96:69. Na turnaji tak rovnako ako Gréci nepoznajú trpkosť prehry.