Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Zadržiavame ju neprávom? Rusi sa cítia dotknutí, Američanom poslali odkaz

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová považuje za neúctivé vyhlásenia americkej vlády o tom, že basketbalistku Brittney Grinerovú zadržiavajú v moskovskom väzení neprávom.

23.07.2022 13:01
Brittney Grinerová Foto: ,
Brittney Grinerová na súde v Moskve.
debata (33)

Tridsaťjedenročná pivotka sa už na súde priznala k pašovaniu a prechovávaniu drog, aj keď poprela svoj úmysel porušiť zákon.

Vo vyšetrovacej väzbe je od 17. februára, keď jej po prílete do krajiny našli v batožine zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

Brittney Grinerová Čítajte viac V Rusku zakázané, v Arizone nie. Američanka predložila dôkaz na obhajobu

"Ak americký občan pašuje drogy na našom území a nepopiera to, mal by podliehať ruským zákonom a nie tým, ktoré platia v San Franciscu, New Yorku alebo Washingtone.

To, že v niektorých štátoch USA sú drogy už dlho legálne a všetci občania sa stanú závislými, neznamená, že všetky ostatné krajiny musia postupovať rovnako," uviedla Zacharovová na margo obvinenej Grinerovej.

V prípade dokázania viny jej hrozí trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Súdny proces s dvojnásobnou olympijskou víťazkou bude pokračovať 26. júla.

Brittney Grinerová Čítajte viac Grinerovú podporili aj Rusi. Nech sa to skončí priaznivo, znie z klubu

Právnička Maria Blagovolinová predložila súdu lekárske povolenie pre Grinerovú na použitie konopných prípravkov na zdravotné účely, mali jej vraj pomôcť s tlmením bolesti.

Štvornásobnú víťazku Euroligy žien obhajovali pred súdom aj jej spoluhráčky a riaditeľ ruského klubu UMMC Jekaterinburg, v ktorom tiež pôsobila.

Šance Grinerovej na prepustenie z väzenia znižuje štatistika, podľa ktorej ruské súdy oslobodia len jedno percento obžalovaných osôb. Navyše, na rozdiel od USA, v Rusku sa môžu oslobodzujúce rozsudky zrušiť.

Americká basketbalistka Brittney Grinerová na... Foto: SITA/AP, Rick Scuteri
Brittney Grinerová Americká basketbalistka Brittney Grinerová na archívnej snímke.

Americké ministerstvo zahraničných vecí sa s ruskou stranou neúspešne pokúša dohodnúť na výmene Grinerovej za iného väzňa.

Obe krajiny majú napäté vzťahy, ktoré sa vyostrili koncom februára, keď Rusi s pomocou Bielorusov vojensky napadli Ukrajinu. Bolo to len týždeň po zadržaní Grinerovej.

Podľa ruskej špecialistky na medzinárodné občianske právo Marie Jarmušovej bude Grinerovej výmena možná len v prípade, že ju usvedčia a odsúdia. Potom musí požiadať o prezidentskú milosť.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Brittney Grinerová