Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Rusi opäť predĺžili väzbu americkej hviezde. Vymení ju Biden za priekupníka?

Americká basketbalistka Brittney Grinerová bude v ruskej vyšetrovacej väzbe minimálne do 2. júla, v utorok o tom informovala agentúra Tass.

16.06.2022 08:27
Brittney Grinerová Foto: ,
Brittney Grinerová (na snímke z mája) opúšťa pojednávaciu miestnosť v Moskve.
debata (1)

V poradí tretie predĺženie pobytu za mrežami pre 31-ročnú pivotku tímu Phoenix Mercury z WNBA a ruského Jekaterinburgu prišlo iba deň po tom, ako sa s ňou stretli zástupcovia amerického ministerstva zahraničných vecí.

Grinerová je podozrivá z pašovania drog. V moskovskom väzení sedí od februára, keď jej našli v batožine po prílete do krajiny zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

V prípade dokázania viny jej hrozí trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Brittney Grinerová Čítajte aj Sto dní v ruskom väzení. Manželka hviezdnej Američanky posiela odkaz Bidenovi

Podľa slov nemenovaného ruského diplomata dvojnásobnú olympijskú víťazku neprepustia ani neumožnia jej výmenu za ruského občana, až kým sa neskončí vyšetrovanie prípadu.

Americké médiá informovali, že administratíva prezidenta Joea Bidena ponúkla na výmenu za Grinerovú odsúdeného priekupníka so zbraňami Viktora Bouta.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov na to reagoval tým, že nevie, kedy bude súdny proces s hráčkou pokračovať.

Brittney Grinerová Čítajte aj Zatkli ju na letisku. Američanka je stále v moskovskom väzení, hráčky na ňu myslia

Američania sa obávajú, že Rusi používajú štvornásobnú víťazku Euroligy žien ako rukojemníčku pri vyjednávaniach medzi krajinami aj v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price uviedol, že o predĺžení Grinerovej väzby sa dozvedeli nepriamo z ruských médií:

„Tento prípad je celý problematický. To je dôvod, prečo sme Grinerovú označili ako neprávom zadržiavanú a preto robíme všetko, čo môžeme, aby sme ju čo najskôr dostali z ruského väzenia.“

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Joe Biden #Brittney Grinerová